Má debyrokratizácia v našom školstve šancu?

pridané 04.10.2012, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

Všade okolo nás zúri digitálna revolúcia. Keď vojdete do predajne mobilného operátora, vytlačíte si časenku, platobný terminál vám v reštaurácii prinesú na stôl, dotykové informačné tabule sú súčasťou námestí, z pohodlia domova si kúpite čokoľvek, na letisku na vašu identifikáciu stačí, keď podáte pas. Na mieste je otázka: ako sa výdobytky modernej techniky prejavili v školskej administratíve?

Stačí sa spýtať učiteľov a zistíte, že sú preťažovaní plánmi, tabuľkami, prehľadmi, zápisnicami. Stačí sa spýtať riaditeľov, čo všetko musia viesť, aké výkazy vypĺňať. Okrem toho je školstvo špecifické v tom, že rozhoduje nielen počet, rozsah a zmysel dokumentácie, ale aj množstvo detailov. Ťažko ľudia z iných rezortov pochopia, že je rozdiel, či sa napíše číslo rímske alebo arabské, či sa vyčiarkuje zľava doprava alebo naopak, aký je formát dátumu, či sa rok školskej dochádzky uvedie číslom alebo slovom. Toto je pozostatok minulosti, kedy školskí inšpektori dbali na takéto maličkosti.

Učitelia chcú viac učenia, menej písania, riaditelia sú puntičkári, zriaďovatelia požadujú viac podkladov a analýz, ako je v zákone, ministerstvo chce od riaditeľov údaje určené len do šuflíka. Má v školstve debyrokratizácia vôbec šancu? Kto a čo má s tým urobiť? Väčšina by určite odpovedala, že ministerstvo má vydať príslušné pokyny.

Čakať na osvieteného debyrokrata, ktorý vyhovie nepresne formulovaným požiadavkám učiteľov, pritom bude rešpektovať alebo meniť zákony a bojovať so zaužívanými zvykmi, asi nie je riešením. Šancu majú v rukách riaditelia, ktorí zabojujú s byrokraciou vo vlastnej škole. Sú také školy, kde učitelia vysvedčenia píšu ručne, kde píšu do zošita zápisnice, kde sa rôzne zoznamy a prehľady píšu na písacom stroji. Na druhej strane je tu množina „bezpapierových škôl“, kde vedú väčšinu dokumentácie vrátane triednej knihy a žiackej knižky v elektronickej podobe bez duplicitného vedenia v tej papierovej.

V súčasnosti, keď existuje možnosť pohodlnej tlače všetkých údajov, vrátane známok žiakov zadaných v programe aSc agenda, je ich prepisovanie do triednych výkazov mrhaním práce vysokoškolsky vzdelaného učiteľa. Pre riaditeľov, ktorí ešte váhajú nastúpiť do boja s byrokraciou s odvolávaním sa na inšpekciu, je tu príklad bezpapierovej inšpekcie na našej škole v Bošanoch. Chcelo to len trochu odvahy z každej strany. Zo strany školy predložiť ku kontrole miesto papierov súbory, internetové linky, priečinky na serveri, dáta z informačného systému školy či známky v elektronickej žiackej knižke a zo strany inšpekcie chuť popasovať sa s novou situáciou, trochu dobrej vôle a pozitívneho prístupu.

Na debyrokratizáciu nečakajme – nemuseli by sme sa dočkať. Nesťažujme sa na to, aké je všetko ťažké, komplikované, prečo sa to nedá. Len tam, kde sa podarí spojiť aktivitu učiteľov s múdrosťou a veľkorysosťou riaditeľov, ktorí vypočujú a nezavrhnú ich dobre mienené rady, len tam, kde riaditelia nájdu pochopenie u učiteľov, že niekedy sa musia najskôr sami potrápiť, naučiť sa zvládať techniku, ktorá im v budúcnosti uľahčí prácu, len tam má zníženie administratívnej záťaže šancu. Spájajme sa v školách pre efektívne riešenia, navzájom sa o nich informujme, zbavujme sa formalizmu, nevytvárajme hory papierov len „pre istotu“, osloboďme sa od malicherností, tlačme na zmenu legislatívy a vytvárajme dokumentáciu, ktorá má pomáhať v práci a nie ju brzdiť.

Jana KONTÚROVÁ
riaditeľka ZŠ, Bošany

100001 komentárov k článku: “Má debyrokratizácia v našom školstve šancu?”

1. nie pridal Marton Laco, 27.02.2013
    Nieeeeee