DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Chcem učiť najhoršiu triedu!

pridané 07.01.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Ako vyučujú filmoví učitelia?

My učitelia dostávame spätnú väzbu rôznym spôsobom. Nie, nie je ňou len výška platov, svojský obraz nášho učiteľského sveta nám poskytuje aj film.

Hneď v úvode musím priznať, že nie je v ľudských silách obsiahnuť túto tému komplexne. Len v Čechách bolo v rokoch 1989 až 2010 natočených 43 filmov, kde sa objavuje motív školy. 

Učiteľský heroizmus

Ako prvý spomeniem typ filmu, v ktorom je hlavná postava začínajúcim učiteľom a dostane triedu, pri ktorej zlyhali aj skúsení pedagógovia. Táto obmena akčných filmov má jednoznačný scenár. Hlavný hrdina dokáže nemožné, z triedy, ktorej sa bojí škola a mesto, vytvorí svojím pedagogickým majstrovstvom, napriek počiatočným neúspechom, uvedomelých občanov. 

Typickým príkladom učiteľského heroizmu je britský film z roku 1967 Pánu učiteľovi s láskou. Tento film rozhodne nie je vhodný pre začínajúceho učiteľa, ktorý sa môže rozhodnúť podobným spôsobom pracovať aj vo svojej triede. 

Pracovný postup je veľmi jednoduchý. Učiteľ musí byť morálne bezchybný, aby mohol byť vzorom. Čo však robiť s kolegami, ktorí rozhodne ideálni nie sú? Nemal by ich ignorovať, aby bol žiakom príkladom?

A potom sa zavedú pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať. Pozrime sa na to pohľadom slovenského učiteľa so školským poriadkom v ruke. Prezúvanie učiteľ Thackeray pri svojich žiakoch nezvládol. Tancujú dokonca v opätkoch v telocvični. Prezúvajú sa vôbec britskí študenti? Nie je to príčina zaostávania slovenských žiakov? Ako má začínajúci učiteľ riešiť tento problém? Prezúvať sa spoločne so žiakmi, aby im dokázal zmysluplnosť školského poriadku? Prinútiť starostu počas návštevy školy prezuť sa? 

Základný spôsob práce učiteľa Thackerayho je úprimnosť a pootvorenie dverí svojho súkromného života. Učiteľ sa tým stáva zraniteľným, čo žiaci môžu ľahko zneužiť. Vo filmovej verzii má učiteľ síce problematických, no inteligentných žiakov. Časom sa ukáže, že protivník je len jeden. Nebojuje s celou triedou. 

Ak však učiteľ v reálnom školskom svete navrhne voľnú tému, ľahko to môže skončiť nepríjemnými otázkami, ktorými začnú skúmať učiteľov život a každý učiteľ má určite oblasti, o ktorých by sa so žiakmi nechcel a nemohol otvorene zhovárať.

Ešte jednu vec musíme pripomenúť filmovému učiteľovi – učebné plány. To sa mu to učí, keď ich nedodržiava! Naše školstvo musí hľadieť najmä na svoje potreby a až potom na potreby žiaka. To sa musí naučiť každý začínajúci učiteľ! Mal Thackeray návštevu múzea v učebnom pláne? 

Idealizovaný učiteľ verzus Igor Hnízdo

Idealizovaný učiteľ Thackeray na mňa nepôsobí presvedčivo, závidím mu však schopnosť, ako si doká­zal získať triedu na svoju stranu. Prekvapivo mi je sympatickejší skôr Igor Hnízdo z Obecnej školy. Ten nevedie vzorný život, očividne žiakov klame (vymýšľa si vlastnú hrdinskú minulosť) a manipuluje nimi, hodiny však vedie zážitkovou formou a žiakov prekvapivo dovedie k podobnému cieľu ako americký vzorný učiteľ. Používa dokonca telesné tresty! Čo je zakázané aj v československých povojnových školách, no kryjú ho vlastní žiaci. V americkom filme je len jemne naznačené, že telesné tresty sa už používať nesmú, takže niektorí učitelia sú až bezradní.

Ani filmoví učitelia to nemajú ľahké

Filmov s hrdinsky koncipovaným učiteľom vybudovaných na podobnom princípe je veľa. Veľké množstvo z nich má však veľmi nízku umeleckú hodnotu. Ak sa vám zažiada obmena s učiteľkou, môžete využiť americký film z roku 1995 Nebezpečné názory, kde hlavnú úlohu stvárnila Michelle Pfeiffer. Tá taktiež ignoruje osnovy, žiakov podpláca sladkosťami a poéziu učí na piesňových textoch. Pri nej je zaujímavá konfrontácia so súčasným slovenským protestujúcim učiteľom – učiteľka Johnsonová, teda Michelle Pfeiffer, chce žiakovi požičať peniaze, no ten sa bráni a odmieta – učitelia sú predsa chudobní ľudia. 

Na túto tému môžeme nadviazať americkým filmom z roku 1955 Džungľa pred tabuľou. Ak si chcete pozrieť hlavnú postavu z filmu Pánu učiteľovi s láskou, Sidneyho Poitiera, v opačnej úlohe, teda ako problematického žiaka, mali by ste ju využiť. Učiteľ v tomto filme prezradí aj niečo o americkom školstve. Rozčúli sa, že učiteľ zarába menej ako policajt, menej ako inštalatér, menej ako slúžka, ktorá má byt a stravu, jeho plat je na úrovni opatrovateľky a predavača limonády. 

Tento film je najrealistickejší zo spomínaných filmov a naznačuje, že problematickí žiaci tu boli vždy, len neboli príliš medializovaní. Pokus o znásilnenie učiteľky a fyzické napadnutie učiteľa žiakmi by zarezonovali určite aj v dnešnej dobe.

Kurz sebaobrany

Všetky filmy spája jedna vec – učiteľ má vojenský výcvik, prípadne ovláda box a je fyzicky so žiakmi konfrontovaný, v konečnom dôsledku teda ako prostriedok presviedčania je použitá aj hrubá sila. Možno aj takto by mohli slovenskí učitelia zbierať kredity – absolvovaním kurzu sebaobrany.

Pánovi učiteľovi s láskou má pokračovanie, odohráva sa 30 rokov po prvom filme a pán Thackeray, už ako dôchodca, skrotí problematickú triedu v chicagskej škole. 

Každému je jasné, že tento typ heroických filmov nemôžeme podrobiť prílišnej logickej kritike, ja osobne veľmi ťažko dokážem spracovať fakt, že trieda, ktorá zjavne dlhé roky nepracuje, neovláda teda predchádzajúce učivo, za jediný rok dokáže s výnimočným učiteľom všetko dobehnúť a úspešne zmaturovať.

Dokument zo školského prostredia

Ak náhodou nájdete film len s názvom Pánovi učiteľovi, neľakajte sa, nie je to tretie pokračovanie, v ktorom učiteľ Thackeray ako deväťdesiatročný zvláda triedu neprispôsobivých žiakov z Luníka IX a pomáha im dostať sa na elitné školy v zahraničí. Je to dokument Jaroslava Vojteka z roku 2013 a zachytáva svet dvoch nekonvenčných slovenských učiteľov a možno poniektorým ľuďom ukáže, že škola, do ktorej chodili oni, už neexistuje – je omnoho slobodnejšia.

Kto z vás sa dobrovoľne ponúkne budúci školský rok učiť v najproblematickejšej triede školy? 

Marián Kičinko

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Chcem učiť najhoršiu triedu!”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post