DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Tak si to teda idú skúsiť

pridané 04.09.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Svetový projekt, ktorý prichádza prvý raz na Slovensko, spája sebavedomý manažérsky prístup s úprimným altruizmom.

Na projekte Teach for Slovakia (TfS) niektorým prekáža, že postaví pred tabuľu, a teda na rovnakú úroveň s profesionálnymi učiteľmi aj mladých ľudí, ktorí majú za sebou len niekoľkotýždňovú prípravu. Môže vyvolávať závisť, keďže oproti bežným učiteľom dostanú lepšie podmienky. Ďalší sa cítia zaskočení, koľko podpory (a to dokonca aj od štátu) a publicity získal tento projekt v porovnaní s inými, ktorých dopad bol preukázateľne pozitívny. No sú aj takí, ktorí mladých učiteľov vítajú ako posilu a veria, že vďaka TfS môžu prísť do vzdelávania detí zo sociálne znevýhodneného prostredia potrebné nové impulzy.

Teach for All

Nápad využiť odvahu a zápal výnimočných mladých ľudí (v reči projektu lídrov) vo vzdelávaní detí zo sociálne znevýhodneného prostredia vznikol pred 25 rokmi na Princetonskej univerzite v USA. V roku 1990 išlo učiť prvých päťsto nadšených absolventov, dnes je to už vysoko profesionálne organizovaný projekt v 34 krajinách sveta. Z postkomunistických krajín sa Slovensko zapojilo ako šieste po Rumunsku, Bulharsku a pobaltskej trojici Litva, Lotyšsko, Estónsko. Najbližšou zapojenou krajinou je susedné Rakúsko.

Angličanka Flo Symington k nám prišla koordinovať päťtýždňovú prípravu budúcich mladých učiteľov. Sama sa zapojila do britskej verzie projektu Teach First, neskôr pomáhala rozbiehať Teach for Thailand. Hovorí, že v každej krajine sa projekt zo začiatku stretol s rôznorodými reakciami zo strany učiteľov: „Vieme, že už teraz sú vo vašej krajine ľudia, ktorí učia s nasadením, nadšením a zápalom, ktorí majú nové nápady, sú silnými osobnosťami a vedia dobre učiť. Ale nie je ich dosť, preto sa ich chceme pokúsiť dostať do škôl viac a vytvoriť hnutie, ktorého môžu byť súčasťou. Nechceme rozdeľovať učiteľov na tých z TfS a ostatných, o to v našom programe určite nejde. Len chceme dostať výborných učiteľov do sociálne znevýhodnených regiónov, pretože v nich obyčajne chýbajú.“

Mladí učitelia z Teach for All sa deťom venujú aj mimo vyučovania a zostávajú s nimi v kontakte aj potom, čo projekt skončí. „Často  hovoria, že sa naučili viac ako deti, s ktorými pracovali,“ dodáva Flo. Po skončení projektu niektorí zostávajú učiť. Je zaujímavé, že v Spojenom kráľovstve je to rovnako veľké percento ako v prípade štandardne vyštudovaných učiteľov. Ak nezostanú v škole na plný úväzok, pomáhajú vzdelávaniu iným spôsobom: zakladajú mimovládne a dobročinné organizácie, formujú štátnu školskú politiku alebo dosiahnu v korporátnej sfére postavenie, ktoré im umožňuje podporovať školy finančne. Osobná a priama učiteľská skúsenosť im umožňuje pochopiť, čo je pre školy potrebné.

Sú dosť blázni?

Z 220 prihlásených sa účastníkmi TfS po niekoľkostupňovom a dôkladnom výberovom konaní stalo iba 14 z nich. Vyberali ich ľudia z oblasti manažmentu alebo koučingu manažérov, tí, ktorí pracovali pre Teach for All, ale aj zástupcovia nášho školstva. Hlavným kritériom výberu bolo „silné presvedčenie, že každé dieťa môže byť úspešné.“ Dôraz sa kládol na líderské vlohy, priebojnosť a altruizmus. S časťou uchádzačov som sa stretla na jednom z výberových konaní.

