DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Privítali by ste, keby sa rodičia aktívnejšie zaujímali o dianie v škole?

pridané 30.10.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

V novembrovom čísle sme si posvietili na komunikáciu s rodičmi. Zdá sa, že je to boľavé miesto nejednej školy. Príčiny sú rôzne a oplatí sa na ne pozrieť z rôznych strán. Skúste napísať vlastné skúsenosti s aktívnymi alebo pasívnymi rodičmi, s aktívnymi alebo pasívnymi školami. Konštruktívne návrhy majú zelenú.

Michal COPKO, SPŠ elektrotechnická, Košice

Áno. A nečakám, ale robím všetko pre to, aby ich dianie v škole zaujímalo.

Jozef KOLARČÍK, Súkromná ZŠ, Sabinov

Ja by som uvítal, keby sa rodičia viac zaujímali o školu, no mnohí neprídu ani na rodičovské združenie. Život v škole sa ich ako keby ani netýkal. Mal som rodičov, ktorí brali školu ako úschovňu detí počas dňa. A niektorí ju ignorovali z iných dôvodov: napríklad pre osobné problémy, rodinné problémy, alkoholizmus... Myslím si, že škola a rodina majú ísť vo výchove detí bok po boku. Ako sa to dá dosiahnuť, ak sa rodičia na tom dobrovoľne nechcú podieľať?

Beáta ĽUBOVÁ, Spojená škola, Nižná

Vždy na rodičovskom združení ich pozývam, aby prišli, keď im to bude vyhovovať. Zatiaľ som nikoho nenahovorila. Prečo je to tak?

Tibor REPČEK, Spojená evanjelická škola, L. Mikuláš

Keď som bol triedny, tak som si v prvom rade zistil mailové adresy žiakov a rodičov. Postupne si žiaci zvykli aj na komunikáciu cez Facebook, čo je oveľa rýchlejšie a praktickejšie. Účasť na rodičovských združeniach nikdy nebola veľká, ale vždy som všetkých rodičov (a niekedy aj žiakov) informoval, o čom sme na „rodičku” diskutovali. Mailom komunikovali len tí, ktorí chodili aj na „rodičká”.

Anna DVORŠČÁKOVÁ, Obchodná akadémia, L. Mikuláš

Áno, mali by sa viac zaujímať o dianie v škole, o aktivity ich dieťaťa, o radosti aj problémy počas jeho školského života. Najväčší účinok na dieťa má, ak sa rodič a učiteľ navzájom podporujú a usmerňujú dieťa k rovnakému cieľu. Veľmi smutné je, ak učiteľ vidí rodiča po prvýkrát na stužkovej.

Anna KALINAYOVÁ, Základná škola, Špačince

A tiež by som privítala, keby sa zaujímali učitelia o „ich” deti v škole. Ale treba začať od seba!

Jaroslava SRNIČKOVÁ, Základná škola, Korňa

Mne sa páči práca jednej martinskej školy, kde miesto klasických ZRPŠ robia oslavy vzdelávania a záujem rodičov je obrovský. Som aj rodič a chodím na klasické „rodičovské”. Kolegovia, je to strašná nuda!!! Aktivity pre rodičov s deťmi sú novou formou, kde rodičia vidia, ako sa ich dieťa v škole prejavuje. Je pre rodičov prínosom, že vidia, či je ich dieťa v škole „živé”, či vkuse vykrikuje atď. Škoda, že nie som triedna. Určite by som to skúsila po novom.

Zuzana, www.dobraskola.com

Rozhodne áno a nie len vtedy, keď dieťa už ide vyletieť zo školy. Skôr sa rodič do školy ani nepozrie, vyhýba sa jej, lebo si je dobre vedomý svojho totálneho zlyhania pri výchove a hanbí sa za svoje dieťa. Nevie si s ním poradiť doma, veľakrát ho dieťa inzultuje priamo v škole pred očami učiteľa. Uhádli ste, učím na strednej odbornej škole a na poslednej porade sme žiadali riaditeľa o to, aby bol prítomný pri vykonávaní reparátov, pretože niektorí rodičia agresívne napádajú učiteľov a vyhrážajú sa im napadnutím mimo školy.

Lucia KORTMANOVÁ, ZŠ R. Dilonga, Trstená

Ja sa snažím, aby moja spolupráca s rodičmi bola počas celého školského roka aktívna, otvorená, živá. Vymýšľam aktivity pre deti a rodičov, na ktorých sa stretnú celé rodiny, súrodenci, babky, dedkovia a všetci spoločne niečo pekné vytvoria, vyrobia, upečú, vymyslia a zabavia sa. Púšťam sa do toho vždy s malou dušičkou a čakám, koľkí prídu. Vždy prišiel aspoň jeden člen z každej rodiny. Rodičia nikdy neľutovali čas, ktorý tam strávili. Povedali, že sú radi, že ich niekto prinútil nachvíľku sa zastaviť. Takéto stretnutia sú neformálne a práve tu sa s rodičmi otvorene ako rovnocenní partneri v priateľskom duchu porozprávame o problémoch a snažíme sa nájsť spoločnú cestu.

Slávka KALAKAYOVÁ, Základná škola, Hroncova ul., Košice

Niet nad dôveru rodičov k učiteľovi. Hneď sa v triede lepšie pracuje. Jednoznačne odporúčam priviesť rodičov do školy a ukázať im, aké náročné a zodpovedné je naše povolanie.

