DOBRÁ ŠKOLA - mesačník
 
Vieme o všetkom Viac
Inšpirujte sa Viac Podporujeme Viac

Na niektorých školách si učitelia so žiakmi tykajú. Čo si o tom myslíte?

pridané 08.03.2011, autor Časopis pošli na vybrali.sme.sk

Vaše názory sa budú asi dosť líšiť podľa toho, či učíte na základnej alebo strednej škole. Zaujímavé by bolo, keby nám svoj názor napísali aj učitelia ale aj žiaci. Myslíte, že podobnú anketovú otázku by mohli dať učiteľom v anglicky hovoriacich krajinách? Dá sa aj napriek tykaniu dodržať istá nepísaná formálnosť v rozhovore medzi žiakom a učiteľom? Vedie tykanie k znižovaniu prirodzenej autority učiteľa?

Výherkyňou marcovej ankety sa stala Jolana Kubišová z Kysuckého Nového Mesta. Posielame jej knihu fotografií Rébusy a Metodickú príručku Tvorba a využívanie školských testov v pedagogickej praxi autora Vlada Burjana. Okrem toho sa stáva elektronickou čitateľkou e-DOBREJ ŠKOLY. Blahoželáme!

 

Tibor REPČEK Evanjelická spojená škola, L. Mikuláš

Myslím si, že tykanie alebo vykanie nemá nič spoločné s autoritou. V triede môže byť dobrá atmosféra, aj keď žiaci učiteľovi vykajú, ale aj keď mu tykajú. Najviac záleží na osobnosti učiteľa a tak trochu na žiakoch – asi aj tu platí Paretovo pravidlo o pomere 80 : 20.

Michala KAMHALOVÁ, ŠpMNDaG, Bratislava

U nás na škole sa tyká. A myslím, že tykanie má málo spoločné s tým, či a ako žiaci prejavujú učiteľovi úctu. Ak ide dieťa oproti mne, a povie mi AHOJ, je to pre mňa rovnako slušný pozdrav, ako keby mi povedalo DOBRÝ DEŇ. Nezbadala som, že by to deti zneužívali.

Ľuboš LUKÁČ, ZŠ, Šmeralova ulica, Prešov

U nás sa netyká – aj keď, povedzme si pravdu, deti na prvom stupni v zápale hry a rôznych projektov z času na čas učiteľovi tykajú, ale nevadí mi to. Mám však aj starších žiakov, ktorí mi pomáhajú pri rôznych akciách, s nimi si tykám aj v škole, aj mimo školy. Nemám pocit, že by to bolo niečo výnimočné alebo zneužívané z ich strany. Skôr to vytvára iný – pozitívnejší prístup vo vzťahu učiteľ – žiak, učiteľ – kolektív žiakov. Po skončení deviateho ročníka ZŠ si potykám so všetkými žiakmi vždy, takže mi tykajú napokon všetci – niekedy sa čudujem, koľko mám kamarátov a kto ma to zdraví ČAU či AHOJ na ulici, v autobuse, v kine... Súhlasím s Tiborom a Miškou – nemá to nič spoločné s autoritou.

Jolana KUBIŠOVÁ, Základná škola, Kysucké Nové Mesto

Ani ja nemám nič proti tykaniu, pokiaľ sa nevytratí rešpekt. Koľkokrát nás, učiteľov žiaci ani nepozdravia, len prejdú okolo nás, akoby sme boli vzduch, a tak by mi bolo milé, keby povedali AHOJ. Tiež som deviatakom povedala, že mi môžu tykať, ale niektorí sa priznali, že im to ide ťažko. Keď som nastúpila do školstva, začínala som s učiteľmi, ktorí učili aj mňa. Aj mne bolo ťažké tykať im.

Miroslava SLOVÍKOVÁ, (príspevok z facebooku)

Podľa mňa to nie je dobrý nápad, pretože sa zníži autorita učiteľa. Ľahšie sa hovorí „ty somár” ako „vy somár”. Je to ale vec názoru.

Dana PALACKOVÁ, 1. súkromné gymnázium a EU, BA

Tiež si myslím, že tykanie alebo vykanie nemá nič spoločné s autoritou učiteľa. Samotné vykanie ešte neznamená rešpekt, ten sa prejavuje inak. Ja osobne študentom vykám, lebo učím vyššie ročníky VŠ a ešte maturantov. Ak by som ale žiakov poznala dlhšie, zrejme by sa obojstranné tykanie dostavilo automaticky a v celku by som to uvítala. Avšak nastoliť ho silene: „Dobrý deň, všetci sme dospelí, vôbec sa nepoznáme, ale napriek tomu si budeme tykať, lebo je to IN,” to mi pripadá v našej kultúre nevhodné.

