DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Knižné hádanky

pridané 03.06.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Čo nové má pán Mrkvička?

Na školách, kam som prišiel nadchýnať deti prvého stupňa mojím dramatizovaným Čítaním s Mrkvičkom, sa ma učitelia pýtali: „A nemáte niečo aj pre druhý stupeň?“ Dlho som nič šikovné nevedel vymyslieť. Lenže práve vo veku 12 až 14 rokov prichádza k obrovskému prepadu záujmu o čítanie. U časti mladých ľudí v tomto čase vzniká dokonca doživotný odpor k čítaniu. Je bežné, že keď prídu ôsmaci, s ktorými mám akciu, do triedy a uvidia na zemi rozložených desať kníh, ozvú sa znechutené výroky. A tak som koncom minulého roka vymyslel pre starších žiakov knižné hádanky. Ten nápad zafungoval tak dobre, až ma to prekvapilo.

Knižné hádanky... zrejme budeme hádať knihy?

Budeme, ale až v druhej tretine. Aby som totiž obišiel potenciálny odpor nečitateľov k rozprávaniu sa o knihách, začínam s nimi najprv hovoriť o niečom, voči čomu odpor nemajú – a to je intuícia. Bavíme sa o tom, čo to je, či ju majú, či sú v intuícii dobrí a následne im ponúknem kvíz, ktorý riešia v skupinkách a na ktorom si svoju intuíciu vyskúšajú.

Aké úlohy sú v kvíze?

Aby som ich na úvod neodplašil, začínam „odboku“ úlohami ako: Napíšte farbu, ktorú podľa vás napíšu aj ostatné skupinky. Tu si začínajú skúšať svoje tušenie a odhad a ich odpoveď nemusí byť vôbec ničím podopretá – žiadnymi argumentmi. Ukázalo sa, že je to príťažlivý ťah, pretože od prvej chvíle je zjavné, že jednotlivé skupinky sa do tohto odhadovania púšťajú s obrovskou chuťou. A keď si takto odskúšame pár úloh, zmeníme tému a dostávame sa ku knihám. Postupne prečítam ukážky z piatich-šiestich kníh a úlohou žiakov je uhádnuť, z ktorej knihy ukážka asi bola.

Aké knihy takto predstavíte?

Tie najzaujímavejšie, ktoré som objavil. Časť z nich dostala napríklad cenu Hansa Christiana Andersena či Carnegie Medal, niektoré sú zas objavné žánrovo, koncepčne či vizuálne a podľa mojej skúsenosti sú pre mladých ľudí príťažlivé.

Týmto hádanky končia?

Ani zďaleka. Po napísaní kvízových odpovedí totiž príde druhá kľúčová fáza – rozprávanie sa o tom, ako a hlavne prečo si asi tipli tú-ktorú knihu. Pri zhodnotení odpovedí im predstavujem príbehy jednotlivých kníh, aby som ich navnadil na ich prečítanie, ale najmä sa rozprávame o tom, ako rozpoznať kvalitnú knihu od nekvalitnej. A hlavne – sme spolu hodinu nad knihami a nenudíme sa, naopak, rozprávame sa o nich a zabávame sa a je zjavné, že časť účastníkov dostane na tieto knihy chuť. A to dokonca aj takí, ktorí majú k čítaniu ľahostajný postoj či dokonca odpor. A to je skvelé.

Ako vás pozvať na školu, ktorá by o Knižné hádanky pre druhý stupeň mala záujem?

Stačí napísať na môj e-mail hujdic(at)changenet.sk alebo rovno zavolať na 0907 583 697.

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Knižné hádanky”

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.