DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Surfujte s nami – september 2015

pridané 26.08.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Čo s deťmi po prázdninách? Surferi sa vydali na virtuálne more po inšpiráciu. A prišli napríklad na to, že je dobré začať zľahka a zahrať sa s deťmi rôzne hry. Vlny ranných protestov svojich školákov zvládajú s prehľadom vďaka radám z knihy zlých argumentov. A keď im dajú bádať po príčine rôznych záhad a problémov, ubehne deťom čas, ani nebudú vedieť ako. Komu by bolo ľúto za letom?

hra.cz

Zmysluplné hry svoje miesto v škole určite majú. Pozrite si rozsiahlu online encyklopédiu hier na webovej stránke www.hra.cz a nájdite si takú, ktorá sa práve hodí k aktuálne preberanej téme. Pri hľadaní vám pomôžu filtre na triedenie podľa cieľa hry alebo prostredia. Encyklopédia obsahuje opis stoviek hier na rozvoj osobnosti – intelektu, tvorivosti, sociálnych zručností, motoriky, vôľových vlastností a sebapoznania. Hry sú vhodné nielen na etickú či občiansku výchovu, ale môžete ich využiť aj na ďalších predmetoch. Určite sa im tiež potešia pracovníci školských klubov detí, CVČ a ďalších mimoškolských zariadení, v ktorých sa pracuje s deťmi a mládežou. 

primas.ukf.sk

Matematika patrí k najmenej obľúbeným predmetom (nielen) slovenských školákov. Jedným z dôvodov je odtrhnutie jej obsahu a metód od reálneho života. Čo tak skúsiť to inak? Objavné vyučovanie sa od toho tradičného líši najmä aktívnym zapojením žiakov do riešenia problémových úloh. Žiaci skúmajú praktické problémy, formulujú hypotézy a vyvodzujú vlastné závery. Cieľom objavného vyučovania je, aby si žiaci osvojili kritické myslenie a získali priame skúsenosti s vedeckým výskumom. Bližšie informácie o objavnom vyučovaní matematiky, viacero príručiek a priamo na hodinách využiteľných pracovných zošitov nájdete na adrese www.primas.ukf.sk

Ovládať vecnú argumentáciu, kriticky myslieť a slušne komunikovať by mal vedieť každý priemerný absolvent strednej školy. Bohužiaľ, skutočnosť je odlišná. Malým príspevkom k zlepšeniu tohto stavu môže byť obsahovo aj vizuálne pôsobivá Ilustrovaná kniha zlých argumentov, ktorú si stiahnete zo stránky bit.ly/zleargumenty. Kniha je v slovenčine a venuje sa zvyčajným chybám v argumentácii, ktoré vysvetľuje aj cez ilustrácie a konkrétne príklady. 

mysteryscience.com 

Ak sa nebojíte angličtiny ani záhad, stránku Mystery Science si okamžite zamilujete. Nájdete tu množstvo originálne a pútavo spracovaných vzdelávacích blokov pre rôzne vekové kategórie a prírodovedné predmety. V každom z nich sa nastolí nejaká záhada a žiaci sa ju snažia objasniť pomocou stanovovania a overovanie hypotéz, vedeckých pokusov a experimentov. Všetky aktivity sú dostupné zdarma po bezplatnej registrácii.

Peter FARÁRIK

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Surfujte s nami – september 2015”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post