Úlohou učiteľa nie je písomku opraviť, ale hodnotiť

pridané 04.10.2010, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

Ako človek s dominantnou ľavou hemisférou sa často zamýšľam nad významom slov, ktoré používame. Tentokrát chcem upriamiť vašu pozornosť na slov­né spojenie „opraviť písomku, test, esej...” Dokonca vás chcem vyzvať, aby ste ako uči­telia tieto slová už nikdy nevypustili z úst. Prečo? Pretože „opraviť” možno iba niečo, čo je pokazené, nefunkčné, nesprávne. Toto slovo potvrdzuje a nepriamo posilňuje škodlivú orientáciu nášho školstva na chybu. Spomeňte si, ako v dik­­tá­toch priam sliedime po chybách a za každú zhoršujeme známku. O čo po­zi­tívnejšia by bola stupnica: 10 bezchybných viet = 1, 9 bezchybných viet = ... Úlohou učiteľa nie je písomku opraviť, ale ohodnotiť. To je veľký rozdiel! Slová, ktoré používame, majú veľký vplyv na naše psychické naladenie. Preto ich nepodceňujme a občas sa nad nimi zamyslime.

DOBRÁ ŠKOLA, október 2010

Nenašiel sa žiadny komentár k článku: “Úlohou učiteľa nie je písomku opraviť, ale hodnotiť”