Živá učebnica plná tajomstiev

pridané 20.11.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

„Rozžiarili ste nám päť krásnych dní v Banskej Štiavnici,“ hovorí s nadšením Veronika Burčíková, učiteľka z Cirkevnej základnej školy Narnia, a ďalej pokračuje o tom, ako deti dodnes spomínajú na druhý októbrový týždeň, kedy sme na prvom päťdňovom programe privítali skupinu dvadsiatich detí a tri pani učiteľky.

Starodávne príbehy

Pondelok a prvý spoločný večer. Postavy z diela Legendy Zlatého mesta sa vynárajú z tmy a prichádzajú do kruhu detí sediacich pri ohni. Živá učebnica sa otvára: „Milióny rokov predtým, než v zemskom povrchu zanechalo odtlačok chodidlo prvého človeka, v období treťohôr, vyzerali Štiavnické vrchy celkom inak ako dnes,“ predčíta rozprávač v hnedom plášti s kapucňou. Príbehy Zlatého mesta z pera Juraja Červenáka, napísané špeciálne pre náš projekt, volajú deti do dávnych čias.

Nasleduje predstavenie tajuplných postáv. Pozývajú na štúdiá do troch dielní počas nasledujúcich dní. Je z čoho vyberať: štúdium alchýmie ako počiatkov chémie, fyziky a vnútornej práce na sebe, umenie bylinkárstva s vedmou a jej učnicou, spoznávanie sveta mýtov, vzniku zeme a kameňov pod vedením Pani podzemia. Prichádza noc, čas vybrať si do rána svoj príbeh v dielni, ktorý najviac rezonuje.

Zasvätení do tajomstiev

Ráno nastáva ruch a zhon, v spoločnom rannom kruhu stretávame svojich budúcich študentov. Vďaka na mieru šitým kostýmom sa prenesieme do časov minulosti a fantázie. Sedíme vedľa budúcich permoníkov, alchymistov a bylinkárok. Každá dielňa má sedem až osem študentov a v niektorých prípadoch treba žrebovať.

Nasledujú dva dni plné štúdia. Prebiehajú paralelne v troch dielňach, s pravidelnými stretnutiami celej triedy a tímu Živej učebnice pri radostných hrách intuitívnej pedagogiky pod taktovkou Petra Živého.

Prvý deň štúdií alchymisti hľadajú kameň mudrcov, v alchymistickej dielni vybuchuje sopka, permoníci objavujú čaro kozmológie a stretávajú sa so svojím osobným kameňom. Bylinkárky hľadajú koreň dlhovekosti po tom, ako spoznali rôzne stromy z celého sveta v malebnej botanickej záhrade.

Druhý deň sa nesie v znamení návštevy skutočných permoníkov v Hodrušskej bani, u alchymistov sa odlievajú zinkové odliatky a vyrába sa zlato, bylinkárky miešajú prírodnú liečivú masť, pečú chleby na slávnosť a prenikajú do tajomstiev rezonancie.

Praktické časti dielní preverujú manuálne zručnosti a vedomosti zároveň – výroba taviacej pece, tvarovanie formy na odlievanie, vyrezávanie drevených permoníkov, farbenie prírodnými farbami z listov a rastlín, tvorenie osobného amuletu, mletie na žarnove či správne namiešanie masti.

Končia sa dva dni v dielňach, ktoré si deti veľmi užili. Netušili však, čo ich čaká štvrtý deň. Pred nami je celodenná hra.

Živé učenie

Ráno zostavujeme hracie tímy, ktoré majú zástupcov z každej dielne. Cieľom je preukázanie svojich schopností a oficiálne prijatie za učňa dielne, v ktorej študovali. Cesta je to dlhá a vedie rôznymi zákutiami. Prostredníctvom prvkov medtódy LARP (Live Action Role Play) preukazujú nadobudnuté schopnosti a vedomosti a prechádzajú iniciačným procesom. Do obeda je nutné získať herný plán a nadobudnúť duchovnú silu, ktorá neskôr slabne. Poobede treba uskutočniť šľachetný čin, navariť liečivý odvar, zachrániť vodníčku a dostať sa na slávnosť. Tím lektorov sa mení na rôzne postavy z príbehov a minulosti Štiavnice, každý podľa svojej roly.

V piatok sme už boli opäť sami sebou, deti aj my lektori. Nadišiel čas na reflexiu, tvorbu albumov z fotiek z celého týždňa a spracovanie zážitkov. Na záver pripájame opäť slová Veroniky Burčíkovej: „Počas svojej päťročnej pedagogickej praxe som zažila množstvo školení, seminárov, workshopov, ale ani jeden nebol praktický tak ako Živá učebnica. Na vlastné oči som mala možnosť vidieť ukážky činností s triedou, ktoré vám neukážu ani na vysokej škole, ani na spomínaných školeniach.

Ak to všetko chcete zažiť na vlastnej koži, zapojte sa do súťaže Moja Živá učebnica spolu s vašimi žiakmi a vyhrajte zimný pobyt v DAPHNE –Živej učebnici v Banskej Štiavnici. Informácie o súťaži zverejníme 1. decembra 2014 na www.zivaucebnica.org.

Viera LASÁKOVÁ, DAPHNE – Živá učebnica
lasakova(zavináč)daphne.sk

Banská Štiavnica – Živá učebnica príbehového vzdelávania je projekt neziskovej organizácie DAPHNE podporený v rámci Blokového grantu Švajčiarsko – Slovenskej spolupráce

100000 komentárov k článku: “Živá učebnica plná tajomstiev”