Predsavzatia vzorného pedagóga

pridané 08.01.2013, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

V predvianočnom čase sme do redakcie dostali dojímavý e-mail. Jedna uvedomelá pani učiteľka sa s nami podelila o svoje neľahké novoročné predsavzatia. Keď­že z nich srší hlboké pochopenie toho, že práca učiteľa je predovšetkým poslaním, veríme, že nájdu odozvu aj u čitateľov DOBREJ ŠKOLY.

1. Po celý rok budem presne dodržiavať tematické výchovno-vzdelávacie plány, aj keby som musela niekoľko hodín odučiť v triede osamote.

2. Žiakom budem vždy ukazovať vľúdnu tvár, dokonca aj vtedy, keď sa ma piaty raz spýtajú, čo majú vlastne robiť.

3. Zachovám si pedagogický optimizmus aj vo chvíli, keď sa trieda bude tváriť, že netuší, o čom je reč, hoci sme to preberali na predchádzajúcej hodine.

4. Budem za všetkých okolností modernou učiteľkou. Ak nebudem mať na hodine k dispozícii techniku, opíšem ju žiakom aspoň slovne.

5. Škvrny na stenách učební, ktoré vznikli kvôli zatekajúcej streche, budeme so žiakmi pretvárať na veselé obrázky.

6. Vydržím bdieť každú poradu.

7. Vyškrtávanie kolóniek v triednej knihe (z ľavého dolného do pravého horného rohu, nikdy nie inak!) budem brať ako vítaný tréning sebaovládania.

8. Naučím sa veriť, že kreditové školenia sú užitočné.

9. Uskromním sa a nebudem ohro­zovať krehkú ekonomiku tejto krajiny nezmyselnými a prehnanými finančnými požiadavkami.

10. Radšej sa pokúsim aspoň na čas vzdať spánku a nájsť si tretie zamestnanie.

11. Nainštalujem si doma školský zvonček, aby som ani cez víkend nevychádzala z cviku.

12. Pravidelne budem s plným náručím kníh a so stopkami v ruke trénovať beh po schodoch, aby som bola vždy načas na hodine.

13. Každý večer si budem pred spaním čítať štátny vzdelávací program, aby som konečne pochopila jeho hlbokú filozofiu.

14. Nebudem svojich žiakov zdraviť na ulici, aby som ich nestrápnila vyvolaním dojmu, že som ich chudobná príbuzná.

15. Nebudem čítať žiadne blogy o školstve okrem tých od pána ministra. Viera v lepšie zajtrajšky sa tak musí dostaviť!

100000 komentárov k článku: “Predsavzatia vzorného pedagóga”