DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami - január 2016

pridané 04.01.2016, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Stretnite sa online s učiteľmi, ktorí už začali učiť inak a darí sa im v tom. Ak učíte matematiku a už nevladzete vymýšľať nové a nové zaujímavé úlohy, ste na správnej adrese. K bystrému matematickému mysleniu vám pridáme trochu slovanskej histórie alebo sa môžete zahrať v časoch ťažko skúšaného životného prostredia na detektívov. A komu sa máli, nech si zmení triedu na laboratórium, v ktorom bude experimentovať s chémiou, astronómiou či meteorológiou.

Chcete, aby vaši žiaci zažili matematiku inak? Ak áno, určite vás zaujme táto webstránka, ktorá ponúka pre žiakov prvého až šiesteho ročníka množstvo zábavných a netradičných úloh, ktoré ich prinútia premýšľať. Typy úloh generujú pri každom spustení príklady s inými číslami, a preto je možné využiť ich opakovane. Webstránka je ideálnou pomôckou pre výučbu na interaktívnej tabuli a umožňuje zahĺbiť sa do tajov matematiky aj na tabletoch. To všetko v slovenčine a v súlade so ŠVP.

Český metodický portál rvp.cz využívajú aj niektorí slovenskí učitelia. Podobne ako na slovenskej zborovna.sk, aj tu nájdete množstvo učiteľmi vytvorených vzdelávacích materiálov, ktorými sa môžete inšpirovať. Čo je však na rvp.cz skutočne výborné, sú takzvané online stretnutia. Ide o e-learningové kurzy, do ktorých sa môžu učitelia zapojiť aj aktívne, prípadne si ich len pozrieť zo záznamu. V databáze nájdete videá všetkých doteraz realizovaných stretnutí. Učitelia, ktorí hľadajú inovatívne formy a metódy výučby si pri nich prídu na svoje. Osobne som sa vďaka nim nadchol už niekoľkokrát.  

Hraj o Zemi je český projekt pre žiakov druhého stupňa ZŠ a osemročných gymnázií, ktorý ponúka inovatívne e-learningové moduly zamerané na témy environmentálnej výchovy. Formou multimediálnych hier, ktoré sú vytvorené ako detektívne príbehy sa žiaci oboznámia s témami voda, energia, doprava, jedlo, bývanie, ekodizajn, turizmus a pod. Učitelia nájdu na webstránke aj spracované metodiky a množstvo informácií k učivám. 

Asociácia pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) je nezisková organizácia, ktorá sa už dlhodobo usiluje o propagáciu vedy medzi deťmi a mládežou. V metodickej príručke jej animačného programu Zvedaví vedci nájdete množstvo aktivít, s ktorými vnesiete vedu aj do vašich vyučovacích hodín. Jednotlivé pokusy a experimenty sú rozdelené do tematických okruhov, ako sú astronómia, biológia, chémia, environmentalistika, fyzika, geografia a meteorológia. Ak chcete školu premeniť na hravé laboratórium plné zvedavých detí, publikácia môže byť dobrým začiatkom. 

Najnovší počin kolektívu autorov zoskupených v Ústave pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda FF UKF v Nitre, poteší všetkých učiteľov dejepisu. Elektronická učebnica histórie Slovanov podáva široké spektrum informácií o našich predkoch bez zbytočného pátosu a vymyslených mystifikácií. Projekt je odpoveďou na nedostatok vzdelávacích materiálov na tému Slovanov. Okrem množstva zrozumiteľne napísaných učebných textov ponúka aj slovenské preklady písomných dobových prameňov a viacero prezentácií, ktoré môže učiteľ použiť na svojich vyučovacích hodinách. 

Peter Farárik

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami - január 2016”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post