Učitelia si svoje platy zaslúžia

pridané 02.12.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Právom nadávame na politikov, ale svoj podiel viny majú aj učitelia.

Teórií, čo je základným výstupom školy, je veľa, no ja budem pracovať s obľúbeným tvrdením – má pripraviť na život. Mňa škola nenaučila, ako sa postarať o dieťa, ako si nájsť ženu svojich snov, aby sme mohli mať spolu to dieťa, ako sa správať na prvom rande, ako si zarobiť peniaze, ako si získať rešpekt ostatných (inak ako strachom), ako byť šťastný. Ak mám byť úprimný, väčšinu času ma škola nudila a dosť často som sa jej bál. Ostala mi po nej hromada zošitov, ktoré som už nikdy neotvoril.

Presvedčí ma raz škola?

Ako otec by som si prial, aby moje dieťa nebolo v živote samoukom a dnešná škola už konečne začala učiť aj životne dôležité veci. Moje dieťa bude mať on-line prístup k informáciám, nepotrebuje si ich zdĺhavo prepisovať do zošita. Už zrejme nebude sedieť v úplnom tichu s rukami za chrbtom. Zažil som  učiteľku, ktorá kričala na spolužiaka preto, že si zívol. Aj tento jediný spôsob kritiky bol umlčaný. Moje dieťa bude chcieť, aby ho učiteľ zaujal a dokázal si obhájiť, prečo sa niečo musí učiť a dokonca naspamäť! Kritériom pre mňa bude aj to, s akým nadšením sa bude zberať do školy.

Ľútosť je slabá zbraň

Píšem o ideáloch, som si toho vedomý. Mám obavu z toho, aký učiteľ bude učiť moje dieťa. Ak sa pozriem, ako sa správajú jeho budúci učitelia, obavy sú oprávnené. Škola by mala učiť deti presadiť sa v živote. Ako sú na tom učitelia? Nariekajú, smutne ukazujú tabuľky, v ktorých sú na chvoste, a ďalej nariekajú. Vzbudzuje to rešpekt? Vytvára to tlak na vládu, aby sa školstvo stalo skutočnou prioritou? Dokáže učiť asertivitu človek, ktorý ju nemá? Snaha hovoriť o svojom probléme verejne sa skončí žobraním. Väčšina ľudí prejde okolo žobráka bez povšimnutia.

Majú učitelia reálnu stratégiu, ako niečo zmeniť? Teraz je čas, keď vláda rozdáva – kam sa pozriete, je pohodený nejaký balíček. Je to ideálny priestor na vytváranie tlaku, teraz sa zbierajú hlasy. Čo robia učitelia? Rozprávajú, sťažujú sa, vzbudzujú ľútosť ako psík z útulku (nie ten Vášáryovej). Tí neschopnejší sa tešia z pohodenej ohlodanej štvorpercentnej kosti. Takého učiteľa pre svoje dieťa nechcem.

Zrejme vieme, čo si zaslúžime

Buď učitelia odvádzajú prácu, za ktorú si vyšší plat nezaslúžia a sú si toho vedomí, alebo by si mali nájsť doučovanie a naštudovať si, čo by možno mali sami učiť. Skutočne dobrí učitelia, ktorí sú schopní učiť viac v súlade s reálnym svetom, medzitým odchádzajú tam, kde im zaplatia primerane výkonom (teda viac). V systéme teda ostávajú neschopní učitelia a idealisti. Deje sa tak systematicky od roku 1989, keď prví učitelia odišli podnikať.

Čakáte, že systém zachráni nová krv? Na učiteľské smery sa nehlásia najlepší, tí vidia, že školstvo neponúka perspektívu, plačliví učitelia ich zaručene odradia. Na učiteľstvo sa hlási skôr priemer, ktorý bude držať líniu minulosti. A aj tí, ktorí ho skončia, nemajú príliš záujem v školstve pracovať, údajne ich láka najviac administratíva. Takže lepší z tých priemerných odídu preč, pokiaľ nerátame idealistov. A kto ostane, už tušíte.

Áno, my učitelia svojou nečinnosťou dávame jasne najavo, že si svoje tabuľkovo smutné platy zaslúžime. Viete, aká je v školstve odmena za vydarenú hodinu? Platíte automechanikovi, právnikovi, zubárovi dobrými pocitmi?

Oficiálne sa priznávam, že ako učiteľ som nespokojný s platom a hanbím sa za 4 %, za ktoré si ma teraz na konci chcú kúpiť. Neskromne si myslím, že učím na úrovni omnoho vyššieho platu a robím charitu vládnym stranám (všetky šetrili financiami práve na mne, sľubmi však nikdy).

Mimo školy som sa naučil, že sú aj dôležitejšie veci ako plat, trebárs rodina. Čoskoro budem mať syna a mám veľký strach. Čo ak bude mať plačlivého učiteľa so spravodlivo smutným platom, čo spravím potom?

Marián Kičinko, Súkromná SOŠ DSA, Trebišov

100000 komentárov k článku: “Učitelia si svoje platy zaslúžia ”