DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac
DOBRÁ ŠKOLA - mesačník

Prispieva činnosť školskej inšpekcie ku zvyšovaniu kvality výchovy a vzdelávania?

pridané 09.06.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Väčšina skúseností so školskou inšpekciou bude odrážať strach z kontroly alebo prípadného zlyhania pred kontrolnými úradmi. No hlavnou úlohou školskej inšpekcie nie je kontrola ale pomoc školám pri zvyšovaní kvality výchovy a vzdelávania. Máte skúsenosti, ktoré korešpondujú s týmto zámerom? Alebo máte návrh pre inšpektorov, ako by mali na školách pôsobiť, aby sa im tento cieľ darilo napĺňať? Čo by sa stalo, keby na jeden rok dali inšpektori školám voľno?

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

33 komentárov k článku: “Prispieva činnosť školskej inšpekcie ku zvyšovaniu kvality výchovy a vzdelávania?”

 1. Jedna ruka pridal Zuzana, 13.06.2011
  Áno, mám skúsenosti, že inšpekcia má v prvom rade záujem o ekonomické záležitosti a byrokratické záležitosti. Dokáže urobiť najväčší problém z toho , že kolónky v triednej knihe sú vyčiarknuté iným smerom, ale vôbec si nepovšimne prácu učiteľov s deťmi resp. za môjho pôsobenia v školstve som inšpektora videla párkrát, vždy toho istého a vždy len v kancelárii zástupcu školy. Nikdy na žiadny problém neprišiel, všetko bolo v najlepšom poriadku a hlavne, že jeho žena má u nás teplé miesto. Takže všetky sťažnosti , aj od učiteľov boli vždy zmetené pod stôl, len tie kolonky sme museli prečiarkovať správnym smerom.
 2. To je dosť nepríjemné. pridal Biba Zelinová, 14.06.2011
  To je naozaj zlá skúsenosť. Môžete napísať aspoň okres, kde učíte? Dúfam, že pribudnú do ankety aj skúsenosti iného druhu. Alebo sa mýlim?
 3. Predstava pridal Tibor Repček, 22.06.2011
  Nemám osobné skúsenosti s inšpekciou a vlastne ani neviem, čo presne je jej náplň práce. Ale podľa toho, čo som sa dočítal na http://www.ssiba.sk si to predstavujem tak, že by školy mali kontrolovať skúsení a stále aktívni pedagógovia, ktorí by na základe vlastnej praxe radili, čo a ako zlepšiť. (Či sa mám zase raz zobudiť?)
 4. Skutočnosť pridal Eva Raffajová, 22.06.2011
  Skutočnosť je však iná, to už nie sú aktívni pedagógovia a dokonca čo poznám, niektorí ani nemajú veľkú prax v školstve- česť výnimkám, píšem o tom, s čím som sa stretla ja, potom aj keď nájde takýto inšpektor viditeľné chyby- reakcia učiteľov je, čo chce, veď aj tak tomu nerozumie a nikdy to nerobil, neskúsil. A už vôbec nespomínam to, že ak sa poznajú osobne títo ľudia s vedením školy, za posledný rok som mala niekoľko pohnútok,aby som dala podnet na prešetrenie , ale keď som si uvedomila, že kto tam sedí , tak som sa stiahla a kúsala do jazyka... Najlepšie riešenie by bolo, okrem toho, že by tam mali byť fakt fundovaní odborníci, aby boli z úplne druhého okresu ani nie susedného, aby sa nemohli poznať s vedením školy.
