DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

O učiteľke, ktorá ňou nemala byť

pridané 06.09.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V polovici leta prišiel do kín film českého režiséra Jana Hřebejku s jednoduchým názvom  Učiteľka. Už podľa traileru je zrejmé, že nepôjde o láskavú a empatickú osobu, hoci práve takúto auru sa snaží šíriť okolo seba Zuzana Mauréry ako hlavná postava, učiteľka Mária Drazdechová. Príbeh nečaká, neprešľapuje z nohy na nohu. Začína sa školským stretnutím rodičov, ktoré je plné napätia. Puzzle sa už skladá.  

Aká je teda táto učiteľka? Nuž, žije svoj nesebareflexný život bez muža, bez detí. Je prospechárska a manipulatívna. Cez deti vydiera rodičov. Na tom, že ich využíva z pozície moci, nevidí nič zlé. Sama vraví: „Musíme si pomáhať, veď sme ľudia, no nie?"  

Drazdechová ako človek vo svojej skrytej agresivite a v nadradenej blahosklonnosti ukáže celú svoju obludnosť vo chvíli, keď ju odsúdi aj ten,  od koho to nečakala. Krik predsedkyne komunistickej strany sa nesie chodbou starého paneláka ďaleko. 

Divák chvíľu zvažuje, či film nie je ďalšou obžalobou socialistického zriadenia. Po filme Červený kapitán, ktorý odkrýva praktiky ŠTB, prichádza Učiteľka so sofistikovaným zlom. Tým, ktorí tvrdia, že za komunistov sa žilo lepšie, film odkazuje: nežilo, len to svinstvo bolo skryté za vľúdne reči o tom, ako sme si všetci rovní a ako nám je dobre. Film Učiteľka vypovedá teda sčasti aj o dobe, ktorú sme žili. Píše sa rok 1983 a súdružka učiteľka vchádza do triedy so slovami, že triedu bude učiť ruský a slovenský jazyk a tiež dejepis. V závere filmu visí na stene portrét Václava Havla a pani učiteľka sa predstavuje novým žiakom (hoci väčšina divákov dúfala, že po pedagogickom prešľape už takýto učiteľ učiť nemôže) so slovami, že budú spolu bojovať s anglickým jazykom, etikou a náboženstvom. Aké slovenské! Bývalé komunistické kádre majú stále svoje pelechy v spoločnosti.

Tento film je o šírení strachu nezávislom na časoch, ktoré žijeme. Je o pomstychtivosti, o zákernosti, o delení detí na obľúbené a neobľúbené. Je o ľudských vlastnostiach, ktoré sú o to ohavnejšie, že sedia za katedrou. Tam, kde by nikdy sedieť nemali. 

Martina Sondej Hosťovecká

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “O učiteľke, ktorá ňou nemala byť”

Your comment