Ten, čo učí komiks (beseda)

pridané 17.05.2012, autor Časopis DOBRÁ ŠKOLA pošli na vybrali.sme.sk

A to dokonca na katedre slovenského jazyka a literatúry. A možno raz bude učiť aj počítačové hry. Veď tie moderné, interaktívne majú v sebe prvky dobrej knihy: umožňujú ponoriť sa do príbehu a prežívať emócie.

Spisovateľ Peter Karpinský je originálnym a inšpirujúcim človekom a zrejme aj učiteľom, keďže ho v rámci Anasoft Litera festu pozval na besedu jeho bývalý študent Adrián Eštok, slovenčinár na Gymnáziu Ivana Horvátha v Bratislave. A rozprúdila sa tu naozaj živá, iskrivá diskusia o literatúre.

Mladí čitatelia ocenili, že taký fundovaný človek s nimi debatoval o Harrym Potterovi, fantasy a komikse, že pochopil ich averziu voči povinnému čítaniu a dielam slovenskej klasiky a otvorene priznal, že by bolo potrebné vydať klasické diela v modernejšej slovenčine. K tomu pridal pár bizarností a pikantností z pôvodných verzií Dobšinského rozprávok.

Vďaka svojim názorom a knihám pre deti si už medzi tými konzervatívnejšími stihol vyrobiť zopár neprajníkov. Napríklad preto, že klasickú detskú literatúru považuje za maximálne nevhodnú pre dnešné deti alebo preto, že vo svojich detských knihách sa nevyhýba ani negatívnym témam. „Nie je riešením obohnať deti betónovým múrom a urobiť z nich šťastných princov,“ hovorí a má na mysli najmä to, že detských čitateľov nemožno podceňovať: aj oni vnímajú všetko, čo sa okolo nás deje, a idylická literatúra by im pripadala prinajlepšom nepresvedčivá.

Najťažšie je však písať pre vekovú kategóriu nad 11 rokov. Práve vtedy sa z nadšených čitateľov stávajú nečitatelia alebo tajní čitatelia, ktorí sa svoju náklonnosť k literatúre snažia pred okolím skrývať.

Peter Karpinský je veľmi otvorený, ak má kritický názor na tvorbu niektorého autora, je tiež kritický k všeobecnému nedostatku kritických názorov na slovenské knihy. Študentom celkom prirodzene ukázal, v čom je rozdiel medzi literárnym klišé a hodnotnou, umeleckou literatúrou. A nepotreboval pri tom akademické pojmy ani vážne pózy.

Lenka KUNOVÁ

100001 komentárov k článku: “Ten, čo učí komiks (beseda)”

1. K článku Ten, čo učí komiks pridal Lenka Kunová, 18.05.2012
    Pekne a hlavne presne ste to napísala.