 5. Zvyšovanie kvality vzdelávania? To určite nie! pridal Zuzana Rabčanová, 22.06.2011
  Začnem asi tým, že opäť raz ide o rozpor medzi teoretikmi a ľuďmi z praxe. Ak sa opýtate akéhokoľvek učiteľa, čo zaujíma inšpekciu, odpovie vám ako úplne prvé - či sedí zapisovanie učiva v TK s ČST plánom. Toto je najväčší výsmech ľudí, ktorí sú (by mali byť) vzdelaní, primerane sebavedomí, schopní argumentovať. Napriek tomu sa všetci trasú pred inšpekciou - a do TK sa preto zapisuje to, čo je v plánoch, nie to, čomu sa skutočne na hodine učitelia venujú. Žiaci majú problém s pochopením učiva - venuje sa mu viac hodín, ale, božechráň, aby to bolo zapísané v TK! Stále vyzývam k tomu, aby si kolegovia uvedomili význam slova PLÁN - niečo si naplánujem, ale len konkrétne okolnosti tu a teraz mi dovolia plán plniť na 50%, 70%... Určite sa to nedá na 100%. Plán sa musí dať predsa upraviť. Aký má zmysel vziať si odovzdané ČTP od vedenia školy a kontrolovať podľa nich TK?! Mne to pripomína plány päťročníc - umelé kecy, papier všetko znesie. A to som spomenula len jediný príklad brutálnej byrokracie a šikany. Ale kto sa už konečne zamyslí nad tým, aký to má celé zmysel. Aký má zmysel inšpekcia? Podľa mňa, by inšpekcia mala význam, ak by si (ne)formálnym posedením s učiteľmi prebrali konkrétne problémy zo života školy, tej ktorej triedy, konkrétnych problémových žiakov - nasledovali by analýzy, ponuka riešenia situácií a určite by som privítala ukážkovú hodinu inšpektora v danej triede. To by malo zmysel...
 6. @Zuzana pridal Biba Zelinová, 22.06.2011
  Ukážková hodina inšpektora sa mi veľmi páči :) Ale aj návrh na neformálne posedenie.
 7. Bojujeme proti byrokracii pridal Zuzana, 22.06.2011
  Pani Rabčanová to napísala naozaj zo života a to ešte nespomenula, že častým kameňom úrazu sú "nesprávne vyčiarknuté kolonky"v pedagogickej dokumentácii, alebo " jednotná formulácia zápisov v katalógoch ". Zaujímavé, že ja som ešte nezažila, aby inšpektorov zaujímalo, ako sa učí na hodinách resp. ako pracuje vedenie školy. No veď hlavne, že na papieri bojujeme proti byrokracii ešte väčšími kopami papiera. Čím "blbší" žiak, tým väčším množstvom papierov ho v škole vybavíme.
 8. Inšpekcia - strašiak? pridal Slávka Kalakayová, 22.06.2011
  Ja som zažila neočakávanú inšpekciu na základe sťažnosti rodiča. Prišla som pokojnou chôdzou do školy a tu ma čakalo prekvapenie. Vystrašená som vošla do triedy spolu s inšpektorkou. Dostala som podmienky - chcú vidieť diktát a prácu so žiakmi. Všetko dopadlo dobre - nič mi nevytýkali, nedostala som žiadne opatrenie. Sťažovateľka bola chronická sťažovateľka, ktorá mala psychické problémy.
  Po tejto hodine a kontrole všetkého možného, čo by mi ani nenapadlo, som bola aj ja súca na psychiatriu. Taký šok som zažila, na ktorý nikdy nezabudnem.
  Teraz, s odstupom času sa zamýšľam, či mi to pomohlo, alebo nie?
  Na jednej strane NIE - psychicky som bola na dne. Na strane druhej ÁNO - osobnostne som podrástla, lebo ma inšpekcia uistila v tom, že si robím robotu poriadne, aj keď to stojí nemálo úsilia.
  Prekvapilo ma však to, koľko dokumentov mi inšpekcia preverila - nafotili si diktáty, pochvaly, odkazy rodičom písané do zrkadielka, zápisnice...
  Teda neviem! Inšpekciu by som brala ako poradno - kontrolný orgán, so snahou pomáhať škole a učiteľom a nie ich deptať na byrokratických veciach. V prvom rade by sme mali byť učitelia a nie "českí pisári" !
