10 tipov, ako si počas prázdnin oddýchnuť a načerpať novú energiu

pridané 09.06.2011, autor Biba Zelinová pošli na vybrali.sme.sk

Dokončite všetku prácu, ktorá súvisí s končiacim sa školským rokom

Ak ste už uzavreli známky a odovzdali vysvedčenia, práca zďaleka nekončí. Potrebujete si upratať stôl a dokončiť všetky papierovačky. Ak ste sa zapojili do nejakého projektu, neodkladajte byrokratické záležitosti na poslednú chvíľu, aj keď to veľmi láka. Roztrieďte si prípravy a dajte do zberu písomky zuplynulého školského roka, aby vás nevytlačili z kabinetu.

Zmeňte prostredie minimálne na dva týždne

Chata, dovolenka, návšteva priateľov, cestovanie, turistika... Každá zmena prostredia vám pomôže preťať škodlivý stereotyp bežného dňa. V zmenenom prostredí prídete na iné myšlienky a budete riešiť úplne iné problémy. A hlavne si užívajte ticho. Človek je vraj dobre oddýchnutý až vtedy, keď po dovolenke zabudne prihlasovacie heslo do svojho počítača. Otestujte si toto tvrdenie na konci augusta.

Zmeňte ľudí okolo seba

Noví ľudia prinášajú inšpiráciu a poskytujú nám objektívny obraz o nás samých. Vyhľadávajte spoločnosť rovesníkov a dospelých, aby ste si oddýchli od detí. Ak pri prvom stretnutí s vami odhalia, že ste učiteľ, berte to ako varovanie. Ak sa s niekým novým zoznámite, skúste si tipnúť, aké je jeho povolanie. Keď si svoj tip budete overovať, spýtajte sa ho na jeho prácu, povinnosti a výhody z nej vyplývajúce. Možno zistíte, že učiteľovi v škole nie je až tak zle, ak neberieme do úvahy plat.

Užívajte si voľnosť

Počas roka ste zatvorení v škole, preto sa snažte byť čo najviac vonku. Je ideálne, ak pritom nemusíte nič a nikoho organizovať. Nechajte čas plynúť a robte to, na čo máte práve chuť. Cez prázdniny nezvoní!

Športujte a bláznite sa

Je osviežujúce „vypustiť paru”, nemusieť sa dokonale ovládať a nechať si oddýchnuť hlavu. Ak žiadnemu športu neholdujete, začnite. Smejte sa a zabávajte, cez prázdniny nemusíte byť vzorom dokonalosti!

Čítajte

Cez školský rok na to nemáte čas, tak čítajte teraz: beletriu, odbornú literatúru, odporúčame tiež staršie čísla DOBREJ ŠKOLY a knihy, ktoré sme recenzovali.

Niečo pekné vytvorte

Pleťte, háčkujte, vyšívajte, šite, vyrobte niečo z dreva alebo kovu, rekonštruujte byt, opravujte dom, natrite plot, namaľujte obraz, napíšte knihu. Vy už viete najlepšie, čo vás baví. Podstatné je, aby ste mohli vidieť produkt svojho úsilia. Pri učení máte často pocit, že je vaša práca nemerateľná a niekedy aj zbytočná. Vidieť po sebe nejaký hmatateľný výsledok je výborný pocit.

Zúčastnite sa neformálneho vzdelávania učiteľov

Letné školy pre učiteľov našťastie stále fungujú a niektoré sú naozaj veľmi užitočné. Stretnete tam učiteľov z iných škôl, môžete si porovnať navzájom svoju prácu, školu, môžete sa naučiť niečo nové, pochváliť sa a zvýšiť si tak sebavedomie. Učiteľ je počas roka izolovaný od kolegov, je sám v triede medzi žiakmi a pobudnúť medzi kolegami je príjemné.

Porozmýšľajte nad tým, čo sa vám v minulom školskom roku podarilo a čo by ste urobili inak.

Inventúra vám urobí jasno v tom, čo je už za vami a zároveň vás nasmeruje kúspešnejšej budúcnosti.

Poslednú radu si prečítajte až vdruhej polovici augusta. Predčasné čítanie vjúni môže spôsobiť nepríjemné alergické reakcie.

Vymyslite si zaujímavé činnosti, ktoré budete od septembra robiť so žiakmi alebo kolegami

Najlepšie nápady človek dostáva vtedy, keď je oddýchnutý a uvoľnený. Využite pozitívne zážitky z prázdnin a vymyslite niečo, čo bude v novom školskom roku baviť vás aj žiakov. Nezabudnite to zahrnúť aj do nových tematických plánov, ktoré vôbec nemusia byť nudné.

Bibiána ZELINOVÁ, Lenka KUNOVÁ, DOBRÁ ŠKOLA, jún 2011

100002 komentárov k článku: “10 tipov, ako si počas prázdnin oddýchnuť a načerpať novú energiu”

1. TOP DS 2-10 pridal Tibor Repček, 10.06.2011
    Tento príspevok považujem za najlepší a najvtipnejší z celej aktuálnej Dobrej školy. Dobré rady, ktoré sa dobre čítali... Ďakujem!
  2. Oddych pocas prazdnin pridal Stefan Valica, BB, 28.08.2011
    Spravil som to podobne,
    bez toho aby som cital tento clanok.
    Sice som sa neblaznil a snazil som sa uplne zabudnut na to,
    co sa dialo pocas skolskeho roka.
    A aj sa mi to podarilo.