DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Učenie je ako strom, nie ako stroj

pridané 03.12.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Ocitol som sa v životnej fáze, kedy som potreboval nestranný pohľad zvonku na moju prácu, hľadal som nové podnety, pretože sa chcem zlepšovať a nechcem upadnúť do stereotypu. Viacero faktorov na pracovisku vo mne vyvolávalo tendenciu hľadať nové možnosti a overovať, či naozaj idem dobrým smerom, otáznou sa tiež stávala motivácia. Mal som záujem o nejakú úplne novú životnú skúsenosť, ktorá mi môže nastaviť obraz, ktorý možno nebude príjemný. To z času na čas v živote treba. V pohodlí a dostatku evolúcia neprebieha. Rozhodol som sa niečo zmeniť. 

Cudzí človek na hodine

Program IRPU spomenula kolegyňa a ihneď ma zaujal. Nebál som sa prítomnosti cudzieho človeka na vyučovaní. Pokiaľ mi na hodinu ide niekto, komu dôverujem, má u mňa prirodzenú autoritu, považujem ho za odborníka a neprenáša na hodinu osobné problémy, tak to vnímam ako výzvu. 

Môj lektor Dávid je úžasný človek. Má výbornú energiu a vie veľmi dobre komunikovať. Spätnú väzbu, aj tú negatívnu, vie podať ako priestor na zlepšenie a šancu na sebe pracovať. Ide predsa o spoločný cieľ a jeho dosiahnutie, nie o konflikt. Je dobré, ak to tak vnímajú obe strany. 

Dávid ma upozornil na veci, ktoré v školstve považujeme za potrebné, ale v každodennom zhone na ne niekedy zabudneme. Napríklad, že študenti sú vo veku, kedy treba rátať s tým, že mnohé vedomosti, ktoré považujeme za samozrejmé, nepoznajú. Sú inou generáciou, ktorej chýba skúsenosť, majú iné záujmy a mnohé veci idú okolo nich bez povšimnutia. 

Možno je tomu tak, lebo často zabúdame na motiváciu a jej dôležitosť. Myšlienka, že to ide lepšie, keď žiaci sami chcú a majú zapnutý svoj vnútorný pohon zvedavosti, ostáva niekedy v úzadí.

Takisto netreba mať v diskusii a pri rôznych praktických úlohách na zreteli len správne riešenia, ale treba intenzívne počúvať aj myšlienky žiakov. Niekedy sa úplne nezhodujú s našimi, nie sú vždy vhodne formulované, ale ich jadro býva zaujímavé a dá sa od neho odraziť a priviesť ich cez ich vlastný spôsob uvažovania k prijateľnému riešeniu.

Keď sa vnútri niečo deje

Počas programu IRPU som sa utvrdil v mnohých veciach. Hoci nikdy nemáme na nič čas, veci treba robiť hneď, inak ostanú odložené. Dôležitý je nielen rozum, ale aj srdce a dôležitá je tiež spätná väzba. Ukazuje nám, či náš pohľad na vec nie je skreslený. Zistil som, že na hodine treba dobre strážiť čas, lebo je to potvora a pri aktivitách uteká oveľa rýchlejšie ako pri výklade. Žiakov najviac zaujme prepojenie učiva s životnou realitou, striedanie aktivít, rôznych úloh a cvičení, nie iba teoretizovanie. 

Na dejepise je napríklad dobré používať prezentácie s fotkami osobností či miest, o ktorých dovtedy žiaci len počuli a nastrihané videá z období, o ktorých sa učia, pretože na nich vidia ducha doby. S použitím správnych komentárov sa potom zamýšľajú, získavajú množstvo bonusových informácií, idú do hĺbky, spájajú si súvislosti. Potom na hodine začínajú padať otázky, ktoré zaraďujem do súťaže Otázka mesiaca. Dobré otázky sú dôkazom, že žiakov niečo zaujalo a že sa v ich vnútri niečo deje. 

Je potrebné dať žiakom najavo, že nás zaujímajú ako ľudia, nie sú len zákazníkmi či klientmi. Dokázať im, že učiteľovi nejde o priemer a dobré známky, ale o ich individuálny posun. Je nevyhnutné ich presvedčiť, že lacný úspech v živote neposúva vpred. Ukázať im, že dobre urobená robota prináša nielen dobré známky, ale aj vlastnú sebaúctu a hrdosť, rešpekt učiteľa, rodičov, okolia.  

Učenie nie je stroj, ktorý funguje okamžite. Je to strom, ktorý rastie a až po čase je na úrode vidieť, či to s ním vieme alebo nie. 

Jozef Šujak, Gymnázium, Považská Bystrica

Viac o IRPU – Individuálnom rozvojovom programe učiteľa nájdete na stránke irpu.leaf.sk. 

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Učenie je ako strom, nie ako stroj”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post