DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Pozvánka do divadla

pridané 04.05.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Voľný čas sa dá tráviť rôznymi spôsobmi. Niekto preferuje športové aktivity, iný relax na chalupe alebo cestovanie. Divadlo môže prinášať nevšedné zážitky, ktoré nedokáže nahradiť žiadny iný druh zábavy. A práve preto nie je na škodu vypnúť televízor a chvíľu namiesto seriálov sledovať dramatické osudy hrdinov odohrávajúce sa na javisku. Slovenské divadlá aktuálne prinášajú inscenácie, ktoré zaujmú nielen učiteľov literatúry a ich študentov. 

Zelená pre študentské predstavenia

Stredné Slovensko má v ponuke repertoár veľmi kvalitných, nielen profesionálnych, divadelných súborov. Silný umelecký zážitok ponúka predstavenie Premena v Bábkovom divadle na rázcestí v Banskej Bystrici, ktoré je adaptáciou rovnomennej novely Franza Kafku. Kvalitné predstavenia však môžete vidieť aj na študentskej scéne Akadémie umení. Napríklad divadelní Ťapákovci môžu byť zaujímavým doplnkom maturitnej otázky pre vašich študentov. Určite však dajte šancu aj amatérskym divadlám, možno budete prekvapení ich kvalitou.

Románoví hrdinovia v divadle

Divadlo Andreja Bagara v Nitre ponúka netradičné spojenie dvoch výnimočných divadelných tragédií v inscenácii Hamlet je mŕtvy, Faust je hladný. Ak preferujete prepojenie divadelného, hudobného a tanečného umenia, nenechajte si ujsť muzikál Tisícročná včela

Divadlo Astorka v Bratislave má nielen príjemný interiér, ale aj príjemné predstavenia. Diváka vtiahne do deja ruská klasika v novom šate. Višňový sad je zaujímavou zmesou večného Čechova a zvodného hlasu Szidi Tobiasz. Nenechajte si ujsť ani Dostojevského Idiota či životný príbeh Leva Nikolajeviča Tolstého. 

Slovenské národné divadlo ponúka širokú škálu rôznorodých inscenácií, z ktorej si určite vyberie každý divák. Učiteľov literatúry či dejepisu by však mohli zaujať dramaturgie slovenských autorov – Prorok Šúr a jeho tiene, Polnočná omša, Timravin Bál či lyrická Nevesta hôľ. Veľmi pôsobivé sú aj adaptácie svetových románov – Jana Eyrová či Madam Bovary

Ak máte radi smiech a Williama Shakespeara, komédie Skrotenie zlej ženy či Veľa kriku pre nič zamestnajú vaše bránice. Posledné spomínané predstavenie je špeciálne prispôsobené mladej generácii, plné hudby, spevu a dokonca i rapu.

Do prešovského Divadla Jonáša Záborského lákajú silné ženské osobnosti, či už odvážna Jana z Arku alebo citlivá Frida Kahlo v inscenácii Seňora.

Niečo pre fajnšmekrov

Ak patríte k divákom, ktorí sa v divadle nielen radi zabavia, ale najmä  radi premýšľajú a odchádzajú domov s nezodpovedanými otázkami v hlave či zimomriavkami na rukách, inscenácie ako Nevina, Láskavé bohyne či Leni sú to pravé.

Ak máte radi experimentovanie a mladú krv v umení, určite navštívte Prešovské národné divadlo alebo divadlo SkRAT v Bratislave.

Barbora Babicová

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Pozvánka do divadla”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post