Aký učiteľ, taký žiak

pridané 03.11.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Učiteľský zbor ponúka žiakom pestrú paletu osobností, na ktorých si môžu trénovať rôzne vzorce správania

Naše školstvo je kritizované, že nepripravuje žiakov na reálny život. Nie je to úplne pravda, odborníci zabúdajú na pestrú vzorku ľudí, s ktorými sa žiaci stretnú v škole. Nemyslím len extrémne prípady, keď si vrátnika podľa správania pomýlite s riaditeľom. Aký je rozdiel medzi despotickým matematikárom a despotickým šéfom? Ako sa vyhnúť povinnému čítaniu a nevzbudiť podozrenie slovenčinára? To sú životne dôležité kompetencie, za ktoré učiteľom nikdy nepoďakujeme.

Pokúsime sa popísať niekoľko typov učiteľských osobností. Robíme tak s vedomím, že hociktorý žiak by to určite dokázal lepšie.

Snaživec I.

Aj zborovne majú svojich snaživých bifľošov, ktorí dorástli do učiteľskej krásy. Kým väčšina učiteľov začína rozmýšľať, že by sa mala pustiť do úlohy, snaživec ich znechutí odovzdaním v predstihu. Kto má vytlačené vysvedčenia? Snaživec je prvý. Ak sa do niečoho nikomu nechce, Snaživec to zachráni. Študenti ho neznášajú. Na hodiny prichádza pred zvonením, všetko si pamätá a odmieta so žiakmi oslavovať vlastné meniny, lebo by nestihli prebrať učivo.

Kreditový fanatik

Ekonomicky najzdatnejší člen učiteľského zboru. Má spočítané, koľko kreditov potrebuje, kedy im skončí platnosť a koľko si ich musí dozbierať. Dokáže vám školenia rozdeliť podľa kvality ubytovania v Tatrách, miery námahy a miery zábavy. Nekreditové vzdelávanie neuznáva. Všetky certifikáty má zarámované a zavesené v kabinete, ak si nedáte pozor, s láskou sa o nich rozhovorí a už ho nezastavíte. V čase zberu kreditov je u žiakov mimoriadne obľúbený, keďže v škole chýba.

Telocvikár

Je to špeciálna kategória učiteľa. Ak mu závidíte lyžiarske a turistické kurzy, povie vám, že ste sa mali lepšie učiť. Zvyčajne je to osoba so svojským druhom humoru, ktorá vám svoje hodiny popíše ako boj so samovražednými študentmi. Príklad: „Vrhali sme guľou. Laučíková spravila otočku a predstav si, že nevrhla, ale hodila guľu rovno nad seba. A potom sa prekvapene dívala, ako letí hore a padá dole smerom na jej hlavu. Mal som chuť ju zabiť, keď ju to netrafilo.“

Začiatočník

Osoba, ktorá slúži na obveselenie študentov. Snaží sa pôsobiť seriózne, na čom sa žiaci smejú najviac. Chce so žiakmi vychádzať dobre, no tí sa k nemu správajú ako ku kamarátovi, čo sa mu už nepáči. Často musí kričať. Teda prekričať žiakov, aby ho počuli. Sú prípady, keď niektorí učitelia v tejto kategórii prežijú celý život.

Tlejúci učiteľ

Už nezapaľuje pochodne, maximálne nedeľný gril.

J. A. Komenský

Pozor, ten bol len jeden!

Marián KIČINKO, Súkromná SOŠ DSA, Trebišov

100000 komentárov k článku: “Aký učiteľ, taký žiak”