 9. Skutočnosť pridal Strakova, 22.06.2011
  Bola by som rada, aby si inšpekcia všímala napríklad aj vek učiteľov. Potom by sa nemohlo stať, že učiteľ- dôchodca, zostáva na škole pracovať, lebo....... a učiteľ, ktorý má ešte veľa rokov do dôchodku, ale prišiel ako posledný, musí zo školy odísť a hľadať si nové miesto. Z roka na rok je menej a menej detí a nájsť si prácu v školstve je veľmi ťažké. Ak by prepustili nekvalifikovaných a dôchodcov, tak môžeme robiť. Naša práca je v dnešnej dobe veľmi ťažká. Nemáme dôstojný plat, uznanie spoločnosti na takej úrovni, akú by sme chceli. Je čas, aby sa urobil poriadok aspoň v zamestnávaní ľudí, ktorí sú kvalifikovaní.
 10. Čo s tým? pridal Anna Gottweisova, 23.06.2011
  Som stará učiteľka. Inšpekciu som zažila za totality ako strašiak a nástroj politickej moci nad vedením školy, učiteľmi , žiakmi aj rodičmi. Po revolúcii plná eufórie a vízií čo všetko by sa mohlo zmeniť k lepšiemu som prijala miesto na ministerstve školstva. Po desiatich mesiacoch úradníckej práce na ministerstve a po nastupe 1. mečiarovej vlady som z ministerstva odisla. Stala som sa školskou inšpektorkou. Našou ambíciou bolo nanovo vybudovať nezávislú školskú inšpekciu, zbaviť školy strachu z kontroly, prispieť k sebavedomiu učiteľov, vypracovať metodiky kontroly, ktorých cieľom by malo byť prispieť k skvalitneniu vzdelavania.Po štyroch rokoch som sklamaná zo školskej inšpekcie odišla.Odišli sme viacerí. Niektorí ostali, akoby im nič nevadilo. Dnes opäť pozerám na prácu ŠI z pozície učiteľky. a je mi dosť smutno. Veľmi dopredu sme sa za 20 rokov nepohli. Inšpekciu naozaj primárne zaujíma to, čo sa dá ľahko skontrolovať. Napr. zápisy v triednej knihe, plány, nástenky....Dovoľujem si tvrdiť. že dôsledným kontrolovaním dodržiavania predpisov súvisiach s vedením pedagogickej dokumentácie inšpekcia podstatnou mierou prisieva k chorej byrokratizácii škôl. Ako inak sa dá vysvetliť požiadavka ŠI avizovaná viacerými školami, aby napr. rozvrh školy vytvorený elektronicky a vytlačený z programu, ručne prepísali do schváleného tlačiva. Pre viaceré školy, kde sa triedy delia na viac skupín a spájajú je požiadavka nerealizovateľná a pre všetky školy nezmyselná. Rozvrh je rozvrhom bez ohľadu na to, na akom je tlačive. Inak pre zaujímavosť jediná krajina, kde školy potrebujú prepisovať rozvrh z programu na schválené tlačivo je naša rodná vlasť. Zo 114 krajím, ktoré používajú rovnaký software, takú požiadavku nemala ani jedna. Žeby prepisovanie pomohlo skvalitneniu vzdelávania? Nie je to len test, nakoľko sú učitelia ešte poslušní? Koľko ešte vydržia?
  Otázka je, čo s tým?
  Navrhujem zákonom zakazať školskej inšpekcii kontrolu formálneho vedenia pedagogickej dokumentácie. plánov, programov, triednych kníh a pod. Táto činnosť ŠI je jedným z hlavných zdrojov chorobne bujnejúcej byrokracie na školách, je zdrojom strachu a upevnovania presvedčenia, že dôležitejšie je to, čo je na papieri ako to, čo sa skutočne robí. Naviac v čase reformného zmätku by nemali kontrolovať vôbec nič, ale slúžiť ako poradný orgán a nástroj spätnej väzby medzi školami a decíznou sférou.
