DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Kredity odvádzajú pozornosť od podstaty vzdelávania

pridané 05.05.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Začnem možno trochu nezáživne citáciou z interného materiálu Ministerstva školstva: „Cieľ: Vypracovať komplexnú novelu zákona č.317/2009 Z. z. (volajme ho pracovne zákon o učiteľoch). Harmonogram prác: Návrh vecného obsahu novely. Termín: 22. 2. 2011. Verejná diskusia k vecnému zámeru novely. Termín: 23. 2. 2011 – 5. 4. 2011.“

Doteraz som nezaregistroval zo strany ministerstva žiadnu iniciatívu smerom k verejnosti, preto navrhujem, aby sme začali diskusiu na túto tému aspoň na stránkach DOBREJ ŠKOLY. Budem pokračovať ďalším citátom, tentoraz z programového vyhlásenia vlády: „Vláda SR vylepší systém kariérneho rastu učiteľov tak, aby ho zbavila formalizmu a zdôraznila aktívnu prácu so žiakmi.“ Super! Ale je vôbec možné vylepšiť systém a zbaviť ho formalizmu, keď jeho základnou charakteristikou je práve formalizmus? Ak vláda konštatuje, že tento systém treba zbaviť formalizmu, tak tým zároveň pripúšťa, že nejaké prvky formalizmu naozaj obsahuje.

Podstatu problému vidím v tom, že učiteľ dostane kredity (príplatok) za obyčajné absolvovanie školenia. Systém nerieši, či učiteľ na základe školenia aj lepšie učí, či malo školenie pre učiteľa resp. pre žiakov nejaký prínos. Nevýhodou kreditového systému je aj jeho veľká nákladnosť. Spočítal niekto zastupovania a náhradné voľná, ktoré generujú ďalšie zastupovania a náhradné voľná? Aké má škola náklady, ak sa pár učiteľov rozhodne absolvovať niekoľkohodinové školenia? Nikto rozumne uvažujúci asi nespochybní potrebu vzdelávania učiteľov. Nájsť však vhodné formy, metódy a prostriedky vzdelávania a zabezpečiť pritom, aby sa vzdelávanie reálne prejavilo na práci učiteľov so žiakmi, to už nie je také jednoduché. Zrejme si to uvedomovali aj tvorcovia zákona o učiteľoch v roku 2009. Preto sa neuspokojili s jednoduchou konštatáciou: „Učiteľ je povinný udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania.“ Potrebovali ho aj niečím motivovať a zvolili si peniaze – kreditový príplatok. Sú však peniaze skutočne motiváciou? Podľa mnohých odborníkov sú peniaze iba udržiavacím faktorom, ktorý nezvyšuje výkon. Skutočnou motiváciou, ktorá dokáže priniesť lepšie výsledky, je vnútorná motivácia. Prečo sa asi učitelia po prijatí zákona rozbehli po školeniach? Dovtedy nevedeli, že sa majú vzdelávať? Nebolo dovtedy nič v ponuke? Alebo skutočne sa vzdelávajú iba kvôli kreditom – peniazom?

Čím teda kredity nahradiť? Moja odpoveď znie: štandardom kvality profesie učiteľa. Štandard je vo všeobecnosti nástroj na dosahovanie, udržiavanie a zvyšovanie kvality, umožňuje kvalitu rozpoznať a následne ju aj oceniť. Štandard kvality profesie učiteľa je popis požadovaných kompetencií a činností učiteľa vo zvolených ukazovateľoch. Popisuje požadovaný stav, ktorý je reálne dosiahnuteľný za predpokladu, že bude učiteľom poskytnutá systémová podpora pri zvyšovaní kvality ich práce.

Štandard prospeje učiteľom, riaditeľom aj žiakom. Učitelia by získali spravodlivejšie ocenenie svojej práce, perspektívu odborného rozvoja, odbornú pomoc a podporu pre cielené zlepšovanie svojej práce. Ale aj istotu v tom, čo sa od nich očakáva. Riaditeľom by bol oporou pre spravodlivejšie rozhodovanie o finančnom ohodnotení kvality práce učiteľov, pomôckou pre pedagogické vedenie učiteľov, rámcom pre rozvojové plány školy. Deti by získali lepších učiteľov, ktorí by sa mohli školiť, pokiaľ by to potrebovali, no „body“ za školenia by neboli pri posudzovaní kvality rozhodujúce.