Jozef KOSTOLNÍK, (príspevok z facebooku)

Niektorí z nás to považujú za znižovanie autority a statusu učiteľa. Viac-menej sa tykanie a vykanie týka stredných škôl a je to skôr otázkou vekového rozdielu, úrovne, či individuálneho prístupu. Mať strach z toho, že s tykaním príde do triedy aj anarchia, môžu mať len kolegovia, ktorí nemajú dostatočný pedagogický potenciál, alebo ich vek a skúsenosti sú príliš podobné veku študentov. Každopádne je to otázka taktu a subjektívnych interakcií, nedá sa zviazať nejakým pravidlom. Toto je vec, ktorá sa rieši sama vtedy, keď vznikne.

Viktória KARÁSZOVÁ, ŠpMNDaG, Bratislava

Autorita učiteľa vykaním nevzniká a ty­kaním nezaniká. Zažila som vykanie a zažila som komentáre typu: „Ja sa vám na to môžem vy...!” Teraz žijem v „tykavom” prostredí a je to príjemné. Bála som sa toho, ale musím uznať, že zbytočne. Žiaci ma oslovujú krstným menom a tykajú mi. Na začiatku na mne otestovali, čo zvládnem, kde nepopustím, ale teraz sú úcta a rešpekt vzájomné. Želám všetkým učiteľom, aby to zažili, lebo popísať sa to nedá.

Mária GRAFOVÁ, Súkromná ZŠ, Ružomberok

U nás sa tiež netyká, ale žiaci nás niekedy oslovujú krstným menom. Občas sa pomýlia a ujde im „mama”. Mne už povedali aj „starká”.

Páči sa vám, čo sme vybrali z nášho časopisu? Staňte sa naším čitateľom.

100005 komentárov k článku: “Na niektorých školách si učitelia so žiakmi tykajú. Čo si o tom myslíte?”

 1. Tykanie je OK, kámo ;) pridal Tibor Repček, 08.03.2011
  Myslím si, že tykanie/vykanie nemá nič spoločné s autoritou. V triede môže byť dobrá atmosféra aj keď žiaci učiteľovi vykajú ale aj keď tykajú. Podľa mňa to najviac záleží na osobnosti učiteľa a tak trochu na žiakoch - asi aj tu platí Paretovo pravidlo o pomere 80 : 20 ;)

  (Učím na bilingválnom gymnáziu 5- a 8-ročnom nemčinu a informatiku)
 2. tykanie je v poriadku :) pridal Miška Kamhalová, 11.03.2011
  U nás na škole sa tyká. A myslím, že tykanie má málo spoločné s tým, či a ako žiaci prejavujú učiteľovi úctu. Ak ide dieťa oproti mne, a povie mi Ahoj, je to pre mňa rovnako slušný pozdrav než keby mi povedal Dobrý deň. Nezbadala som ani, že by to deti zneužívali.
  (učím Anglický jazyk na ŠpMNDaG)
 3. ČAU, pán učiteľ :) pridal Ľuboš Lukáč, 11.03.2011
  U nás sa netyká - aj keď, povedzme si pravdu, deti na 1. st. pri "zápale" hry a rôznych projektov z času na čas potykajú, nevšímam si to, nevadí mi to. Mám však aj starších žiakov, ktorí mi pomáhajú pri rôznych akciách, s nimi si tykám aj v škole aj mimo školy... . Nevadí mi to. Nemám pocit, že by to bolo niečo výnimočné alebo zneužívané z ich strany. Skôr to vytvára iný - pozitívnejší prístup vzťahu učiteľ-žiak, učiteľ-kolektív žiakov. Po skončení 9. roč. ZŠ si potykám so všetkými žiakmi - vždy, takže mi tykajú napokon všetci - niekedy sa čudujem koľko mám kamarátov a kto mi to zdraví ČAU či AHOJ na ulici, v autobuse, v kine...) Súhlasím s Tiborom a Miškou - nemá to nič spoločné s autoritou.
 4. Tykanie pridal Anino, 14.03.2011
  U nás na škole sa tyká a vyhovuje mi to. Mám tak k deckám bližšie, môžem im efektívnejšie hovoriť do života a lepšie sa mi tak komunikuje. Na úkor autority to nie je.
 5. ty pridal Jolana Kubišová, 14.03.2011
  Ani ja nemám nič proti tykaniu, pokiaľ sa nevytratí rešpekt. Koľkokrát nás učiteľov žiaci ani nepozdravia, len prejdú okolo nás ako vzduch, a tak by mi bolo milé, keby povedali AHOJ :)
  Tiež som deviatakom povedala, že mi môžu tykať, ale niektorí sa priznali, že im to je ťažko. Keď som nastúpila do školstva, začínala som s učiteľmi, ktorí učili ešte aj mňa... a tak to chápem, lebo aj mne, síce po rokoch, bolo ťažké povedať im TY.

Sorry, you must be logged in to comment. Please login or register to comment.