DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Čo by ste zmenili na priestoroch vašej školy, aby sa v nej lepšie a príjemnejšie učilo?

pridané 11.04.2011, autor Biba Zelinová pošli na vybrali.sme.sk

Priestory, v ktorých učíte žiakov a v ktorých pracujete majú na vás veľký vplyv. Nie je jedno, ako sa v škole ľudia cítia, či majú dostatok miesta, či priestory podporujú vzájomnú komunikáciu alebo ju naopak potláčajú. Zamyslite sa nad priestormi, v ktorých sa dennodenne pohybujete. Všimnite si, ako pôsobia na vás a vašich žiakov. Ako sa cíti návšteva alebo rodič, ak príde do školy. Máte na škole priestory, kde si môžete sadnúť a pokojne sa porozprávať s kolegami, so žiakmi, s rodičmi? Čo by ste chceli v priestoroch vašej školy zmeniť? Ak nemôžete prestavať celú školu, skúste aspoň malú zmenu alebo sa pochváľte vašimi nápadmi na úpravu školských priestorov. Nezabúdajte, že ku škole patria okrem tried aj chodby, toalety, telocvičňa, jedáleň, kabinety, zborovňa...

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100010 komentárov k článku: “Čo by ste zmenili na priestoroch vašej školy, aby sa v nej lepšie a príjemnejšie učilo?”

 1. Priestory pridal Ľuboš Lukáč, 11.04.2011
  Naša škola je v celkovej rekonštrukcii - vyzerá teda veľmi dobre - pohľad z vonku. Z "vnútra" vyzerá fantasticky už niekoľko rokov - vďaka kolegyniam (výtvarníčkam), ktoré sa o ňu starajú a nezabudnú ani na zmenu - či už keď prichádzajú Vianoce, Deň matiek, Veľkonočné sviatky... . Žiaci majú k dispozícii aj "otvorené átrium" - môžu tráviť prestávky vonku, ale aj "uzavreté átrium", z ktorého sme urobili knižnicu, kde majú aj TV a DVD prehrávač.
  Najdôležitejšie sú asi triedy - tu tiež platí - závisí to od triedneho učiteľa, príp. ochoty pomôcť zo strany rodičov. Ja som si "odpracoval" a venoval mojej triede vianočné prázdniny, keď ešte aj na Silvestra som dokončoval práce na mojej triede, samozrejme spoločne s rodičmi a kamarátmi, bez ich pomoci by som sa nemohol pochváliť. A výsledok - nuž, posúďte - http://www.zssmeralpo.edu.sk/vynovene_triedy.html
 2. Naša škola pridal Jarka Srničková, 11.04.2011
  Priestory školy máme vynovené z projektu. Máme krásne farebné triedy,každá v inom farebnom ladení, žiaci s triednymi učiteľmi si ich vyzdobili a zdobia pred Vianocami, Veľkou nocou. Na hlavnej chodbe pravidelne robí výzdobu naša výtvarnička zo ZUŠ, na hlavnej nástenke sú aktuálne info a foto z akcií školy. žiaci majú k dispozícií sedačku na hlavnej chodbe, v súčasnosti upravujem spoločne so žiakmi záhradu školy. Myslím si , že upravené prostredie dobre vplýva aj na žiakov
 3. Zútulnenie pridal Tibor Repček, 12.04.2011
  Myslím si, že by sa prostredie v škole malo zútulniť - teda zmeniť tak, aby sa všetky strany cítili podľa možnosti čo najlepšie. Čo znamená zútulniť by som sa spýtal žiakov, rodičov a učiteľov. Všetky pripomienky by sa zobrali do úvahy a vybrali by sa tie, ktoré sú reálne uskutočniteľné a užitočné.
 4. Laické názory učiteľov, žiakov a rodičov treba niekedy doplniť o názory odborníkov a architektov pridal Biba Zelinová, 12.04.2011
  Páči sa mi, s akým nadšením píšete o zútulňovaní priestorov na vašich školách. Mám od vás aj pekné fotografie a článočky ako dôkaz. Oceňujem, že školy v tejto oblasti spolupracujú s rodičmi. Úvahy o zmene však siahajú len po kozmetické úpravy už existujúcich priestorov. Čo keby sme tak smeli prebúrať priečky, pristavať ku škole kinosálu, herňu, vonkajšiu triedu - altánok,... Po tom, čo som videla "iné" školy na www.fieldingnair.com, tak už nikdy nebudem spokojná s tým, ako sú budovy našich škôl postavené. V zaujímavej škole v Brazílii boli aj naši učitelia v roku 2009. Fotky z návštevy školy ste si mohli donedávna pozrieť na blogu Martiny Chalachánovej, no momentálne nie sú k dispozícii kvôli ukončeniu služby Windows Live. Ale pokúsim sa ich získať a niekde zverejniť. Boli inšpiratívne.
 5. Ideal skola pridal Martin Jarab, 12.04.2011
  Nuz , zmenit neviem ale viem aky by mal byt vysledok a to ked pride ziak do skoly povie: ,, Vau tu chcem ostat, nechcem ist domov ,, .
 6. Poznámka pridal Ján Pluhár, 12.04.2011
  Túto otázku by hádam kvalifikovanejšie vedeli zodpovedaľ sami žiaci a študenti. Ja som ju položil pred niekoľkými rokmi študentom gymnázia. Niet času ani priestoru rozvádzaľ odpovede detailne, možno by sa dali zhrnúť podobne, ako to napísal pán Martin Jarab. "...nechcem ísť domov."
 7. Smutná pridal Anna Dvorščáková, 12.04.2011
  Ani neviem, či to tu napísať, ale priestory našej školy sú na zaplakanie. Aby som bola spravodlivá, areál školy je krásny, okolo budov je veľa zelene, v podstate máte pocit, akoby bola v parčíku. Čo sa ale týka samotnej budovy je to hrozné. Hádam 50 rokov sa tu nič nemenilo, nerenovovalo, nemodernizovalo (teda okrem maľovania stien). Linoleá sú potrhané a škaredé, okná sa ani nedajú otvárať, kvôli bezpečnosti žiakov sme mnohé museli zaklincovať, o toaletách (mimochodom horších ako na stanici) ani nehovorím. Jednoznačne priam voláme po rekonštrukcii alebo aspoň po tých najnutnejších úpravách, Bohužiaľ škola je financovaná krajom, na úpravy peniaze nie sú a tak len potichučky postupne chátra.

