Lekcia tvorivej úprimnosti (workshop)

pridané 20.05.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Medzi učiteľmi nájdete kadejakých čudákov. Napríklad Jaroslav Rumpli, angličtinár a slovenčinár na obchodnej akadémii, má bizarnú záľubu písať prózu plnú čierneho humoru a absurdity, ktorá sa nielen ťažko číta, ale dokonca za ňu získal aj dve nominácie na cenu Anasoft litera! Tretí deň Anasoft litera festu prišiel do Bratislavy za písania chtivými stredoškolákmi do kultúrneho centra Dunaj. Nehral sa na žiadnu literárnu hviezdu, bol úprimný a úplne otvorený už od začiatku, keď vyjadril príjemné prekvapenie, že sa osemnásťroční študenti unúvali prísť vo svojom voľnom čase.

Workshop sa netváril ako návod na napísanie bestselleru. Naopak, Jaroslav Rumpli úprimne priznal, že patrí medzi autorov, ktorých číta len málo ľudí. Nebál sa hovoriť o momentoch, keď je spisovateľ „zavzdušnený“, pretože inšpirácia neprichádza. Alebo o situácii, keď má umelec pocit, že už nemá k dielu čo dodať, že je dokonalé a celistvé. „Tento pocit vás bude klamať,“ rozohnal sladké predstavy nádejných adeptov literatúry. Tiež ich varoval, aby čitateľov netrápili svojimi úvahami a radšej sa pri písaní sústredili na príbeh.

Rumpli sa nebojí otvorenosti a kritiky, ani keď ide o neho samého. Rozdal študentom niekoľko svojich krátkych próz, aby mu ich skritizovali, skorigovali, vyškrtali. Účastníkov workshopu to trošku vystrašilo, asi čakali skôr rady od niekoho, kto sa bude tváriť ako expert, ale držali sa statočne. To platí aj o druhej časti workshopu, keď mali rozvíjať rumpliovský námet o slepcovi, ktorému oslepol vodiaci pes.

Za presklenou stenou miestnosti na slnečnej terase sedeli pri kofole maturantky, ktoré si opakovali učivo z literatúry. Hádajte, na ktorej strane skla sa študenti naučili o literatúre viac.

Lenka KUNOVÁ

100000 komentárov k článku: “Lekcia tvorivej úprimnosti (workshop)”