Monika Kompaníková na našom gymnáziu (beseda)

pridané 20.05.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V utorok 14. 5. 2013 sa na Gymnáziu na Hubeného ulici v Bratislave konala v rámci festivalu Anasoft Litera 2013 beseda s Monikou Kompaníkovou, autorkou kníh Biele miesta, Miesto pre samotu a Piata loď. Sympatická, navonok nenápadná mladá žena sa podelila so svojimi názormi a literárnymi skúsenosťami s prítomnými študentmi školy. Stretnutie moderoval slovenčinár Ján Papuga.

Ocenený román Piata loď rozpráva príbeh detí, ktoré si vytvoria imaginárnu tajnú rodinu. Dej sa odohráva v záhradnom domčeku. Mystickosť príbehu podčiarkujú poetické opisy a sugestívna psychologizácia. Toto dielo malo veľký ohlas aj napriek tomu, že sa nezaraďuje do trendovej komerčnej literatúry. I keď si autorka ako výtvarníčka a grafička ilustrovala niektoré svoje knihy sama, Piatu loď ilustroval výtvarník Sväťo Mikyta, ktorého umelecké stvárnenie oslovilo aj samu autorku.

Problémom slovenskej literatúry je slabá predajnosť kníh podmienená nízkym počtom obyvateľstva a celkovým nezáujmom mladých ľudí o beletriu, skonštatovalo sa na besede. Autorka sa však nemôže sťažovať, jej kniha sa teší veľkému záujmu. Dokonca sa pripravuje jej sfilmovanie.

Spisovateľka porozprávala študentom aj o svojich začiatkoch a podelila sa s nimi o svoje názory na diela iných autorov. Jej úspešnú umeleckú dráhu naštartovala súťaž Poviedka. Vyhrala a to jej otvorilo cestu k literárnej tvorbe.

Milovníci slovenskej beletrie majú príležitosť stretnúť sa s Monikou Kompaníkovou na tohtoročnom festivale Bažant Pohoda 2013, kde sa bude krstiť jej ďalšia kniha Hlbokomorské rozprávky.

Alžbeta TAKÁCSOVÁ
žiačka Gymnázia na Hubeného ulici v Bratislave

100000 komentárov k článku: “Monika Kompaníková na našom gymnáziu (beseda)”