Cesty k dobrej škole 2015

pridané 05.06.2015, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V piatok 29. mája sme z kongresového centra Družba odchádzali s pocitom, že sme dvesto ľuďom, ktorí sem prišli kvôli našim Cestám k dobrej škole, urobili radosť.

Namiesto formálneho príhovoru sme začali tanečným vystúpením prváčikov, ktorých vôbec neťažilo, čo ich čaká o dvadsať-tridsať rokov, hoci práve to bolo témou tohtoročných Ciest.

Rečníci hovorili krátko a múdro. Vlado Burjan otvoril tému trendov, ktoré môžu v budúcnosti zatriasť školami.

Mirka Kiripolská hovorila o svojej škole bez školy, mnohých nadchla svojou odvahou ísť nekonvenčnou cestou (a to bola v publiku prítomná samotná šéfka inšpekcie!), tvorivosťou aj láskou k deťom.

Polemizovali sme, či do technológií vkladáme len plané nádeje, ale zanietenec Alexander Avenarius na ne úprimne verí. Jeho heslo znie: epub – nemýliť si s pubom!

Mladá učiteľka Zuzana Hardoš Kurnasová nás, prevažne starožitnú generáciu X, uviedla do globálnych súvislostí života generácie Z.

O nutnosti otvoriť sa svetu hovoril neformálne, ale celkom na rovinu Ondřej Šteffl, riaditeľ českej firmy Scio, bohužiaľ len z videozáznamu, keďže nemohol prísť osobne.

Psychologička Eva Gajdošová bola pri rozprávaní o súčasných trendoch v rodinách skôr pesimistická, jej bývalý študent, manažér Lukáš Bakoš zas pri rozprávaní o liberálnom režime, v akom funguje jeho firma a ktorý sa bude zrejme využívať čoraz viac, niektorých trochu šokoval. Raz darmo, železná košeľa školského rozvrhu nepustí.

A keďže poobedňajšie workshopy boli lákavé, umožnili sme každému vybrať si dva. Ivan Ježík otvoril tému, ako pracovať s absolventmi školy, skúšali sme kriticky myslieť s Pavlom Hardošom a hovorili o možnej slobode v škole  s Matúšom Kováčikom.

Vlado Burjan mal s učiteľmi pedagogické cvičenia, ale Zuzana a Peter Berovci sa snažili pozdvihnúť aj ich sebauvedomenie a sebavedomie. Podvečer sa návštevníci rozchádzali len pomaly. Vraj by nedbali, ak by konferencia trvala aj dlhšie. (To isté sa však v tej chvíli nedalo povedať o organizátoroch.)

Videozáznamy vystúpení z minuloročných Ciest a čoskoro aj z tých tohtoročných nájdete na stránke www.cestykdobrejskole.sk.

Lenka KUNOVÁ

100000 komentárov k článku: “Cesty k dobrej škole 2015”