  Teda aby si niekto nemyslel, samozrejme robíme učitelia aj žiaci, čo je v našich silách, aby sme priestory aspoň trošku skrášlili, lenže je to ako prišívať záplaty na starú potrhanú zásteru. V peknej škole je určite radosť učiť aj radosť učiť sa.
 8. Píšem o tom aj v tejto úvahe po zvonení... pridal Vlado Burjan, 14.04.2011
  Ako stavať školy? Hoci si to možno do­statočne neuvedomujeme, priestory, v ktorých pracujeme a žijeme, veľmi ovplyvňujú kvalitu našej práce a nášho života. Platí to samozrejme aj o priestoroch školy. Dispozícia a zariadenie školy môže isté aktivity a spôsoby učenia prirodzene podporovať a iné na­opak potláčať. Preto nie je jedno, či sú triedy malé či veľké, tmavé či svetlé, nízke či vysoké, uzavreté či otvorené, všetky rovnaké, či každá iná, zariadené nemenným či variabilným nábytkom, sterilne prázdne alebo vyzdobené prácami žiakov. Málokto si to uvedomuje viac ako svetoznáma dvojica architektov Randall Fielding a Prakash Nair, ktorí sa špecializujú na navrhovanie škôl, v ktorých je doslova pôžitkom sa vzdelávať. Ich realizácie si môžete pozrieť na http://www.fieldingnair.com. Ale varujem vás: po zhliadnutí ich stránky sa asi budete vracať do svojej školy smutní...
 9. Poďme si napísať zoznam činností, ktoré sa dejú v škole pridal Biba Zelinová, 14.04.2011
  Keď si zariaďujete byt alebo idete stavať rodinný dom, v prvej fáze si musíte uvedomiť a spísať, aké činnosti v ňom budete robiť. Pri bývaní rodiny by to boli: jedenie, spanie, varenie, rozprávanie sa, oddych, hygiena, obliekanie. Tomu by prislúchali miestnosti: jedáleň, spálne, kuchyňa, obývačka, kúpelňa, WC, šatník alebo skriňa. Skúsme si napísať zoznam činností, ktoré sú dôležité v škole a k nim priradiť miestnosti, v ktorých sa dané činnosti môžu diať. Som zvedavá na vaše zoznamy :) Diskutujeme o tejto téme aj v ankete na máj.
 10. Zopár návrhov pridal Lenka Kunová, 14.04.2011
  Miesto, kde si môžu žiaci v pokoji čítať - pohodlná čitáreň s knižnicou. Mali by tam byť pohodlné kreslá, nech to nepripomína študovňu.
  Miesto, kde sa diskutuje - miestnosť, kde si všetci zúčastnení vidia do očí, keď sa usadia. To by určite ocenili učitelia jazykov a etiky.
  Miesto na jedlo cez prestávky, s bufetom, s kuchynkou.
  Miesto na slávnostné udalosti školy.
  Miesto na neformálne rozhovory učiteľov - s kuchynkou.
  Miesto na neformálne a "výchovné" rozhovory so žiakmi (s kuchynkou).
  Miesto vonku, medzi stromami, kde sa dá sedieť a učiť, či už na hodine alebo individuálne.
  Pri každej škole vznikajú aj exteriérové a viac či menej dobre skryté fajčiarne, ale to už asi do našej témy nepatrí...:)

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.