DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Odpovede na otázky pre špekulantov - jún 2013

pridané 20.06.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

1.  Kto pomenoval rieky?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako vznikajú názvy riek? Mohli by sme predpokladať, že podobne ako názvy hôr, údolí či jazier – teda že ich názvy kedysi dávno vymysleli ľudia, ktorí žili v ich blízkosti. Má to však háčik: keby to bolo tak, volala by sa rieka tečúca Čiernym lesom v južnom Nemecku určite inak ako (tá istá) rieka ústiaca v Rumunsku do mora. Ibaže ona sa po celej dĺžke toku volá Dunaj. Ako je to možné? Veď starí Nemci, Rakúšania, Slováci, Maďari či Rumuni sa nemohli dohovárať, ako rieku nazvú... Mimochodom, existujú rieky, ktoré sa v jednotlivých úsekoch toku volajú inak?

Úplnú odpoveď na tieto otázky nepoznám a zrejme nie som sám. Etymológia tzv. hydroným (názvov vodných tokov) zamestnáva nejedného jazykovedca a možno aj geografa. Napríklad aj ten zmienený Dunaj ešte Rimania volali Istros a až niekedy neskôr niekto rozhodol, že to bude Dunaj. Mimochodom, neznie vám Dunaj, Don, Donec, Dneper, Dnester, príliš podobne? Nie je to náhoda: všetky tie názvy vychádzajú z jedného spoločného prazákladu. Ešte dnes je v modernej osetštine slovo don, ktoré znamená vodu, rieku.

Ale poďme späť ku geografii: na Slovensku máme rieku Bodrog, ktorá vzniká sútokom Ondavy a Latorice. Čiže je to v podstate „jedna voda“, ktorá náhle (pri sútoku) zmení názov. Podobných prípadov je vo svete veľa. Rieka Rio Grande sa po prekročení hranice z USA do Mexika zmení na Rio Bravo del Norte. A nielen to. Túto rieku volajú Navajovia Tooh Ba’áadii a Apači Kótsoi. Podobné platí aj o Mississippi. V nárečí Ojibwov majú rôzne úseky rieky odlišné mená (z jedného z nich pochádza aj súčasný názov), Čejeni, Arapahovia a Pawneeovia majú pre rieku každý svoje vlastné meno a tie mená sa navzájom nepodobajú. Pátrajte ďalej...

(Vďaka Petrovi Farárikovi a Aninovi Belanovi za uvedené informácie.)

2. Dvakrát do isté slovo

V každej z nasledujúcich viet chýbajú dve slová. Na tom by nebolo nič zaujímavé, ibaže v tomto prípade ide vždy dvakrát o to isté (rovnako znejúce) slovo:

Eva sa ___ na PN-ku, kedy sa jej to ___.
Hľadal ___ s rybami, no nevedel ___ ísť.
___  je prehriata, pretože zo stien ___ teplo.
My tu ___ a otec si ___ .
Ema ___, či je ___ ten správny darček.
Michal ___ tam pri tej ___ .
Snívalo sa mi, že v cirkuse kráčali ___ po ___.

Neviete, ako na to? Tak vám pomôžeme aspoň s prvou vetou: Eva sa hodí na maródku, kedy sa jej to hodí. A keď všetko zvládnete, vymyslite nejaké ďalšie podobné vety.

Správne odpovede:

Hľadal kade s rybami, no nevedel kade ísť.
Sála je prehriata, pretože zo stien sála teplo.
My tu drieme a otec si drieme.
Ema váha, či je váha ten správny darček.
Michal stene tam pri tej stene.
Snívalo sa mi, že v cirkuse kráčali lane po lane.

3.  Zaujímavý letopočet

Rok 2013 je zaujímavý tým, že pozostáva zo štyroch za sebou idúcich číslic 0, 1, 2, 3 (na poradí nezáleží). Koľkokrát sa ešte niečo také prihodí v tomto tisícročí? (Nemusí isť práve o číslice 0, 1, 2, 3, podstatné je, aby to boli štyri za sebou idúce číslice.)

Ak bude mať letopočet číslice 0, 1, 2, 3, ešte nás v tomto tisícročí čakajú letopočty 2031, 2103, 2130, 2301, 2310 (spolu 5 letopočtov). Ak bude mať letopočet 1, 2, 3, 4, ešte nás v tomto tisícročí čakajú letopočty 2134, 2143, 2314, 2341, 2413, 2431 (spolu 6 letopočtov). Ak bude mať letopočet 2, 3, 4, 5, ešte nás v tomto tisícročí čakajú letopočty 2345, 2354, 2435, 2453, 2534, 2543 (spolu 6 letopočtov). Z číslic 3, 4, 5, 6 (ani väčších) už sa nedá vyrobiť letopočet v tomto tisícročí. Celkovo tak bude do konca tisícročia ešte 17 letopočtov, ktoré budú obsahovať za sebou nasledujúce číslice.

4.  Šesť mincí

Na stole leží šesť mincí (prvý obrázok pod článkom). Premiestnite jednu z mincí tak, aby vznikol kríž, ktorý má v každom ramene štyri mince.

Stačí vziať spodnú mincu a položiť ju na „prostrednú“, teda na tú, ktorá tvorí priesečník dvoch ramien.

5.  Nie je vlajka ako vlajka

Národné vlajky sú spravidla veľmi presne definované a nemožno na nich svojvoľne meniť ani detaily. Platí to aj o vlajke Európskej únie. Každý z nás ju videl nespočetnekrát, no pravdepodobne aj v rôznych nesprávnych prevedeniach. Napríklad spomedzi vlajok na 2. - 5. obrázku pod článkom je správna iba jedna. Viete ktorá?

Prvá vlajka je nesprávna, pretože hviezdičky musia byť umiestnené ako celé hodiny na ciferníku. Druhá vlajka je nesprávna, pretože každá z hviezdičiek je inak pootočená. Tretia vlajka je nesprávna, pretože hviezdičky sú nesprávne pootočené (mieria špicom nadol). Posledná vlajka je jediná správna.

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100000 komentárov k článku: “Odpovede na otázky pre špekulantov - jún 2013”

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.