DOBRÁ ŠKOLA, november 2011, strana 3

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100004 komentárov k článku: “Privítali by ste, keby sa rodičia aktívnejšie zaujímali o dianie v škole?”

 1. Moje skúsenosti pridal tiborepcek.com, 07.10.2011
  Keď som bol triedny, tak som si v prvom rade zistil mailové adresy žiakov a rodičov. Postupne si žiaci zvykli aj na komunikáciu cez Facebook (FB), čo je oveľa rýchlejšie a praktickejšie. Keď som na niečo zabudol, do FB-skupiny to stačilo oznámiť aj deň dopredu a vedeli o tom minimálne takmer všetci. Účasť na rodičovských združeniach nikdy nebola veľká, ale vždy som všetkých rodičov (a niekedy aj žiakov) informoval o témach, ktoré sme na rodičku diskutovali. Samozrejme, že cez mail komunikovali len tí, ktorí pravidelne chodili na rodičká :)

  Aj ako vyučujúci jednotlivých tried hneď na prvej hodine v novom školskom roku dám kolovať tabuľku, kam mi všetci ku svojmu menu a priezvisku napíšu mailovú adresu. Zároveň nechám kontakt na seba (mail a FB).
 2. Rozhodne áno... pridal Zuzana, 08.10.2011
  a nie len vtedy, keď dieťa už ide vyletieť zo školy. Skôr sa rodič do školy ani nepozrie, vyhýba sa jej ako čert svätenej vode, lebo si je dobre vedomý svojho totálneho zlyhania pri výchove a hanbí sa za to ako sa jeho dieťa v škole prezentuje. Nevedia si s nimi poradiť doma, veľakrát ich dieťa inzultuje priamo škole pred očami učiteľa. Áno, uhádli ste, učím na strednej odbornej škole a na poslednej porade sme žiadali riaditeľa dokonca o to, aby bol prítomný pri vykonávaní reparátov, pretože niektorí rodičia agresívne napádajú učiteľov a vyhrážajú sa napadnutím mimo školy.
 3. Moje skúsenosti... pridal Lucia Kortmanová, 11.10.2011
  Ja sa snažím, aby moja spolupsráca s rodičmi bola počas celého školského roka aktívna, otvorená, živá. Vymýšľam aktivity pre deti a rodičov, ktoré organizujem po vyučovaní. S deťmi vyrobíme pozvánky a pozveme rodičov do školy. A tak sa v našej triede stretnú celé rodiny, pretože vítame aj mladších, či starších súrodencov, babky, dedkov a všetci spoločne niečo pekné vytvoria, vyrobia, upečú, vymyslia a hlavne sa zabavia. Mne sa osvedčila jedna aktivita za mesiac. A podľa toho aký je mesiac, ročné obdobie, volíme aj tému stretnutia. Na jeseň napríklad vyrábali rodičia spoločne s deťmi šarkana a potom hlasovali o najkrajšieho. Pred Vianocami sme piekli a zdobili medovníčky. Mali sme aj aktivity ku Dňu matiek a otcov, jarné výlety, nedeľné posedenia v prírode a podobne. Do takýchto aktivít sa púšťam vždy s malou dušičkou a čakám, koľko rodičov príde. Doposiaľ ma nikdy nesklamali a prišiel z každej rodiny vždy aspoň jeden člen. Rodičia vždy na záver ďakovali za takéto stretnutia a nikdy neľutovali čas, ktorý tam strávili. Povedali, že sú radi, že ich niekto prinútil zastaviť sa nachívľku a niečo so svojimi deťmi vyrobiť, vymyslieť, pretože doma na to nemajú čas. Takéto stretnutia majú ešte jednu veľkú výhodu v tom, že je to neformálne stretnutie a často práve tu sa s rodičmi otvorene ako rovnocenní partneri v priateľskom duchu porozprávame o prípadných problémoch môjho žiaka a ich dieťaťa a snažíme sa nájsť spoločnú cestu.
 4. Dni s rodičmi pridal Slávka Kalakayová, 11.10.2011
  Niet nad dôveru rodičov v učiteľa. Hneď sa lepšie v triede pracuje. Stavila som na Dni s rodičmi a oplatilo sa. Pravidelne organizujem stretnutia rodičov, detí a mňa :). Mojim cieľom je ukázať rodičom život v triede, ale aj mimo nej. Organizujeme rôzne zamerané akcie - Vianočné tvorivé dielne, Deň zdravej výživy, Veľkonočná hra, Čitateľské dielne... a končíme dvojdňovým výletom na chate. V tomto roku sa nám to tak zapáčilo, že sme si vymysleli turistický krúžok a raz mesačne ideme na výlet - celé rodiny.
  Všetky tieto aktivity vyvolali u rodičov záujem o dianie v triede a škole. Deti ma rešpektujú viac, lebo vidia, že ma rešpektujú ich rodičia. Keď niečo potrebujem, alebo je nejaký problém.... viem, že sa neformálne stretneme na výlete a všetko si vydiskutujeme.
  Jednoznačne odporúčam priviesť rodičov do školy a ukázať im, aké náročné a zodpovedné je naše povolanie.
  http://www.kalakay.net/index.php/mojatrieda/zs-hroncova/category/87-puste_pole kuk na náš výlet

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.