Surfujte s nami – december 2015

pridané 25.11.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Učte vedu cez vedu alebo skúste oživiť videá pre žiakov pripraveným kvízom. Spoznajte bohatú zbierku mapových hier a tiež živočíšne druhy z celého sveta cez mapu života. A poradím vám, ako nájsť na webe vždy to, čo práve potrebujete.

Výskumne ladená koncepcia prírodovedného vzdelávania (Inquiry-based science education) je inšpirovaná vedeckými výskumnými postupmi. Výskumné činnosti sú využívané ako vzdelávacia aktivita. Detskému veku sa koncepcia prispôsobuje tým, že sú riešené jednoduché výskumné otázky, pričom vedecké postupy zostávajú podobné, dokonca niekedy totožné s reálnymi vedeckými metódami. V európskom projekte Fibonacci, ktorého úlohou je šírenie inovatívnych vzdelávacích metód tohto typu, je aktívne zapojená aj Trnavská univerzita. Na jej webstránke nájdete viacero konkrétnych praktických aktivít so zameraním pre najmenších (MŠ) až po druhý stupeň ZŠ.

zaption.com

Moderné technológie poskytujú učiteľom množstvo silných nástrojov na zefektívnenie a zatraktívnenie ich učenia. Pravdepodobne poznáte už viacero nástrojov na tvorbu rôznych kvízov, Zaption je však predsa len trochu iný. Pomocou tohto nástroja môžete do ľubovoľného videa na internete vložiť kvízové otázky, odkazy na ďalšie zdroje, zvýrazniť najdôležitejšie informácie alebo citáty. A to ešte nie je všetko: pre celý interaktívny obsah môžete, samozrejme, nastaviť čas, kedy sa má vo videu objaviť. Ako učiteľ máte prehľad o všetkých žiackych odpovediach, a tak aj o hĺbke ich pochopenia danej témy.

Školskú geografiu si vieme len ťažko predstaviť bez práce so slepými (obrysovými) mapami. Už dávnejšie sme si predstavili výborný zdroj mnohých mapových hier na adrese slepemapy.cz. Ich bohatá zbierka sa dá nájsť aj na českej verzii projektu Seterra. Okrem tradičného zamerania na jednotlivé svetadiely tu nájdete aj špecifickejšie hry venované konkrétnym štátom. Hotový raj pre milovníkov geografie!

Biogeografia je fascinujúcou časťou geografie. U detí veľakrát vôbec najobľúbenejšia, veď koho by v detstve nezaujímalo, čo kde a ako žije? V súčasnosti máme vďaka internetu možnosť spoznávať biodiverzitu sveta tak, ako nikdy predtým. Ak chcete skúmať výskyt nielen ohrozených, ale prakticky všetkých živočíšnych druhov na Zemi, skúste túto webstránku. Na výber máte nielen zobrazenie geografického výskytu vami vybraného druhu (Map species), ale aj možnosť, ktorá ma nadchla – kliknite na ľubovoľnú časť zemského povrchu a mapa života vám zobrazí zoznam všetkých druhov živočíchov, ktoré sa v danej oblasti vyskytujú (Species by location). Zoznam je prehľadne spracovaný podľa jednotlivých kategórií živočíchov, ako sú obojživelníky, vtáky, motýle, cicavce a podobne.

graphite.org

Už mnohí sa ma pýtali, kde chodím na všetky tie edukačné webstránky, ktoré sa v Surfujte s nami pravidelne objavujú. Nastal čas, aby som vyložil karty na stôl. Teda, aspoň ich malú časť v podobe vyššie uvedenej stránky. Na nej nájdete pravidelne pridávané recenzie na rôznorodé webstránky a aplikácie využiteľné v školskom alebo inom vzdelávaní. Vyhľadávanie toho, čo presne potrebujete, je uľahčené filtrami, ktorým zadáte vami požadované kritériá. Jedinou nevýhodou v podmienkach slovenského školstva je to, že všetky zdroje sú v cudzích jazykoch. Mnohokrát sa však dá pracovať aj s nimi.

Peter Farárik

100000 komentárov k článku: “Surfujte s nami – december 2015”