Knižné hádanky

pridané 03.06.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Čo nové má pán Mrkvička?

Na školách, kam som prišiel nadchýnať deti prvého stupňa mojím dramatizovaným Čítaním s Mrkvičkom, sa ma učitelia pýtali: „A nemáte niečo aj pre druhý stupeň?“ Dlho som nič šikovné nevedel vymyslieť. Lenže práve vo veku 12 až 14 rokov prichádza k obrovskému prepadu záujmu o čítanie. U časti mladých ľudí v tomto čase vzniká dokonca doživotný odpor k čítaniu. Je bežné, že keď prídu ôsmaci, s ktorými mám akciu, do triedy a uvidia na zemi rozložených desať kníh, ozvú sa znechutené výroky. A tak som koncom minulého roka vymyslel pre starších žiakov knižné hádanky. Ten nápad zafungoval tak dobre, až ma to prekvapilo.

Knižné hádanky... zrejme budeme hádať knihy?

Budeme, ale až v druhej tretine. Aby som totiž obišiel potenciálny odpor nečitateľov k rozprávaniu sa o knihách, začínam s nimi najprv hovoriť o niečom, voči čomu odpor nemajú – a to je intuícia. Bavíme sa o tom, čo to je, či ju majú, či sú v intuícii dobrí a následne im ponúknem kvíz, ktorý riešia v skupinkách a na ktorom si svoju intuíciu vyskúšajú.

Aké úlohy sú v kvíze?

Aby som ich na úvod neodplašil, začínam „odboku“ úlohami ako: Napíšte farbu, ktorú podľa vás napíšu aj ostatné skupinky. Tu si začínajú skúšať svoje tušenie a odhad a ich odpoveď nemusí byť vôbec ničím podopretá – žiadnymi argumentmi. Ukázalo sa, že je to príťažlivý ťah, pretože od prvej chvíle je zjavné, že jednotlivé skupinky sa do tohto odhadovania púšťajú s obrovskou chuťou. A keď si takto odskúšame pár úloh, zmeníme tému a dostávame sa ku knihám. Postupne prečítam ukážky z piatich-šiestich kníh a úlohou žiakov je uhádnuť, z ktorej knihy ukážka asi bola.

Aké knihy takto predstavíte?

Tie najzaujímavejšie, ktoré som objavil. Časť z nich dostala napríklad cenu Hansa Christiana Andersena či Carnegie Medal, niektoré sú zas objavné žánrovo, koncepčne či vizuálne a podľa mojej skúsenosti sú pre mladých ľudí príťažlivé.

Týmto hádanky končia?

Ani zďaleka. Po napísaní kvízových odpovedí totiž príde druhá kľúčová fáza – rozprávanie sa o tom, ako a hlavne prečo si asi tipli tú-ktorú knihu. Pri zhodnotení odpovedí im predstavujem príbehy jednotlivých kníh, aby som ich navnadil na ich prečítanie, ale najmä sa rozprávame o tom, ako rozpoznať kvalitnú knihu od nekvalitnej. A hlavne – sme spolu hodinu nad knihami a nenudíme sa, naopak, rozprávame sa o nich a zabávame sa a je zjavné, že časť účastníkov dostane na tieto knihy chuť. A to dokonca aj takí, ktorí majú k čítaniu ľahostajný postoj či dokonca odpor. A to je skvelé.

Ako vás pozvať na školu, ktorá by o Knižné hádanky pre druhý stupeň mala záujem?

Stačí napísať na môj e-mail hujdic(at)changenet.sk alebo rovno zavolať na 0907 583 697.

100000 komentárov k článku: “Knižné hádanky”