A čím štandard motivuje učiteľa? Nastupujúci učitelia sa usilujú o dosiahnutie štandardu a skúsenejší učitelia sa snažia dosiahnuť vyššiu úroveň, nadštandard. Jednoducho chcú byť dobrí. Najskôr však musia vedieť, čo to znamená byť dobrým učiteľom. A práve to štandard definuje – popisuje požadovaný stav alebo cieľ. Preto musia byť ciele špecifické, merateľné, akceptovateľné, dosiahnuteľné a časovo ohraničené. Splnenie štandardu bude závisieť na tom, aký výkon učiteľ odvedie.

A na záver to najdôležitejšie. Každá škola by mala mať možnosť vypracovať si vlastné štandardy kvality profesie učiteľov. Pretože štandard, ako súhrn požadovaných kompetencií a činností učiteľa, musí vychádzať z profilu absolventa školy. Iba keď vieme, akých žiakov chceme na výstupe, môžeme zadefinovať požiadavky na učiteľov. A profil absolventa jednoznačne vychádza z hodnôt a z poslania školy, ktoré má (mala by mať) každá škola jedinečné.

Juraj DROPPA, Škola u Filipa Banská Bystrica

DOBRÁ ŠKOLA, máj 2011, strana 10

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100017 komentárov k článku: “Kredity odvádzajú pozornosť od podstaty vzdelávania”

 1. Klasika pridal Tibor Repček, 17.05.2011
  Je to slovenská školská klasika: Niekto dá niečo na papier, v parlamente sa to schváli a v praxi sa zistí, že to nefunguje alebo funguje veľmi zle. Ešte horšie je, že v našej spoločnosti nie je vôľa zmeniť to.

  Mimochodom: Hádam by bolo lepšie ostať zastupovať za tých, čo chodia na školenia a naháňajú kredity - tak sa tiež dá aspoň o niečo zvýšiť plat ;)
 2. "Klondajk" pridal oluj, 17.05.2011
  Honba za kreditmi mi pripadá ako zlatokopecká horúčka na západe. Dobrý učiteľ nie je ten, ktorý má najviac kreditov....
 3. * pridal ja, 17.05.2011
  Ja sa rada vzdelávam. Asi ako vacsina ucitelov. Zucastnila som sa doteraz dvoch vzdel. podujati, mam tusim 20 kreditov a nulove nove vedomosti. Odchodila som si to. Nic mi to neprinieslo. V jednom pripade nam prednasali veci, ktore mame uz davno za sebou, v druhom p. lektorka bola tak slaba, nepripravena, ze som mala problem vydrzat do konca vzdelavania. Je mi luto casu a vyhodenych penazi.Napisat sa da krasne akykolvek program na akreditaciu. Len treba skutocne zvazovat, co akreditacna komisia schvali.
 4. Zlé skúsenosti pridal Kárászová, 17.05.2011
  Aj ja mám veľmi zlé skúsenosti s honbou za kreditmi. Oveľa lepšie je, ak sa učiteľ vzdeláva preto, že to chce, že cíti potrebu. Aj bez kreditov sme chodili a učili sa nové veci a prenášali do učiteľskej praxe, že ? Tak prečo treba zrazu učiteľov do toho tlačiť ? A ešte k tomu finančne a tak biedne ... Asi je to naša chyba, že sa dáme.