Predstavte si miestnosť plnú mladých ľudí, ktorí sa nikdy predtým nevideli a dokonca si navzájom konkurujú. Napriek tomu tu panovala hlučná vrava a smiech. Náhodne som oslovila Slávku Heželyovú, absolventku bakalárskeho štúdia biológie na University of Edinburgh: „Tento program ma nadchol. Povedala som si, že je to také správne dobrodružstvo. A keď je to pre dobrú vec a ešte tým pomôžem aj sebe, svojmu osobnému rastu, tak prečo nie.“ Slávka si už vyskúšala prácu s deťmi na strednej škole, kde viedla tanečný krúžok: „Tie deti prišli za mnou, že sa chcú odo mňa naučiť tancovať, takže to je iné ako prísť do triedy a pracovať s deťmi, ktoré musíte motivovať. Je to výzva, tým je to zaujímavé, tým je to aj viac atraktívne oproti normálnemu učiteľskému povolaniu.“ Predpokladám, že nejeden učiteľ má v tomto momente pokušenie zaklopať si na čelo. A mladým učiteľom z TfS by to možno ani neprekážalo: na otvorení projektu mali na tričkách nápis Som dosť blázon.

Od prezidenta do osady

Deň pred tým, ako mali odcestovať do Tatier na päťtýždňový intenzívny tréning, prijal všetkých „mladých bláznov“ prezident Andrej Kiska. V príhovore k nim spomenul, že keď sa pred piatimi rokmi stretol s projektom Teach for America a prečítal si knihu od jeho zakladateľky Wendy Kopp, bol nadšený. Možno aj preto, že v ňom našiel paralelu so svojím životným príbehom: „Je úžasné, že sa podarilo nájsť a skĺbiť ľudí, ktorí sú si vedomí toho, že veľa od života dostali, že sú úspešní a že skutočne pokladajú za svoju povinnosť to našej spoločnosti vrátiť.“

Šesť mladých mužov a osem mladých žien vyžarovalo odvahu, nadšenie a sebavedomie. Najmladšia účastníčka projektu je už spomínaná Slávka Heželyová, ktorá má 22 rokov, najstarším je Igor André, ktorý má 31. Sú medzi nimi dvaja absolventi manažmentu, dvaja študenti teológie, dvaja učitelia, absolventka žurnalistiky aj politických vied, inžinierka aj doktorandi. Niektorí už majú prax na vedúcich pozíciách, viacerí už pracovali s deťmi, v študentských organizáciách alebo treťom sektore. Všetci majú spoločnú a zdá sa, že úprimnú túžbu pomáhať deťom a prispieť k pozitívnym zmenám v spoločnosti.

Budú pôsobiť ako radoví učitelia v sociálne znevýhodnenom prostredí, nie však výhradne v rómskom, k tabuľkovému platu dostanú navyše „pár sto eur“, čo však bude stále menej, ako by zarobili inde. Celý čas budú mať k dispozícii kou­ča a mentora a cez víkendy budú absolvovať ďalšie tréningy a školenia.

Splnené učiteľské prianie

Aký bude skutočný prínos projektu pre deti samotné alebo pre náš školský systém, sa ukáže až o niekoľko rokov. V prospech pozitívneho výsledku svedčí to, že tím TfS okolo Stanislava Boledoviča pod vedením Anny Maarovej má úprimnú snahu pracovať na zlepšení nášho školstva a premyslené, v mnohých krajinách overené know-how projektu Teach for All budované vyše 20 rokov.

Je pochopiteľné, že projekt s veľkým rozpočtom a publicitou, navyše narúšajúci slovenské status quo, vyvoláva skeptické a negatívne reakcie. Ale nemožno poprieť, že sa konečne splní, čo učitelia vo chvíľach rozhorčenia často prajú ľuďom mimo školstva: nech si to prídu sami vyskúšať!

Lenka KUNOVÁ

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Tak si to teda idú skúsiť”

Your comment

Notify me when someone adds another comment to this post