 11. Keď byrokrati debyrokratizujú... pridal Viera Kalmárová, 24.06.2011
  V poslednom čase sa objavila pieseň, ktorá sa stala hitom, a ktorú často pospevujú niektorí významní predstavitelia ministerstva školstva a jeho priamo riadených organizácií. Tá pieseň má chytľavú melódiu, nezmyselný text a jasné posolstvo.
  Posolstvo piesne možno zhrnúť do vety: „ Za to, že z učiteľov sa stali „glotové rukávy“, ktoré trávia čas vypĺňaním rôznych formulárov a tvorbou ďalších nezmyselných dokumentov môže predovšetkým školská inšpekcia.“
  Čudujem sa predovšetkým predstaviteľom školskej inšpekcie, že sa ešte nepustili do súboja s touto agitkou spôsobom, ktorý by neútočil na primitívne pudy, ale prebúdzal by racionálne myslenie ľudí, ktorí sa touto témou zaoberajú či už profesionálne, alebo ich téma zaujala ako spoločenský problém. Stačilo by položiť jednoduché otázky a priradiť k nim ešte jednoduchšie odpovede:
  1. Otázka: Koľko z tých stoviek dokumentov, s ktorými bojujú učitelia v školách, sú produktom školskej inšpekcie ?
  Odpoveď: Ani jeden.
  2. Otázka: Ktoré z tých stoviek dokumentov slúžia výlučne pre potreby školskej inšpekcie a predkladajú sa výlučne školskej inšpekcii?
  Odpoveď: Ani jeden.
  3. Otázka: Kto je autorom vyhlášky o školskej inšpekcii, v ktorej jedna z noriem ukladá povinnosť kontrolovať pedagogickú a ďalšiu dokumentáciu ?
  Odpoveďou bude ďalšia otázka: Kto by to mohol byť iný ako jeden zo spomínaných „hitmakerov“ a zároveň bojovníkov proti byrokracii, teda ministerstvo školstva ?
  Na druhej strane však nemožno poprieť možnosť hraničiacu s istotou, že niektorí školskí inšpektori si kompetenciu kontroly dokumentácie vysvetľujú úplne nesprávne, keď jej význam nadraďujú vo svojej práci všetkému ostatnému. Zrejme nechápu, že normatívny charakter kontroly je jedným z pomocných indikátorov pre hodnotenie miery dosahovania skutočných cieľov výchovy a vzdelávania. Takýchto jednotlivcov, ktorí nemyslia v súvislostiach, a podľa toho aj konajú, možno nájsť aj v školách a aj na samotnom ministerstve. A je len samozrejmé, že si zaslúžia byť objektom nemilosrdnej paródie. Títo ľudia však nie sú obrazom programového zamerania inštitúcií, v ktorých, bohužiaľ, pracujú.
  Autorka pracuje ako riaditeľka školského inšpekčného centra
 12. nič pridal emily, 24.06.2011
  Myslím,že vôbec nič a mohli by mať prázdniny navždy. Vo Fínsku nie sú a školstvo majú najlepšie ako uvádzajú výsledky testovania. Keď prídu na školu a chceme aby poradili tak lakonicky odpovedajú, že nie su poradný ale kontrolný úrad...hm čo chcú futr kontrolovať, veď keď pozriete stránky akejkoľek školy ich prezentácie o súťažiach akciách a rôznych aktivitách hovoria samé za seba.ŠI je dávny prežitok ,ktorý už nemá svoje opodstatnenie v školskej praxi a teréne.
 13. Inspekce v ČR pridal Radek Sárközi, 24.06.2011
  Nevím, jak je to na Slovensku, ale v Čechách často učitelé nevědí, co vlastně inspektoři kontrolují. Co mohou a nemohou kontrolovat. Co je správně a co je špatně ve výuce... Situace se ale v poslední době zlepšuje a inspekce zveřejnila kritéria (http://www.csicr.cz/cz/dokumenty/kriteria-hodnoceni). Dokonce začala zveřejňovat i metodické materiály, např. ke čtenářské gramotnosti (http://www.csicr.cz/cz/85256-ctenarska-gramotnost-jako-vzdelavaci-cil-pro-kazdeho-zaka). Ale ne všichni inspektoři se těmito pokyny řídí a jejich požadavky jsou částečně svévolné...
