DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Aj medzi učiteľmi sú Biele vrany

pridané 18.11.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V nedeľu 17. novembra večer tlieskal dvom učiteľom plný vychytený bratislavský klub KC Dunaj. Na pódiu stáli Vlado Crmoman, učiteľ hudobnej výchovy z Bratislavy, a Oto Žarnay, slovenčinár z Košíc, laureáti ceny Biela vrana.

Táto cena sa udeľuje ľuďom, ktorí bránili pravdu a spravodlivosť, ale namiesto ocenenia svojho okolia sa dočkali skôr problémov a odsúdenia. Platí to najmä v prípade Ota Žarnaya. Ako člen rady svojej školy, Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach, si dovolil opýtať sa, prečo škola platí každý mesiac pomerne veľa peňazí istej právničke. Otvoril tému, ktorá bola jeho riaditeľovi veľmi nepohodlná a stálo ho to stratu zamestnania. Nevzdal sa a ďalej bojuje za svoje miesto i meno. Zastal sa ho aj Vlado Crmoman, ktorý už rok vedie iniciatívu Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť!, v rámci ktorej veľmi vytrvalo so svojimi spolupracovníkmi odhaľuje prípady nehospodárnosti ministerstva školstva. Vlado, našťastie, učí na škole, kde je omnoho slobodnejšia atmosféra ako na Otovom bývalom pracovisku. Aj o tom bola reč pred desiatimi dňami, keď som s ním robila rozhovor do decembrového čísla DOBREJ ŠKOLY, aj keď vtedy sme v redakcii ešte netušili, že dostane Bielu vranu.

Na slávnostnom večere nezneli patetické slová a frázy, pri ktorých vám utečú myšlienky, ako býva zvykom pri oficiálnych udalostiach štátnych inštitúcií. Vyzdvihovala sa odvaha ocenených, ale zároveň sa pripomínalo, že samotná existencia ocenenia Biela vrana svedčí o tom, že v našej spoločnosti nie je všetko v poriadku. Zuzana Wienk, šéfka Aliancie Fair-play, ktorá spolu s Via Juris túto cenu udeľuje, znepokojila postrehom, že ak človek vo verejnej sfére robí to, čo má, zakúsi príkorie namiesto ocenenia. Takýto bol aj prípad ďalšej laureátky, mladej právničky Mariany Vavrovej, ktorá tak ako Oto Žarnay dostala výpoveď po tom, čo na Ústredí Sociálnej poisťovne upozornila na rozpor internej smernice so zákonom upravujúcim vyplácanie dôchodkov bývalým vojakom a policajtom. Štvrtou ocenenou bola „strombudsmanka“ Katarína Šimončičová, mimoriadne charizmatická dáma, ktorá už celé roky bojuje proti výrubu stromov pri výstavbe nielen v Bratislave. Myslím, že som ešte nikdy nepočula niekoho tak pútavo a zábavne rozprávať o štúdiu zákonov a dohadovaní sa s úradníkmi.

To, čo urobili Vlado Crmoman a Oto Žarnay, má význam. Po prvé preto, že vďaka ich angažovanosti skutočne došlo k náprave na ministerstve i košickom odbore školstva. Ale najmä preto, že ukázali učiteľom, že je možné zaujať hrdý a pozitívny postoj. Oto Žarnay prehovoril za stovky učiteľov, ktorí každodenne v práci trpia atmosféru servilnosti, strachu a ľahostajnosti. Takto prevažne reagovali jeho kolegovia a dokonca aj žiaci. Nezastal sa ho ani samotný minister. Myslím si, že máloktorá komunita potrebovala povzbudiť takýmto ocenením viac ako slovenskí učitelia.

Lenka KUNOVÁ

Foto: Renáta Černayová

 

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Aj medzi učiteľmi sú Biele vrany”

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.