  Schvaľovanie vzdelávaní je ďalší problém. Komisia, ktorá ma nikdy nevidela, nič o mne nevie, len si prečíta rečičky, čo som napísala a dala mi právomoci udeľovať kredity. A neprídu ma skontrolovať, či sme tam vôbec boli, len či máme papiere v poriadku. Nezistia, či vzdelávanie učiteľom niečo dalo a to je veľká chyba.
 5. Otazka pridal Jozef Kostolnik, 17.05.2011
  Ktora institucia na Slovensku dokaze definovat: Aky je kvalitny učiteľ a čo je to kvalitný vzdelávací proces?
 6. skupiny pridal steinanna, 18.05.2011
  Nerozumiem prečo musia chodiť učitelia na prednášky, či školenia, keď sú vo svojej profesijnej činnosti na štandardnej úrovni. Stačí, keď sa dajú len preskúšať (školiť - učiť sa môžu aj doma z kníh, cez internet - Moodle...) a dokážu svoje kompetencie.
  Škola si môže zaškoliť učiteľov aj sama, cez Kluby moderných učiteľov, len tam tí učitelia musia prísť a prejaviť záujem. Obyčajne sa uskutočňujú po vyučovaní, téma sa vždy nájde zaujímavá pre určitú skupinu. Účasť prejavia, tí, ktorí sa chcú vzdelávať. Musia oni chcieť!
  Obyčajne sa vzdelávajú stále tí istí. Ako donútiť aj ostatných? Kreditmi?
 7. Ako sa vzdelavat? pridal Ivan Zilincar, 19.05.2011
  Forma, akou by sa mali a hlavne v com by sa mali ucitelia vzdelavat je zlozita. Podobnou diskusiou ako tato to nevyriesime, musi to mat vacsiu zakladnu. Ale moj nazor ako dlhorocneho ucitela a aj riaditela skoly je nasledovny: ucitel je psychicky velmi zatazovany pocas pracovneho tyzdna a poobede uz ma narok na oddych a nie sa POVINNE vzdelavat. Vynikajuco podla mna funguje forma vzdelavania, ktoru zaviedli Infovekaci. Tyzdenne pobyty, kde su ludia spolu 24 hod. by urcite raz za rok nevadili zastupovaniu v skole a ich efekt by bol obrovsky. Ale samozrejme s tym, ze ti, ktori by to len pro-forma pretrpeli, by ziaden certifikat nedostali a pod. Financovanie skoleni by sa to kludne mohlo zahrnut do ZAVAZNYCH NORMATIVOV pridelenych skole a ich cerpanie by bolo velmi jednoducho kontrolovatelne. Dokonca by sa tymto zabili dve muchy jednou ranou: pomohli by sme ubytovacim zariadeniam a ucitelia by sa zregenerovali a sucasne niecomu novemu priucili.
 8. Otázniky pridal penci, 23.05.2011
  Myslím si, že celý systém získavania kreditov je absolútne afunkčný. Mnoho kolegov "lieta"od jedného vzdelávania k druhému, prepočítava kredity, po nociach pracujú nad zadaniami, zháňajú materály a sparcúvajú nezmyselné zadania, ktoré sa vlastne v praxi ani častokrát nedajú využiť. Aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sme museli absolovovať 3-dňové stretnutia a postupne nám nakopili toľko zadaní na predpoklad úspešnej obhajoby,až si kladiem otázku kedy títo všetci "kreditoví"učitelia majú učiť? Toto určite nikdy prínosom pre školstvo, a teda pre lepšie vyučovanie nebude.Akoby sme sedeli na dvoch(troch)stoličkách ...To je demotivujúce a myslím si, že postavenie učiteľa urážajúce. Každý , kto túto prácu vykonáva srdcom by mal byť ohodnotený úplne inak! Akoby sa nám ministerstvo akurát tak vysmievalo a bavilo sa nad našou(ktovie či nie úplne zbytočnou)snahou zlepšiť si naše mizerné platy!
 9. kredity pridal emily, 25.05.2011
