Surfujte s nami – október 2016

pridané 28.09.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Školský rok sa prehupol do svojho druhého mesiaca a možno už niektorých z vás trápia prípravy prvých testov. Skúste zadania úloh koncipovať podobne ako v testovaní PISA. Možno vám pomôžeme prilákať viac študentov ku geológii. Slovenská televízia nás zaujala zábavnou reláciou o histórii a Český rozhlas ponúka niečo pútavé zasa na biológiu či prírodovedu. A ak vás v tomto čísle v rubrike „Predstavujeme iné školy“ zaujala ScioŠkola, pozrite si jej aktivity na aktuálnom webe.

Medzinárodné testovanie PISA, ktoré od roku 2000 prebieha v trojročných cykloch a zúčastňujú sa ho žiaci z niekoľkých desiatok štátov sveta, je už všeobecne známym aj na Slovensku. Nečudo, výsledky merania úrovne matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti našich žiakov sú za priemerom krajín OECD, čo vzbudzuje obavy o kvalitu školského vzdelávania. I keď má testovanie viacero kritikov, nemožno mu uprieť výborne spracované zadania úloh, ktoré merajú úroveň kritického myslenia, nie penzum naučených poznatkov. Bolo by prospešné, ak by sme ako učitelia tvorili podobné testové úlohy aj sami. Nepôjde to bez toho, aby sme nepoznali ukážky zadaní a princíp ich tvorby. Vybrané úlohy z testovaní PISA sú v angličtine dostupné na hore uvedenej adrese. Niekoľko úloh nájdete aj v slovenčine na webstránke NÚCEM-u (bit.ly/nucempisa).

Geológia nepatrí medzi vedy, ktoré sa môžu pochváliť všeobecnou popularitou. Jej témy sú v škole súčasťou viacerých prírodovedných predmetov, avšak spôsob ako ich žiakom sprostredkujeme je z veľkej časti zodpovedný za nelichotivý stav geologického povedomia. Zmeniť sa to pokúša Česká geologická služba, na ktorej webstránke nájdete desiatky námetov na praktické pokusy a experimenty, pracovné listy, návrhy mikroprojektov a podrobne spracované metodiky k množstvu rôznorodých tém. Materiály sú voľne stiahnuteľné vo formáte pdf. Ak ich chcete mať pekne pokope, siahnite po kompletných metodických príručkách Geologie pro zvídavé.

Jeden dátum, dve historické udalosti, to je formát relácie RTVS s názvom HiSTORY. Naučiť sa niečo o dejinách nikdy nebolo jednoduchšie a zábavnejšie. Relácia na Dvojke sa prostredníctvom cca 4-minútových animácií sústredí na „deň týždňa“, ktorý spája dve udalosti. Ak hľadáte vhodný materiál na oživenie vyučovacích hodín dejepisu, spoznajte všetky doterajšie diely HiSTORY, ktoré nájdete na You­tube, alebo v archíve RTVS na

www.rtvs.sk/televizia/archiv/10118/99557.

Spoznali by ste vy alebo vaši žiaci počas vychádzky v prírode živočíchy aj podľa zvukov? Ak nie, nevadí. Stále máte možnosť sa to naučiť! Na webstránke seriálu Hlas, ktorý sa na vlnách Českého rozhlasu prvýkrát objavil už v roku 1968, je dostupná bohatá databáza hlasových prejavov desiatok druhov vtákov, cicavcov alebo obojživelníkov.

Možno ste už počuli o tzv. ScioŠkolách (www.scio.cz/scioskoly), ktoré majú heslo „zmena je pre nás trvalý stav“. Stojí za nimi partia ľudí okolo českého odborníka na školstvo Ondřeja Šteffla. Ako vyzerajú aktivity, s ktorými sa žiaci ScioŠkôl počas vyučovania stretávajú, môžete spoznať cez viaceré ukážky na blogu. Verím, že bude príjemnou inšpiráciou.

Peter Farárik

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami – október 2016”

Notify me when someone adds another comment to this post