Čo si myslíte o ostrom štrajku učiteľov? Mal by sa uskutočniť? Pomohol by?

pridané 12.09.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Čo si myslíte o ostrom štrajku učiteľov? Mal by sa uskutočniť? Pomohol by? - to je nová otázka do ankety DOBREJ ŠKOLY. Budeme ju klásť aj učiteľom na utorkovom protestnom zhromaždení v BA a pýtame sa aj tu.

Niekoľko komentárov z facebooku:

Stefan Valica v terajsej situacii pocas krizy by strajk asi nepomohol :-)
a iba by deti mali radostm, ze sa nemusia ucit :-)
bolo by to asi kontraproduktivne :-)
tiez si myslim, ze ucitelia by sa ani tak nemali snazit vylepsit svoje podmienky, ako podmienky studentov :-)
zapajat sa do roznych projektov a tym by pomohli aj sebe aj studentom :-)
bola by to win - win strategia :-)

Filip Fizi Zajac Ja som za strajk iba v pripade jasne vyticenyc cielov. Jeden z nich je ale co dalej? Cele skostvo je strasne dogmaticke a brzdi seba samo. Keby peniaze dostali studenti/rodicia namiesto skol a pouzili ich na to na co chcu (v ramci vzdelania).

Jozef Kostolník Ostry strajk je v sucastnosti uz takmer jediny prostriedok ako dokazat statnej sprave, ze v danom sektore su neriesene problemy.
Strajk je mozne a efektivne vyuzit vtedy, ked je v sektore nalada a chut dokazat jednotne, ze ziadame zmeny a chceme ich teraz. Strajkovat zato, ze chcem vyssiu vyplatu nie je dostatocny dovod, pretoze zvysok spolocnosti to bude vnimat ako "ubohe vydieranie nenazrancov".
Strajk by potreboval 3 veci na to, aby bol uspesny
1. Relevantny dovod akceptovatelny spolocnostou.
2. Vodcu, alebo veducu skupinu, ktora prostrednictvom svojej odbornosti načrtne víziu, ktorá bude akceptovana.
3. Muselo by sa zucastnit minimalne polovica kolegov.

Zuzana Foltánová štrajkový termín je veľmi zle zvolený, neviem či to navrhli odborári, ale podobá sa to na nich. Už som to tu raz povedala. Berte si príklad zo štrajku zamestnancov letiska. Zvolili ho pred letnou sezóznou, takže musel byť akceptovaný. Koho bude trápiť, že 1 deň zopár učiteľov nepríde do školy?

Monika Paulikova Ja si myslím ,že je malá šanca ,že štrajk pomôže k niečomu dobrému ,lepšiemu ,ale napriek tomu by sme nemali byť ako mŕtve sochy ,ale štrajkovať dovtedy ,dokedy si nás "páni"ministri aspoň všimnú a budú vedieť ,že sa len tak nedáme a nebudeme zatvárať oči nad úbohosťou školstva ! Nehovoriac o platoch :(
Každý jeden učiteľ by sa mal zúčastniť štrajku bez ohľadu na to ,či si myslí ,že dopadne dobre alebo zle .

Ľubica Mamrillová Uvedomujem si, že situácia v ekonomike ni je dobrá, ALE AKOSI KOLEGOVIA ZABÚDATE NA TO, žE SME ROKY KLONILI HLAVY - BOLI UVEDOMELÍ A TICHO. Školstvo dospelo do štádia, že si za vlastné nakupujeme metodiky, kriedy, materiál na prípravu pomôcok. Zo svojho uvedomenia si a zodpovednosti nezaplatíme účty za domácnosť,školy pre svoje deti, nehovoriac o tom, že sa ešte potrebujeme vzdelávať...Myslím si, že je načase zdvihnúť hlavy a ozvať sa. Nepotrebujeme totiž golfové ihriská..., predraženú Planétu vedomostí, pretože máme množstvo šikovných a tvorivých učiteľov, ktorí to doteraz robili lacnejšie. Už kvôli tomu musíme protestovať ...

Jaroslava Srničková určite pomôže, veď, ked zatvoríme školy, čo len na jeden deň,začnú protestovať a nadávať rodičia a snád verejnosť pochopi,že sa nebijeme len za svoje platy, to by sme v školstve už dávno nerobili, ale za dôstojné podmienky pre ich deti

Anino Belan Ako povedal pán minister pri prejave na začiatku školského roku: "Slovenské základné školstvo dlhodobo vychádza z medzinárodných porovnaní ako dobré. Platí pritom, že žiadna krajina nedosahuje našu úroveň za menej peňazí." Takže minister vie, že za tie peniaze to už lepšie nebude. Len mu to treba pripomenúť. (Celý text prejavu je tuto: www.minedu.sk/index<wbr></wbr>.php )

100005 komentárov k článku: “Čo si myslíte o ostrom štrajku učiteľov? Mal by sa uskutočniť? Pomohol by?”

1. štrajk pridal jarka srničková, 12.09.2011
    Ostrý štrajka je nutnosť,verejnosť .politici musia pochopiť ,že takto to v školstve ďalej nejde,pri štrajku si aj rodičia uvedomia, že nebojujeme iba za seba , ale hlavne za všetky deti
  2. Nejasné stanovisko pridal Tibor Repček, 13.09.2011
    Voľáko k tomu štrajku neviem zaujať jasné stanovisko. Hádam najlepšie môj pocit vystihuje tento článok: http://www.tyzden.sk/nazivo-doma/viac-penazi-ucitelom.html
  3. strajk pridal bolva, 28.09.2011
    uskutocni sa vlastne ten strajk, ci to len chceli zastrasit vladu a sami sa prelakli odborari-ucitelia, maju uz dost podpisov ? kto vie ako to bude , lebo teraz cele slovensko caka na vyriesenie situacie a tym ze sa budu navzajov vyhrazat a urazat sa nic nevyriesi
  4. no koečne pridal peter, 04.10.2011
    Vážení, neviem ako vy ostatní, ale už 22 rokov žijeme v kapitalizme, to že sa bývalá slovenská inteligencia ozýva po 22 rokoch je nielen smutné, ale aj symbolicky významné. To nie je len o chápaní, ale aj o mnohých iných faktoroch akými sú prefeminizovanosť, množstvo starých štruktúr, ktoré je po riadiacich "úradoch", o tom že je školstvoi nie zriedka aj útočiskom pre neschopných, ktorí parazitujú na nadšenosti a obetavosti množstva svojich kolegov. Takže bolo by to nadlho. Štát nie je charita - naopak. Čo si kto nevydobije - nemá tak ako pedagógovia vážnosť v spoločnosti.
  5. no konečne pridal peter, 04.10.2011