  Svojho času sa lekári bránili "bodovníkom".Nazývali ich "vrtulníky".Za každý výkon u pacienta, bod. Hm, keby sme my mali bodovníky a za každú činnosť, ktorú vykonáme so žiakom si pripísali "bod"(rep.kredit) ,hm to by boli platy!!!No múdre hlavy rozhodli, že treba učiteľov odstaviť od financii. Málo sa búria, neštrajkujú, neprotirečia ,neberú si žiakov ako rukojemníkov, ale pracujú, vypisujú formuláre, štatistiky, plachy, tabuľky, zoznamy, údaje.......hm Viete si predstaviť, keby sa zatvorili všetky školy na Slonensku dovtedy až by učiteľom dali taký plat, aký si zaslúžia???ako to svojho času urobili v Poľsku? Iba v školstve je možné, že ak sa vzdelávate celý život, príde múdrahlava a všetkovaše úsilie jedným šmahom zahodí. Učím 25 rokov a teraz si mám naháňať kredity??? a čo moje školenia nadtavby kvalifikačky doktorát certifikáty (asi 25 ich mám). Keď som bola na pedikúre moja pedikérka ich má po stene ako dôkaz kvality jej práce a človek si ich prečíta a pomyslí si hmmm, šikovná. Učitelia ich môžu akurát použiť na tapetovanie WC.
 10. Super pridal Renata Krajňáková, 09.06.2011
  Úplne súhlasím.Už som si myslela, že učitelia nemajú vlastný názor a len prikyvujú ako im to nariadia. Vidím však, že sú aj rozumní a to ma potešilo. Ináč je to v školstve des.
 11. Dobrý biznys pridal Ján Macek, 31.05.2011
  Kreditné vzdelávanie sú vynikajúca príležitosť pre ľudí čo sa zaoberajú eurofondami. Učitelia sú ovečky, ktoré im na to naleteli.
 12. kredity pridal majakaja, 15.01.2012
  Mám podobný názor na zbieranie kreditov. Je to len honba za kreditmi. Vzdelávania, ktoré absolvujem v rámci kontinuálneho vzdelávania mi nič nedávajú, je to proste len to, že si tam musíme odsedieť stanovený počet hodín.
 13. Dúfam, že to nie je pravidlom pridal Lenka Kunová, 16.01.2012
  Formálnosť školení pre učiteľov ma vôbec neprekvapuje: ten systém vyžaduje od učiteľa absolvovať príliš veľa hodín školení za pomerne málo peňazí, takže nakoniec z toho profitujú najmä tí, ktorí tieto školenia poskytujú (ako si správne všimol Ján Macek). Zopár učiteľov si ale školenia aj chválilo. Verím, že sa nájde medzi tými formálnymi aj zopár užitočných.
 14. Aby ste kolegovia vedeli, ako v budúcnosti dopadnete! pridal Anton ŠPEŤKO, 19.03.2012
  Prosím poraďte.
  Ako hľadám tak hľadám, no neviem nič nájsť pre moju potrebu odborného učiteľa, získať kredity. Som inžinier elektrotechnik s Katedrou inžiniesko - humanitných vied. Diplomové práce a štátne skúšky mám s riadenia elektroenergetických sústav výpočtovou technikou a pedagogickej psychológie, metodiky, s formami vzdelávania. Mám šesťdesiat rokov a 39 rokov pedagogickej praxe na strednej škole. (Jednej a tej istej, len organizačne menenej 5 krát, v názve školy.) V našom zbore som zostal jediný ktorý nemám ani jeden kredit. Áno začal som chodiť na jedno akreditačné školenie. V minulom roku 2011. No po jednom popoludňajšom sedení som skončil. Bolo to pre mňa, slušne povedané zbytočné. (To že existuje klávesnica QWERTZ a QWERTY, ako otvoriť internetový prehliadač, ako si otvoriť e-mailovú schránku, ako napísať správu aj s prílohou, či už textovou, obrazovou, alebo zvukovou, som učil mojich študentov pred minimálne 20-timi rokmi.) Od roku 1986 som sa na našej škole podieľal na zavádzaní výpočtovej techniky do vyučovacieho procesu a to softwerovo aj hardwerovo. Učil som kolegov, pacovať s výpočtovou technikou. Tvoril som prezentácie .jpg, video, audio a ich ukladanie do školských súborov. Vždy bez nároku na odmenu. Od roku 2007 pracujem na projektoch EU Celoživotného vzdelávania, v spolupráci SAAIC Bratislava. V roku 2009 som bol úspešný a projekt LdV MOBILTY IVT, mi bol schválený a úspešne skončený v 2011, uzavretý záverečnou správou. V roku 2010 som podal projekt LdV PARTNERSTVA. Tohto roku mám podané dva projekty v operačnom programe LdV, aj v podprograme MOBILITY IVT, aj PARTNERSTVA. Nemám na škole žiadne zvýhodnenie. Každoročne učím plný úväzok, stredoškolského učiteľa odborných predmetov "ELEKTRO" a "STROJ". (Predmety, ako Elektronika, Mikroelektronika, Mikropočítače, Autoelektronika - riadiace mikropočítačové systémy, Automatizačná a riadiaca technika..........). Toto všetko ma radí len do tarifného stupňa 11, s I. triedou. