Ako učiť a neodučiť čítať (diskusia)

pridané 14.05.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Organizátori Anasoft Litera festu zvolili názov besedy výstižne: učiť literatúru totiž, bohužiaľ, nebýva to isté ako učiť čítať. A niekedy sa na hodinách literatúry dejú veci, ktoré od kníh viac odrádzajú, ako k nim priťahujú. V prvý deň festivalu sa v bratislavskom kultúrnom priestore A4 rozprával Viktor Suchý (Artforum) o literatúre v školách s naším šéfredaktorom Vladom Burjanom, gymnaziálnymi učiteľmi Máriou Khürovou a Adriánom Eštokom a vysokoškolskými učiteľmi Erichom Mistríkom a Jaroslavom Šrankom z Pedagogickej fakulty UK.

Čítať neučíme len našich žiakov, učíme sa to sami celý život, po rokoch nachádzame v textoch veci, ktoré sme tam predtým nevideli. Nikdy nemôžeme povedať, že už sme sa už naučili čítať: v živote nie je možné definovať a naplniť žiadne cieľové požiadavky na čitateľské zručnosti. Navyše, študenti neustále prekvapujú svojich učiteľov novými interpretáciami, nečakanými pohľadmi na texty.

Čítanie sa začína zážitkom. Ako zdôraznil Erich Mistrík, k literatúre sa bez neho nepriblížime. Zážitok je kľúčový: je lepšie mať pozitívny vzťah k populárnej literatúre a vedieť ho zdôvodniť ako sa učiť bez akéhokoľvek zápalu o našich „velikánoch s malým v“. Zážitok je tiež jediná cesta, ako si získať žiakov v zložitom veku dospievania, kedy je pre nich rebelantstvo voči učiteľovi-autorite celkom prirodzené.

Na to hneď zareagovali prítomní učitelia. Celé roky sa totiž snažia nájsť rovnováhu medzi hľadaním literárneho zážitku a externým tlakom na výkon žiakov. Kedysi bola fetišom história literatúry, teraz literárna teória, navyše sa ani samotní slovenčinári nezhodnú na jednej koncepcii. Adrián Eštok si preto myslí, že musíme dať učiteľom slobodu a dôveru: diktovať im, ako majú učiť, považuje za nedôstojné.

V diskusii zazneli aj originálne pedagogické názory. Erich Mistrík poprel tradičný mýtus, že na učiteľstvo je potrebný zvláštny talent. Je to predsa povolanie ako každé iné, študent učiteľského odboru sa potrebuje predovšetkým vyzbrojiť zručnosťami, ktoré mu budú v praxi na osoh. Podľa Vlada Burjana je zbytočné sťažovať sa, že klesá úroveň žiakov na gymnáziách: tak, ako si lekár nevyberá, akého pacienta bude liečiť, tak si žiakov nemôže vybrať učiteľ. Učiť dobre (aj zle) je možné na každej úrovni. Spomenul aj zaujímavú typológiu učiteľov, ktorá ich delí na logotropov nadšených pre svoj predmet a paedotropov, ktorí sú nadšení najmä pre prácu s deťmi bez ohľadu predmet. A zdá sa, že na našich školách je veľa práve takých, ktorí nie sú ani jedno, ani druhé. Oslobodzujúco pôsobilo aj popretie rozšíreného mýtu, že všetko je nutné učiť systematicky: veď kto z nás číta podľa žánrov alebo literárnych období?

O školstve sa dá rozprávať aj bez toho, aby sme sa neustále točili okolo peňazí, či ich nedostatku. Hľadať si v učení cestu v zhode s naším vnútorným presvedčením bez ohľadu na oficiálne teórie a všeobecné vzorce správania sa dá aj vďaka takýmto diskusiám.

Lenka KUNOVÁ

Foto: Renáta ČERNAYOVÁ

100000 komentárov k článku: “Ako učiť a neodučiť čítať (diskusia)”