Prečo ísť na ELT forum

pridané 15.06.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Na konferencii pre angličtinárov ELF forum bolo možné vidieť, ako sa prednáša vo svete, a odniesť si viac ako len pár tipov pre učenie angličtiny.

Minulý rok som tu bola prvýkrát a bola som nadšená. Tento rok som už vedela, čo ma čaká, a tak som sa čudovala menej.

Aby vám malo čo vŕtať v hlave

Príde chlapík do baru a objedná si veľa rôznych drinkov (akých, nechávam na vaše preferencie). Keď sa ho barman opýta, či nechce tácku, chlapík mu hovorí: „Radšej nie, už teraz mám toho veľa.“ Tento vtip odznel  v úvodnej prednáške Marka Andrewsa, Rakesha Bhanota a Franka Prescotta, pretože dobre vystihuje, čím sú alebo môžu byť konferencie pre zaneprázdnených učiteľov. Tento rok si našlo čas asi tristo z nich.

Organizátorka Klaudia Bednárová, predsedníčka Asociácie jazykových škôl, hovorí, že ELT forum vnímajú jeho návštevníci najmä ako miesto, kam chodia načerpať inšpiráciu: „Takúto spätnú väzbu od nich dostávame. Za dva dni síce nikomu rozum do hlavy nenalejeme, ani to nikto nečaká, ale je fajn stretnúť ľudí z iného mesta, z inej krajiny a dozvedieť sa niečo nové. Naším hlavným cieľom je podporovať networking, vzájomné učenie, výmenu skúseností v komunite.“

Na Slovensku majú angličtinári v porovnaní s učiteľmi iných predmetov omnoho viac možností, Klaudia Bednárová však hovorí, že ich využívajú málo: „Mohli by cestovať, prednášať, robiť kopec iných vecí, ale sú takí uzavretí. Toto je dobrá šanca, keď sú učitelia ešte mladí a majú elán, aby sa zamysleli nad tým, aká je tá ich kariérna cesta. Učitelia by mali rásť. ELT forom aj Soul Campom chcem ukázať učiteľom, že sú aj iné spôsoby, ako robiť veci, a že nie sú odkázaní na to, aby boli v jednej škole celý život.“

Komerčné a vzdelávacie zámery sa nevylučujú

ELT forum je konferencia naozaj medzinárodná a návštevník z toho môže len profitovať. Profesionálnych prednášajúcich, akých nájdete tu, u nás vidíme a počujeme len zriedka. Žiadne zdĺhavé prejavy alebo slidy husto popísané textom, ale kultivovaný prejav a zaujímavý odborný obsah, ktorý nevylučuje humor ani osobný prístup.

Na prezentácii učebnice sa preto dozviete často viac ako na akademických prednáškach, na ktorých ste museli udržiavať pozornosť len silou vôle. Dostanete však aj množstvo tipov, ktoré nestoja vôbec nič, len vašu chuť skúsiť niečo nové.

Na konferencii je mimoriadne sympatické, že nezostáva len pri metodike. Nebojí sa globálnych súvislostí, kritického myslenia, rozvoja empatie, nových technológií alebo odhaľovania spoločenských stereotypov v učebniciach aj v nás samých.

Zaujímavé boli aj prednášky o tom, prečo je dobré, ak učiteľ angličtiny nie je rodeným hovoriacim (Andra Niculaita), že chyby žiakov netreba opravovať zakaždým a že ich robia aj natives (Gillie Cunningham) alebo o tom, načo vlastne vznikol Common European Framework a aké ďalšie možnosti určovania úrovne jazykových znalostí existujú (Philip Kerr).

Klaudia Bednárová hovorí, že známych spíkrov nemusia dlho prehovárať, aby prišli: „Niektorých sponzoruje publisher. Táto konferencia je dobre podchytená na sociálnych sieťach, a tak je pre nich zaujímavé tu prednášať, vedia, že tu stretnú zaujímavých ľudí. Dávame si záležať, aby sme mali dobré fotky, dobré video, pre nich je to potom výborná reklama. Vďaka tomu, že sme investovali do tohto, nemusíme spíkrov platiť.“

Zároveň by však organizátori privítali aj viac slovenských lektorov: „Ľudia aj majú znalosti, ale často im chýbajú prezentačné zručnosti. Na to treba tréning, treba si to vyskúšať.“

Stojí za to prísť

Ak by ste predsa váhali, či sa oplatí prísť, sú tu aj na materiálne benefity. Je možné, že si odnesiete darčeky vo vyššej hodnote, ako bol účastnícky poplatok, a zrejme aj niečo ukoristíte za výhodnú cenu na „jarmoku“ vydavateľov učebníc  a slovníkov vo vestibule. Budete mať na to dosť času, pretože program je vzdušný a prestávky dostatočne dlhé na regeneráciu aj rozhovory.

Konferencia je dvojdňová, v piatok a sobotu, ale nehrozí, že by ste večer blúdili zúfalí po Bratislave: na piatok večer je pre návštevníkov pripravený kultúrny program a raut. A pred odchodom domov sa možno budete tešiť aj z výhry v tombole.

Ak ste júnové ELT forum nestihli, choďte sa pozrieť v septembri na prvú konferenciu Slovenskej komory angličtinárov. Odporúča to aj Klaudia Bendárová: Komora vznikla z ELT fora, čo ja považujem za najväčší úspech celej konferencie. A vyzerá, že je to životaschopná organizácia, ktorá bude angličtinárom poskytovať aktivity počas celého roka. Strašne im držím palce, lebo je potrebné, aby sa aktívni učitelia mali kde realizovať. Aby to nebolo len o tom, že prídem raz za rok na konferenciu a tam to končí.“ Ako odznelo na úvodnej prednáške: knowledge is the power – but only if you use it.

Lenka KUNOVÁ

Fotografie: Ondrejko.photo

100000 komentárov k článku: “Prečo ísť na ELT forum”