 14. Inšpekcia "učiteľa" pridal Anna Steinhübelová, 24.06.2011
  Zažili sme inšpekciu pred niekoľkými rokmi. Boli aj hospitácie. Spomeniem jeden prípad. Boli sťažnosti na jednu p. učiteľku ÚČT. V ten deň sa učilo normálne. Učiteľke s doteraz výbornými výsledkami nedopadla inšpekcia najlepšie, lebo téma nesadla inšpekcii. No učiteľke, na ktorú bola sťažnosť hodina sadla, lebo mala k teórii aj dokladový materiál - ohúrila. Dá sa z jednej hodiny urobiť záver? Stačí inšpekciu ohúriť?
 15. Aj môj otec bol učiteľ pridal Mariana, 26.06.2011
  Boli to päťdesiate roky, keď sa za sebemenšie priestupky ľudia v školstve , ale aj v iných oblastiach vyhadzovali z práce, lebo verili v boha, verili v dobro a verili ľuďom. Môj otec učil v jednotriedke, kde bol aj učiteľom, riaditeľom, školníkom, proste všetkým. Deti nemali lavice, tabuľu, tak išli na zber lesných plodov, ktorý spojili s hodinou prírodopisu. Za utržené peniaze sa zariaďovali lavice, stoličky , tabuľa a školské pomôcky. Tým som chcela povedať, že sa netreba báť inšpekcií, ale ľudí, ktorí tam ako inšpektori prídu, lebo všetko je to o ľuďoch. Hyeny boli , sú a budú. Ale treba veriť, že aj dobrí ľudia sú boli a budú. Keď príde taký inšpektor, ktorý sa snaží niečo zlé nájsť, tak ten si nezaslúži to miesto. Pretože učiteľ to nikdy nebolo zamestnanie, ale poslanie. Kto to takto nepojal, nemá čo v školstve hľadať. Deti sú krehké bytosti, ktoré ešte veria v spravodlivosť, česť a dobro. Keď ich sklameme, zlomíme v nich to dobré čo v nich je a už málokedy taký človek zmení svoj názor. A je to jedno, či na učiteľa, či na kohokoľvek.A radím učiteľom aby sa takých kontrol nebáli, či dopadli dobre , alebo zle. Záleží od toho , že ako vychováte deti. A myslím si, že keď učiteľa po 25 -tich rokoch pozve dieťa na svatbu, tak tomu by som dala skotočne medajlu , ako sa to stalo môjmu otcovi aj napriek tomu, že ho 56. roku perzekuovali, lebo hral na orgáne v kostole a hoha sa bál viac ako komunistov, tak im nebol po vôli. Takých ľudí si vážim, ktorý neotočia kabát, tam kde veje vietor.
 16. Pekné napísané pridal Tibor Repček, 26.06.2011
  Aj môj otec bol učiteľ pridal Mariana, 26.06.2011 - Pekne napísané, úplne súhlasím.
 17. inšpekcia-strašiak! pridal učiteľka, 16.08.2011
  ja som zažila inšpekciu dvakrát. Prvá inšpektorka hlavne poradila a chválila. Skutočne sa snažila pomôcť radami. Celý čas, asi týždeň, pôsobila milo, vždy usmiata. Moja hodina prebehla bez strachu a dobre. Druhýkrát som sa stretla s osobou nevrlou, zazerala na mňa, asi som jej bola nesympatická. Mne sa vtedy doslova podlomili nohy. Hodnotila závesy v triede, starú maľovku na stenách, kontrolovala, či súhlasí plán so zápisom do triednej knihy a bez môjho súhlasu sa prehrabávala v mojich veciach na stole!! Potom si písala sms-ky na mobile. Dodnes neviem, čo bolo pozitívne a čo negatívne v práci so žiakmi, pretože nerozoberala hodinu so mnou, ale dostatočne ma skritizovala pred mojimi nadriadenými- ústne. V písomnej správe vyjadrila spokojnosť. Skutočne nechápem....
