DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Neviem ho definovať, ale spoznám ho (novembrový editoriál)

pridané 27.10.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Sľúbil som Štefanovi Hríbovi, že občas niečo napíšem do .týždňa o školstve. Nedávno ma z redakcie oslovili s otázkou, či by som vedel „pojednať“ o téme dobrý učiteľ. V prvom momente som zajasal – aká skvelá téma! Učiteľ je alfou a omegou celého školstva a naším cieľom by mali byť školy plné dobrých učiteľov. Takže by sme mali vedieť povedať, čo robí učiteľa dobrým a podľa čoho vieme rozoznať dobrého učiteľa od slabého.

Tak som tú tému začal nosiť v hlave. Ibaže čím viac o tom premýšľam a čím viac poznámok mám vo svojom nápadníku (zošite, ktorý nosím všade so sebou), tým viac sa téma rozrastá a napodiv aj zahmlieva.

Rýchlo som si uvedomil, že tu nemáme do činenia s objektívnou kategóriou. S dobrými učiteľmi to bude podobné ako s dobrými hercami či dobrými spisovateľmi. Pri niektorých sa väčšina odborníkov zhodne, že sú naozaj dobrí. Pri iných sa väčšina odborníkov zhodne, že sú slabí. Ale v niektorých prípadoch sa hodnotenia môžu až prekvapujúco rozchádzať. Je to tak aj preto, že ľudia (kritici, diváci, čitatelia) sa od seba v mnohom odlišujú a čo sa páči jednému, nemusí vyhovovať druhému. To ale platí aj o žiakoch, preto niektorý učiteľ môže byť dobrý pre isté typy detí (napr. pre nadaných) a nevhodný pre iné (napr. pre slabších).

Skúsil som aj niečo iné. Spísal som si zoznam konkrétnych učiteľov, ktorých poznám a považujem za výborných. Plán bol jasný: pozriem sa na ten zoznam a uvidím, čo majú spoločné. Ibaže plán zlyhal. Spoločného majú pomerne málo a ide o všeobecné charakteristiky typu „má rád deti“, „práca ho baví“, „snaží sa pracovať na sebe a učiť sa stále nové veci“. A ďalej nasledovala veľká rozmanitosť osobností, temperamentov, pedagogických štýlov a prístupov. Jednoducho povedané: učiteľ môže byť dobrý mnohými rôznymi spôsobmi. Predstavte si začínajúceho filmára, ktorý by si povedal: vyberiem si 20 najlepších režisérov histórie, naštudujem si ich filmy a budem točiť ako oni. Je zrejmé, že tadiaľ cesta na červený koberec v Cannes nevedie.

Okrem toho si ani nemyslím, že by bolo rozumné presne definovať charakteristiky dobrého pedagóga a vyžadovať, aby všetci učitelia boli dobrí práve týmto jedným predpísaným spôsobom. Žiakom len prospeje, keď sa budú stretávať s rôznymi typmi (dobrých) učiteľov.

O pornografii sa hovorí, že ju nikto nevie definovať, ale každý ju spozná, keď ju vidí. Zdá sa, že s pojmom dobrý učiteľ to bude podobné, ak nie ešte zložitejšie.

Vladimír BURJAN

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Neviem ho definovať, ale spoznám ho (novembrový editoriál)”

Your comment