Bifľujú sa vaši žiaci?

pridané 09.06.2011, autor Vlado Burjan pošli na vybrali.sme.sk

Slovo bifľovať sa pochádza z nemeckého slovesa büffeln. To je zasa odvodené od substantíva Büffel = byvol. Sloveso büffeln („buvolovať“) v starej nemčine označovalo ťažkú prácu, pri ktorej sa človek nadrel ako byvol. (My po namáhavej práci hovoríme, že sme „uko­ňo­vaní“.) Keď teda Nemci označia činnosť žiaka ako bifľovanie, prirovnávajú ju k namáhavej drine tupého zvieraťa. U nás bifľovať sa znamená mechanicky sa učiť naspamäť (KSSJ).

Ak sa v škole vyskytuje bifľovanie, je to problém. Ale takmer vždy je na strane učiteľov. Možno vyvolávajú u žiakov zlú predstavu, čo sa od nich očakáva. Možno nevhodným spôsobom skúšajú, zostavujú písomky, hodnotia žiakov. Možno nedokážu rozlíšiť formálne poznatky od porozumenia. Žiaci sa totiž bifľujú iba vtedy, keď to funguje (vedie k dobrým známkam), keď sa to toleruje či priamo vyžaduje.

100000 komentárov k článku: “Bifľujú sa vaši žiaci?”