Surfujte s nami – november 2015

pridané 03.11.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Mali by sme žiakov viesť k tomu, aby vždy s každým hrali otvorenú hru, či už sú to spolužiaci alebo len vzdialený listový kamarát z ďalekého sveta. Oplatí sa žiakom ukázať, že matematika vôbec nemusí byť strašiakom a že občianska nie je len okrajový predmet, ale s tým správnym učiteľom vie otvoriť dvere kritického myslenia. A keď ostane trochu času, novou výtvarnou technikou si zlepšíme grafomotoriku.

www.epals.com

Starší učitelia si určite pamätajú, ako si kedysi slovenskí žiaci dopisovali s priateľmi zo Sovietskeho zväzu. Časy sa zmenili, vzdelávací potenciál výmeny zážitkov a skúseností s kamarátmi zo zahraničia však ostáva. O to viac, ak zahŕňa možnosti spolupráce na tematicky zameraných projektoch týkajúcich sa vedy.

Táto webstránka umožňuje učiteľom z celého sveta nadviazať vzájomnú spoluprácu medzi žiakmi rôznych vekových kategórií a záujmov. Doprajte žiakom listových kamarátov zo zahraničia, registrácia je zdarma. Použitím jednoduchého filtra a kľúčových slov vyhľadáte učiteľov, projekty, alebo školy z krajín, s ktorými by ste radi spolupracovali. Môžete si vytvoriť aj vlastný projekt, do ktorého sa zapoja zahraniční učitelia a ich žiaci. Žiaci môžu počas projektov komunikovať vo zvolenom jazyku a prostredí – cez e-maily, videohovory alebo chat.

www.e-academia.cz

Tento český webový portál ponúka možnosť prehlbovania matematických vedomostí a zručností formou vzdelávacích videí – stredoškolská matematika trochu inak. Projekt je podobný svetoznámej Khan Academy, ktorej česká verzia je dostupná na adrese khanovaskola.cz. Videotutoriály sú zamerané na stredoškolskú matematiku a medzi materiálmi nájdete aj praktický postup riešenia konkrétnych zadaní. Web je vhodný pre každého, komu vyhovuje online vzdelávanie formou videí. Využiť sa však dá nielen ako súčasť domácej prípravy žiakov, ale aj priamo na vyučovaní.

www.otvorenahra.sk

Projekt, za ktorým stoja dvaja mladí slovenskí psychológovia, je praktickým pomocníkom vo svete komunikačných techník. Stránka Otvorená hra obsahuje množstvo článkov na rôzne témy spojené s komunikáciou, rozvoj ktorej by mal byť samozrejmou súčasťou výchovno-vzdelávacích cieľov každej školy.

Jednotlivé materiály využijete nielen na etickej alebo občianskej výchove, ale aj počas triednických hodín a pri rôznych mimoškolských aktivitách. Okrem iného sa naučíte, kedy sa neoplatí mať posledné slovo, ako sa brániť manipulatívnym argumentom, prečo sa oplatí byť asertívnym alebo ako podať kritiku a nenarobiť si pri tom nepriateľov.

www.obciankari.sk

Svoj domovský prístav už majú aj slovenskí učitelia občianskej výchovy. Občiankari sú internetovou komunitou nielen pre učiteľov, ale aj študentov jedného z najpodceňovanejších a zároveň najdôležitejších predmetov v našom vzdelávacom systéme. Nájdete tu pravidelne dopĺňané články, námety na praktické aktivity, odkazy na zaujímavé publikácie a mnoho ďalšieho.

www.vytvarna-vychova.cz

Nápadov a námetov na výtvarnú výchovu nie je nikdy dosť. Oživte preto výtvarnú výchovu novými nápadmi. Na internete ich nájdete takmer nekonečné množstvo. Je fajn poznať webstránku, kde sú pekne pokope – takou je aj spomínaná česká stránka, kde nájdete bohatú inšpiráciu výtvarných námetov pre materské a základné školy, opisy výtvarných techník a pracovné listy na rozvoj grafomotoriky.

Peter FARÁRIK

100000 komentárov k článku: “Surfujte s nami – november 2015”