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale je pre mňa ponižujúce, aby som bol takto ohodnotený, keď kolegovia všeobecno vzdelávacích predmetov (napr. Telesná výchova, Úvod do sveta práce,........), s absolvovaním kreditných školení IKT, či Používanie IKT vo vyučovaní, alebo tvorba Školských vzdelávacích programov a čo je podstatné, mladší ako ja (10 - 15 rokov).
  Verím, že mi niekto poradí, ako sa uchádzať o uznanie odbornosti a schopnosti vo vyučovaní na strednej škole, so zaradením do najvyššieho tarifného stupňa, rok pred dovŕšením dôchodkového veku. Je pravda, že odmietam ísť sa dať preskúšať do komisii, v ktorých sedia neodborníci. A tiež neviem, načo by som mal platiť kreditné, či akreditačné školenia, o ktorých som sám zistil, že nedávajú vedomosti, ale len "papier" na uznanie kreditov. A čo je najúbohejšie, že majú za toto veľmi dobre zaplatené a to aj dvakrát, ak nie aj viac. Z eurofondov, ktoré sa len "prehajdákajú" pre pôžitky vyvolených. A kde sme nechali, vzdelanosť=múdrosť=budúcnosť národa???
 15. Biznis pridal Zuzana, 04.05.2012
  To, že celý systém kreditových školení pre učiteľov bol stvorený iba ako výborný tunel na eurofondy a výborný biznis pre hŕstku zbytočných úradníkov, ktorí si týmto prídu na veľké peniaze je všeobecne známy fakt a zbytočne o tom budeme diskutovať. Ďalej slúžil iba na to, aby učiteľom nemusel dvíhať plat štát, ale aby si ho "dvíhali" sami a to tak, že zaplatia výpalné systémom my ti dáme kredity a EU nám zaplatí 10x toľko. Keď sa stalo príliš okaté, že všetci sa vrhli na kredity, tak poskytovatelia začali školenia naťahovať ako pančucháče, s tým že osvedčenia posielali až za pol , celý rok. Keď už ani to nepomáhalo, tak sa páni dohodli, že zmenu treba a že kreditmi odmeňovaní nesmú byť všetci, ale iba vyvolení a tak dali právomoci riaditeľom, ktorí ako môžu alebo ich nemusia uznať. Čo bude ďalším štádiom v tomto oblbovaní učiteľov to neviem a ani nechcem vedieť. Najviac sa pobavíme, keď sa celá táto fraška zruší a tí čo si nestihli urobiť kredity zaútočia na tých čo stihli a vymôžu si, že sa to celé zruší retrospektívne a to už bude KO celému tomuto absurdistanu. A viete čo je na tom najkrajší výstup - učiteľ, ktorí učí 48% svojho úväzku predmety o ktorých nemá ani šajn, lebo ich nikdy neštudoval, má najviac kreditov, pretože je šéfov kamarát a ešte berie výsluhový dôchodok, ktorý je vyšší ako učiteľský plat, má na škole najlepšie ohodnotenia a najvyšší plat. Ak je toto cieľom a obrazom reformy školstva, tak som veľmi rada, že už nemám dieťa, ktoré by muselo ísť do školy na Slovensku.
 16. Fíha pridal Lenka Kunová, 07.05.2012
  Pani Zuzana, ďakujeme za takéto úprimné a otvorené vyjadrenie.
  Držím Vám palce a želám trochu viac optimizmu: nie je to so všetkým slovenskými školami až také zlé. Ináč by nikto nečítal DOBRÚ ŠKOLU.:)
 17. Fíha pridal Lenka Kunová, 07.05.2012
  Pani Zuzana, ďakujeme za takéto úprimné a otvorené vyjadrenie.
  Držím Vám palce a želám trochu viac optimizmu: nie je to so všetkým slovenskými školami až také zlé. Ináč by nikto nečítal DOBRÚ ŠKOLU.:)

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.