 18. inšpekcia ako pomoc pridal V. M., 07.10.2011
  Učím už temer tridsať rokov a na inšpektorov som asi mala šťastie - nikdy mi neuškodili ani moju prácu nezhodili (so žiadnym sme pritom neboli osobní priatelia). Napriek tomu, že som nepísala do TK učivo podľa ČTP, ale podľa toho čo som preberala a vypisovanie dokumentácie nebolo mojim koníčkom. Už ten prvý bol veľmi priateľský a skôr sa so mnou rozprával o námetoch na inovácie. Tiež som mala sťažnosť od rodiča (mimochodom kolegyninej dcéry), ku ktorej sa vyjadrovala ŠI - a mojej ubolenej duši vtedy inšpektorka veľmi pomohla, keď sa mojej práce zastala a sťažnosť preverila ako neopodstatnenú. Možno som mala šťasti na ľudí ...
 19. ... pridal Linda, 07.03.2012
  Učím ešte len druhý rok, mám veľmi rada svoju prácu, ale keď čítam tieto Vaše príspevky o ŠI, tak mi veru nie je všetko jedno, už len keď počujem/vidím slovko "inšpekcia" (aj keď som ju osobne ešte nikdy nezažila a dúfam, že tak skoro ani nezažijem...).
 20. Škoda, pridal lila, 28.03.2012
  že šikovných strašia "hrôzostrašnou" inšpekciou. Podľa mňa ten, kto si robí svoju prácu dobre (a má ju rád), obstojí pred každou kontrolou.
 21. inšpekcia pomohla pridal rodič, 17.04.2012
  Riaditeľka školy svojvoľne odignorovala fakt, že začiatkom tohto školského roka sa žiaci 3.ročníka majú začať učiť angličtinu. Má zástupcu aj jeho syna nemčinárov, tak v rozvrhu bola nemčina. Na otázku na rodičovskom združení, že prečo takto - bola arogantná, rozhodla ako rozhodla a môžeme sa ísť sťažovať. Sťažnosť na inšpekciu, do týždňa inšpekcia a ešte v ten deň sa žiaci učia to, čo celé Slovensko. Inak by naše deti nedostali to, čo dostať vo vyučovaní majú. A podpísal som sa, takto pri náznaku šikany od riaditeľky školy, že som si dovolil sa ozvať píšem sťažnosť znovu, zatiaľ je ale pokoj.
 22. To je vlastne účelom pridal Lenka Kunová, 18.04.2012
  inšpekcie, aby dohliadala na dodržiavanie predpisov a neumožnila svojvôľu pri ich porušovaní. Ktovie, čo je vlastne dôvodom neobľúbenosti inšpekcie: absurdné predpisy, nedostatok empatie a ochoty alebo dokonca istá dopredu pociťovaná (a nie vždy odôvednená) úzkosť na strane učiteľov... Každopádne, ďakujeme za názor a pohľad aj z tejto strany.
 23. rozbor pridal škola, 21.04.2012
  Chcem sa podeliť so skúsenosťou z inšpekcie
 24. este OT ad platy v zahranici je uplne bezne, ze sa inuzreje pracovna pozicia aj s platom a tak sa na to potom nikto navzajom nemusi pytat, na slovensku je to strasne tajomstvo a ludia ich taja a sami sa potom navzajom okradaju, ked nie je jasne kolko sa pridal Bukenya, 04.06.2012
  este OT ad platy v zahranici je uplne bezne, ze sa inuzreje pracovna pozicia aj s platom a tak sa na to potom nikto navzajom nemusi pytat, na slovensku je to strasne tajomstvo a ludia ich taja a sami sa potom navzajom okradaju, ked nie je jasne kolko sa kde zaraba a znizuje to vyjednavaciu poziciu zamestnancov v prospech zamestnavatelov
 25. rozbor pridal škola, 21.04.2012
  Vedel by niekto povedať, ako sa robia inšpekčné rozbory? Hneď po odučenej hodine alebo posledný deň inšpekcie?
