DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Ako sa zamilovať do Srbska

pridané 31.08.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Nepatrí medzi vyhľadávané destinácie turistov, no napriek tomu alebo práve preto, má zvláštne čaro.


Minimálne raz ročne navštevujem Srbsko. Konkrétne Báčsky Petrovec. Cesta autom z Veľkého Krtíša sem trvá päť hodín, ak nechytíte kolóny na hraniciach.

Na úvod nemôže chýbať pljeskavica, srbská špecialita. Nemám v úmysle propagovať alkohol, no fajnšmekrom dávam do pozornosti pálenku dunjevaču, známu aj ako dula. Najlepšiu dostanete v hostinci Aroma. Mučkalica, čevapčiči, syr kajmak, pivo Jelen, kajsijeva. Milovníci mäsa a kvalitných páleniek si v Srbsku prídu na svoje. 

Hrdí vojvodinskí Slováci

V uliciach Báčskeho Petrovca práve prebiehajú Slovenské národné slávnosti, ktoré sa konajú každoročne prvý augustový víkend. Vítajú nás dobrosrdeční ľudia, ktorí sa úprimne tešia návšteve zo Slovenska. Z celého podujatia cítiť lásku k tradíciám, rodnému kraju, hrdosť na slovenský pôvod. Koľko Slovákov ovláda text piesne Kto za pravdu horí či Hej, Slováci? Tu ich spolu s účinkujúcimi vždy spieva celý kultúrny dom.

Ako je známe o väčšine národov ležiacich južnejšie od Slovenska, aj Srbi žijú hlavne v noci. Živá muzika, tanec a smiech znejú až do rána. Horúce počasie si žiada osvieženie – Petroland je ideálnym miestom najmä pre deti, ktoré milujú tobogány.

Duch socializmu

Cesta do Nového Sadu trvá 20 minút. Je veselá, keďže autobusy sú staré. Keď sa ocitneme na hlavnej stanici ovanie nás atmosféra postsocialistického mesta. V malebnom centre však tento duch rýchlo zmizne. Prechádzka historickým námestím, kostoly, divadlo, Dunajský park či pevnosť Petrovaradín, ktorá sa týči nad Dunajom a nápisy ulíc v cyrilike, to je druhé najväčšie mesto Srbska a centrum vojvodinských Slovákov. Okrem iného sa tu každoročne koná úspešný hudobný festival EXIT.

Mesto, ktoré vstáva z popola

Z Nového Sadu sa vlakom presúvame do Belehradu. Premávka hlavného mesta je katastrofálna, dosť pochybujem, že sa tu dodržujú nejaké dopravné predpisy. 

Pekelné teplo nás neodradí od putovania po nábreží Sávy smerom k pevnosti Kalemegdan, kde si vychutnáme výhľad na mesto spolu s Víťazom, symbolom Belehradu. Ďalšou zastávkou je Djokovičova kaviareň Novak v prístave, kde si rezervujeme večernú plavbu loďou. Hľadáme kafanu Stará Hercegovina, o ktorej sme počuli samé chvály. Tie sa nám potvrdia, keď ochutnáme mučkalicu, leskovačku a iné dobroty. Prechádzame sa Skadarskou ulicou, známou ako bohémska štvrť. Navštívime miestnu galériu a chvíľu sa kocháme obrazmi insitného umenia, ktoré je v Srbsku veľmi populárne. Potom nás už čaká takmer trojhodinová plavba po Dunaji a Sáve pri západe slnka.

Naše kroky mieria do francúzskej reštaurácie Malý Paríž, o ktorej je známe, že ponúka najlepšie steaky v meste. Ceny sú trošku vyššie, než sme boli doteraz zvyknutí, ale atmosféra a fantastické jedlo za to stoja. Prechádzka nočným Belehradom je fascinujúca. Osvetlené historické budovy, parky, a tu zrazu dve zbombardované torzá bývalých ministerstiev, ktoré tu stoja ako spomienka na nedávne smutné udalosti. 

Nenecháme si ujsť ani kostol sv. Sávu, ktorý je jedným z najväčších pravoslávnych kostolov na svete, kostol sv. Michala či Múzeum histórie Srbska, kde sa za symbolické vstupné dozvedáme o dynastiách Obrenovičovcov a Karadjordejovcov. Malá zastávka v hoteli Moskva a posilnení skvelými dezertmi pokračujeme pešou zónou Knez Mihailova plnou pouličných umelcov. Ešte rýchla návšteva rezidencie princeznej Ljubice ovplyvnenej tureckou architektúrou a už sa presúvame k Múzeu histórie Juhoslávie, v ktorom sa nachádza aj hrob Srbmi milovaného Josipa Broz Tita. Športových fanúšikov poteší návšteva štadióna Crvena zvezda, kde sa československí futbalisti stali majstrami Európy. 

Belehrad nie je krásny ako Paríž či Barcelona, ale je to mesto, ktoré dýcha jedinečnou atmosférou a smutnou históriou. Nenatrafíte v ňom na davy turistov, ale na lákavé ceny, o nočnom živote už ani nehovorím. 

Cestou domov sme sa štyri hodiny zdržali na hraniciach, ale aj to je zážitok, ktorý k srbskému výletu jednoducho patrí. 

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Ako sa zamilovať do Srbska”

Your comment