DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Učitelia sa chcú zbaviť dlhých nosov

pridané 06.11.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Námestie slobody v Bratislave včera zaplavili papierové nosy a vyše 300 nespokojných učiteľov, ktorí chcú spustiť zmeny v školstve

Učitelia sa vybrali do ulíc, konkrétne pred Úrad vlády. Išlo o iniciatívu bratislavských učiteľov s názvom Zraz dlhých nosov. Hoci účasť nebola veľmi vysoká, prišli ich podporiť aj kolegovia z iných miest i niekoľko rodičov a žiakov. 

Radšej v kníhkupectvách ako na námestiach

Podujatie malo pokojnú, no veselú atmosféru, učitelia sa smiali, vtipkovali, spievali pesničky, no nebáli sa byť kritickí. Už nechcú popri učiteľskom povolaní vykonávať iné profesie či brigády. Radšej chcú dať zarobiť remeselníkom, keď potrebujú vymaľovať byt či niečo opraviť, chcú sa stretávať v divadlách a kníhkupectvách, nie na námestiach. Namiesto doučovania v poobedných hodinách by radšej spoločne riešili otázky o zlepšovaní školstva. 

Z učiteľov sršala energia, odvaha a správna dávka rebélie. Práve preto sa námestím ozývali piesne ako Pocta Majakovskému či Pravda víťazí a slogany „Nechceme už nosiť dlhé nosy!“ Školstvo si skutočne zaslúži viac rebelov a ľudí, ktorí nemajú strach bojovať a poukazovať na prešľapy politikov. 

Mladí učitelia chcú učiť, ale...

Do protestu sa aktívne zapojili aj mladí učitelia. Učenie ich baví, ale obávajú sa, že pre slabé finančné ohodnotenie budú musieť toto zamestnanie opustiť. Školstvo tak prichádza o šikovných mladých ľudí, ktorí odchádzajú za prácou do iných odvetví či do zahraničia. Od jednej z mladých učiteliek dostal pozvanie aj minister školstva Juraj Draxler. Má sa prísť pozrieť aspoň na jeden deň na vyučovanie do jej triedy. 

Hovorilo sa nielen o zlom financovaní školstva a nízkych platoch učiteľov, ale aj o korupcii, zlom stave škôl, o chýbajúcich učebniciach či zlých výsledkoch v testovaní žiakov. Učitelia vyzývajú všetkých kolegov na Slovensku k aktívnemu boju za lepšiu situáciu v školstve, rovnako tiež oslovujú rodičov a celú spoločnosť, pretože vzdelanie detí sa týka všetkých. Papierové nosy s podpismi učiteľov nakoniec skončili v jednom vreci a budú doručené Úradu vlády SR.

Požiadavky, ktoré odzneli na Zraze dlhých nosov, môžete podporiť svojím podpisom pod List vláde SR na podporu Výzvy Slovenskej komory učiteľov.

Barbora BABICOVÁ

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Učitelia sa chcú zbaviť dlhých nosov”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post