 26. skúsenosť z inšpekcie pridal škola, 24.04.2012
  môžem sa pridať k názorom čo som tu prečítala.Nedávno sme mali aj my inšpekciu na našej škole. Po revolúcii som si myslela,že inšpektorky budú hlavne pomáhať,dávať rady ako učiť.ale opak je iný. Kontrolujú všetky písomnosti, vypĺňajú si akési dotaznky počas hospitácie.Mám pocit ako keby som bola v totalite.Povedzte na ktorom pracovisku dbes príde kontrolór,posadí sa a hodí sedí a pozoruje pracovníka ako pracuje.A potom mu vytkne,že nepoužil didaktickú techniku,alebo Neučil v IKT učebni,alebo nehral na hodobnom nástroji. Všetci dobre vieme,že školy nemajú peniaze na nič a učiteľ veľakrát učí na kolenách,alebo taký notebook,ktorý potrebuje si musí doniesť z domu.Takže ja by som ich zrušila na plnej čiare.Sú paltení z našich daní a určite nie sú vystavovaní dennému stresu ,že nemajú pracovné zošity,učebnice,hyperaktívne deti, drzích rodičov staré nefunkčné počítače,alebo učebné pomôcky. Aj tak učiteľ pred nimi hrá len divadlo.Sú to ľudia,ktorí učili veľmi dávno a tak sa aj správajú.Im patrí svet.
 27. inšpekčné rozbory + skúsenosť pridal lenka kunová, 02.05.2012
  Netuším, či je to stanovené. Zrejme závisí od toho, či má učiteľ alebo inšpektor po konkrétnej hodine práve čas.

  Pán/pani s podpisom škola:
  Áno, niektorí sú takí. A aj medzi inšpektormi nájdete milých ľudí aj hotových mizantropov.
 28. Rozbor pridal Sisa, 02.05.2012
  Reagujem na príspevok rozbor. Pravdepodobne u kolegov inšpektori robili rozbor hodín. Povedali to. V mojom prípade si pani inšpektorka pozrela dosť vyučovacích hodín a išla po línii sedí zapisovanie učiva v TK s TVP plánom, dôsledná kontrola administratívy s cieľom nájsť nejaké chyby. Vopred si dali poslať učebné osnovy všetkých predmetov v elektronickej podobe, pri rozbore "čoho?" nepoužili, asi nevideli. Tiež mali v slovníku, že nie sú poradný orgán. Hodiny sa neriešili /hoci pre žiakov práve tie boli zaujímavé/.
 29. Inšpekčné správy a iné zábavné veci inšpektorov pridal Leny, 07.05.2012
  Prečítal som si nedávno inšpekčnú správu z inšpekcie, ktorá bola zameraná na využívanie IKT vo vyučovaní. Pri čítaní sa človek pobaví na štatistických informáciách, ktoré sa v týchto správach objavujú. Bohužial väčšina inšpektorov nemá o využívaní IKT ani ponatia, čo človek, ktorý s IKT pracuje každý deň spozná na prvý pohľad. Sám som zažil inšpekciu, keď ma boli páni inšpektori kotrolovať ako vyučujem odborný predmet, kde vyučujem grafické aplikácie. Zloženie inšpektorov bolo vskutku zaujímave (telocvikár a ekonóm). Pri rozbore mi pán inšpektor vysvetľoval, že mám študentom 4. ročníka strednej školy diktovať poznámky!!! Vraj si majú celý postup podrobne napísať. To že učím predmet, kde treba byť v prvom rade kreatívny im asi nič nehovorilo. Veď grafika nie je o postupoch ale o grafickom myslení. Doslova odo mňa chceli, aby som žiakom nadiktoval "kuchársku knihu".
