Dobre oblečená maturita

pridané 27.05.2014, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Poznáte to, niekedy šaty neladia s vašou náladou alebo ste uprednostnili estetiku pred pohodlím – a zrazu nie ste vo svojej koži.

„Ráno som odchádzala z domu nervózna, tá sukňa mi bola priúzka. Celý deň som sa namiesto na otázky sústreďovala iba na to, že v nej mám veľké brucho.“ (maturantka Janka)

„Prečo ma naši prinútili vziať si kravatu?! Rozopnúť si tak gombík na košeli, hneď by sa mi ľahšie dýchalo a rozprávalo.“ (maturant Karol)

„To bolo jasné, že nie je pripravený. Tak lajdácky oblečeného maturanta som už dávno nevidela!“ (predsedníčka maturitnej komisie)

„Také milé a upravené dievča! Asi jej nesadla otázka, tak sme jej trošku pomohli.“ (člen maturitnej komisie)

S naším okolím komunikujeme nielen slovami a rečou tela, ale aj tým, čo máme oblečené. Naše oblečenie ovplyvňuje to, ako nás ostatní vnímajú a tiež to, ako sa cítime my sami. Maturita je presne taký okamih, kedy chceme byť kompetentní a sebaistí a kedy chceme, aby nás vnímali v čo najlepšom svetle, kompetentne a sebaisto.

Rady pre maturantky

• Kompetentný vzhľad vám najlepšie zabezpečí outfit jednoduchého strihu, z kvalitných materiálov, v striedmych farbách a primeraných dĺžkach. Originalitu prejavte doplnkami.
  • Vzdušný a strečový materiál nie je na škodu, ale pamätajte: obtiahnuté oblečenie neskryje to, čo má ukryť. Ak neveríte, odfoťte sa.
  • Hlboký výstrih, odhalené ramená a krátka sukňa sú prvoplánové.
  • Vo vysokých opätkoch vyzerajú nohy dlhšie a štíhlejšie. Ale vy idete ukazovať vedomosti nie nohy. Obujte sa pohodlne, no elegantne.
  • Upravená tvár a vlasy sú podstatné. Odporúčam make-up v štýle nikto nezbadá, že som namaľovaná.
  • Nezabudnite na nechty. Tie dlhokánske s namaľovaným západom slnka si odložte na dovolenku. Jemná francúzska manikúra úplne postačí.

Rady pre maturantov

• Kompetentný vzhľad najlepšie zabezpečí oblek s košeľou. Investícia do kvalitného obleku zo strečového a vzdušného materiálu sa oplatí. Nakupujte v obchodoch pre mladých.
  • Škrtí vás golier na košeli? Zvoľte le­žérnejší štýl bez kravaty s rozopnutým vrchným gombíkom. Zaujmite farebnou šatkou vo vrecku saka.
  • Či je vonku sedemnásť alebo tridsaťsedem, k obleku patria poltopánky. Kto vraví, že musia byť nudne čierne? Buďte kreatívni, ale originalitu vo forme tenisiek alebo kanád si nechajte na pomaturitné oslavy.
  • Umyté a upravené vlasy dotvoria vzhľad v hornej partii, upravené nechty spolu s náramkovými hodinkami upútajú nižšie. Nepodceňujte detaily.

Rady pre každého

• Vyberte si oblečenie, ktoré máte radi a ktoré na vás vyzerá dobre. Najlepšie také, ktoré vyjadruje vašu osobnosť.
  • Urobte si test maturitného oblečenia – oblečte si ho aspoň na hodinu, prejdite sa v ňom, seďte v ňom. Precíťte, ako sa v ňom cítite.
  • Oblečenie má byť čisté, voňavé a neroztrhané. Ak vám záleží na sebe, znamená to, že vám záleží aj na ostatnom a na ostatných.
  • Úsmev a dobrá nálada sú najkrajším doplnkom.

Rady aj pre skúšajúcich

• Pastelové farby hovoria o ochote počúvať a komunikovať s empatiou.
  • K študentom sa môžete správať milo, ale vaše postavenie je hierarchicky vyššie ako ich. O tom by malo vypovedať aj vaše oblečenie – trochu bližšie ku konzervatívnej elegancii.
  • Nezabudnite si obliecť úsmev.

Na záver si dovolím parafrázovať Coco Chanel: Keď odídete z maturitnej miestnosti a každý si bude pamätať iba to, ako sa s vami cítil, a vôbec si nebude pamätať to, čo ste mali na sebe, boli ste dobre oblečení.

Zuzana BEROVÁ

Ilustračná fotografia: Miloš Mantič, študentky SOŠ, Komenského 12, Trebišov

100000 komentárov k článku: “Dobre oblečená maturita”