  Keď som argumentoval, tak moje argumenty boli položené vetou "veď aj my sme sa školili na používanie kancelárskych aplikácií a písali sme si presné postupy". Skoro som po tej vete vyletel z kože. Porovnávať výučbu grafických aplikácií s výučbou kancelárskych aplikácií, tak to je sila.
  Ak chce niekto vykonávať prácu inšpektora, mal by byť aktívnym učiteľom a nie sedieť na zadku na stoličke inšpektora 20 rokov. Kontrolovať žiakom poznámky je už asi dosť pod úroveň, poznámky sú osobnou vecou žiaka, hlavne keď žiak dostáva elektronicky spracované materiály a multimediálny výukový materiál, ktorý som spracoval vo svojom voľnom čase.
  Posledná inšpekcia bola iba o papieroch. Kontrolovať čo je ako zapísané a vyškrtané je najdôležitejšia činnosť inšpektorov. Ďalšia perlička bola, keď p. inšpektorka pri pohľade na náš rozvrh hodín konštatovala, že žiaci majú viac ako 8 hodín za deň. Narátala ich 11, až po chvíli som si všimol, že si pomýlila riadky so stĺpcami.
  Pri inšpekcii si človek často pripadá ako blbec. Zažil som len raz inšpekciu, ktorá bola na úrovni aj to boli ludia, ktorí aktívne učia a boli len prizvaní na inšpekciu.
 30. na čo vlastne sú? pridal rodič, 15.06.2012
  Prečítala som si všetky články súvisiace s touto témou a súhlasím s názorom že by ju mali zrušiť. Ja sama som podala návrh na prešetrenie nakoľko sa mi osobne riaditeľka jednej zo škôl vyhrážala že ak nedáme preč nášho syna urobia všetko pre to aby ho mohli vyhodiť. Išlo o súkromnú školu za ktorú sme platili. Dieťa sme zo školy zobrali napriek tomu nám domov poslali papier o tom aké je naše dieťa zlé a ako sme ho zle vychovali. Nakoľko sme s tým nesúhlasili žiadali sme ospravedlnenie ktoré nám p. riaditeľka odmietla dať tak sme to riešili cez školskú inšpekciu a tá nám napísala že keďže naše dieťa nie je už žiakom danej školy neberú to ako sťažnosť ale zakladajú do bežnej korenšpodencie. Mimochodom naše dieťa bol prváčik a teraz je na štátnej škole a patrí medzi najlepších žiakov v triede a nie sú naňho žiadne sťažnosti.
 31. Počul som vysvetlenie pridal s3, 23.06.2012
  ...že za keď minister školstva Ftáčnik sľúbil prevziať do iných štátnych školských štruktúr ľudí z rušených "Odborov školstva" (na okresoch?), prešupli tam rýchlo ľudí, ktorých sa chceli zbaviť... A títo ľudia (ktorí nikdy od maturity v škole neboli, nikdy reálne neučili) teraz kontrolujú učiteľov.
  Chronicky sa opakujúca fascinácia ľahko kontrolovateľnými administratívnymi úkonmi vcelku potvrdzuje domnienku, že tí ľudia učeniu vôbec nerozumejú, teda ho ani nie sú v stave kontrolovať :(
  Trochu to pripomína ten príbeh o "telephone sanitizers and account executives" od Douglasa Adamsa (http://www.geoffwilkins.net/fragments/Adams.htm)... :(
 32. Podľa výročnej správy pridal s3, 23.06.2012
  Ináč (http://www.ssiba.sk/admin/fckeditor/editor/userfiles/file/Dokumenty/Vyrocna_sprava_SSI_2011_final.pdf) máme cca 200 školských inšpektorov, ktorí odpracuje v priemere NA OSOBU 10 inšpekcií do roka a vzdelávajú sa ročne v 0,2 vzdelávaniach v celkovom trvaní 1,5 dňa...
  Záver: Zrušiť a rozdeliť peniaze školám. Alebo sa (dôsledne) inšpirovať tou myšlienkou D. Adamsa z predošlého príspevku ;D

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.